DBI – bezpieczny Internet nie tylko od święta

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) to inicjatywa podjęta przez Komisję Europejską, której celem jest zwrócenie uwagi na bezpieczne korzystanie z sieci przez dzieci i młodzież oraz edukację dorosłych w tym zakresie.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI)

Samsung, partner wydarzenia, podzielił się doświadczeniami programu CyfrOFFy kONtakt promującego zrównoważone podejście do nowych technologii. Wśród działań można wymienić webinar zorganizowany 2 lutego br. dla nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej zachęcający do organizacji własnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów oraz konkurs na najciekawsze lokalne wydarzenia. Zgłoszenia można wysyłać do końca lutego.

Test Samsung Galaxy S21 5G i Galaxy Buds Live – zgrana para

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI), w tym roku przypadający na 9 lutego, jest dobrym pretekstem do podjęcia licznych działań związanych z bezpieczeństwem online. Szkoły, biblioteki i instytucje edukacyjne prowadzą zajęcia w całej Polsce przybliżające dorosłym i młodym użytkownikom różne aspekty korzystania z Internetu. Organizatorami polskiej edycji DBI są Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Zadbaj o cyfrowy dobrostan

DBI wpisuje się w misję programu Samsung CyfrOFFy kONtakt, który działa już od 2019 roku. To nowatorska inicjatywa promująca aktywności w zakresie cyfrowego dobrostanu. Ich odbiorcami są rodzice, nauczyciele, edukatorzy, a także dzieci, w tym te w wieku przedszkolnym. Samsung, lider nowych technologii, pokazuje jak korzystać z urządzeń mobilnych, robiąc to mądrze i odpowiedzialnie. CyfrOFFy kONtakt to skarbnica wiedzy i pomysłów na aktywności online i offline w formie materiałów edukacyjnych, artykułów poradnikowych czy warsztatów. Szczególnie teraz – w czasach edukacji zdalnej – te zasoby są pomocne w korzystaniu z nowych technologii przy jednoczesnym dbaniu o cyfrową równowagę.

Test Samsung Galaxy M51 i M31s – dobre i niedrogie smartfony z potężną baterią

Młodzi chcą zabrać głos

Rodzice, zapytajcie nas, co robimy w sieci. Rozmawiajmy o tym. Nie myślcie,
że my tylko gramy na telefonach i tracimy w ten sposób czas”.

„Nie ukrywamy niczego przed Wami, ale to normalne, że potrzebujemy prywatności. Rozmowa przez czat wideo jest dla nas tak samo ważna jak spotkanie na żywo z kolegą czy koleżanką. Nie przeszkadzajcie nam wtedy”.

To tylko niektóre z postulatów przekazanych dorosłym na specjalnym warsztacie dotyczącym korzystania z Internetu przez młodzież  –  uczniów Szkoły Podstawowej nr 234 im. Juliana Tuwima w Warszawie, gdzie mieści się Samsung EduLab. Efekty warsztatu zostały zaprezentowane przez Samsung jako działanie na rzecz Better Internet for Kids (BIK) Youth Pledge podczas listopadowej konferencji online Safer Internet Forum 2020 organizowanej z inicjatywy Komisji Europejskiej.

Test Samsung Galaxy Watch 3 – smartwatch niemalże kompletny

Edukacja od najmłodszych lat

Zachęcając do udziału w Dniu Bezpiecznego Internetu, Samsung zorganizował bezpłatny webinar pod nazwą: „Jak wziąć udział w Dniu Bezpiecznego Internetu z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym?”. Choć najmłodsze dzieci nie korzystają jeszcze z Internetu lub robią to bardzo sporadycznie i w towarzystwie osób dorosłych, to o bezpieczeństwie w sieci warto rozmawiać z nimi już na wczesnym etapie. Tym bardziej, że dzieci często obserwują zachowania rodziców, przejmując ich nawyki i przyzwyczajenia.

Webinar poprowadzili Iwona Brzózka-Złotnicka – ekspertka edukacyjna, trenerka, współzałożycielka i prezeska Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog oraz Krzysztof Jaworski – koordynator i trener edukacyjny, laureat konkursu Innowacyjny Nauczyciel 2013 roku. Dialog z młodymi ludźmi odnośnie podejścia ich pokolenia do bezpieczeństwa w sieci i cyfrowego dobrostanu leży u podstaw założeń programu CyfrOFFy KONtakt. Podczas webinaru zaprezentowany został najnowszy scenariusz zajęć z propozycjami działań  z dziećmi dotyczący tematyki bezpieczeństwa w sieci: https://cyfroffykontakt.samsung.pl/materialy/

Test Samsung Galaxy A51 5G na tle Galaxy A71 5G – który wybrać?

Konkurs dla aktywnych szkół

W ramach obchodzonego święta Samsung przygotował również niespodziankę dla szkół. Najciekawsza inicjatywa zgłoszona w ramach DBI zostanie doceniona nagrodą w postaci interaktywnej  tablicy Samsung FL!P oraz szkolenia z obsługi. Szczegóły konkursu można znaleźć na stronie: https://www.saferinternet.pl/dbi/zglos-inicjatywe-dbi.html

Misją CSR firmy Samsung jest działanie pod hasłem “Together for Tommorow! Enabling people” („Wspólnie dla przyszłości. Uaktywnij swój potencjał”). Nasze programy mają na celu ułatwienie dostępu do edukacji dla przyszłych pokoleń i umożliwienie rozwoju potencjału każdego z nas. Dzięki temu przyczyniamy się do pozytywnych zmian w społeczeństwie i budujemy lepszy świat.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: