PZU Zdrowie – sztuczna inteligencja w diagnostyce

Model AI został opracowany przez firmę BrainScan, w oparciu o dane z 40 tysięcy badań tomografii komputerowej głowy zrealizowanych w sieci diagnostycznej PZU Zdrowie. Następnie był testowany przez lekarzy radiologów w bieżących badaniach, aby potwierdzić jego skuteczność. Potwierdzono, że zgodność opisu lekarza radiologa z rozpoznawalnością modułu AI wynosi około 98 proc. Oprogramowane posiada certyfikat medyczny i w dalszym ciągu jest rozwijane. PZU Zdrowie zamierza korzystać z niego w blisko 40 pracowniach diagnostyki obrazowej .

– W PZU Zdrowie cały czas testujemy innowacje medyczne. Dzięki nim nasi pacjenci mają dostęp do nowoczesnej opieki zdrowotnej, a lekarze komfortowe warunki pracy. Jednak rozwiązanie zapewnia coś szczególnie ccennego – czas, który pozwala ratować ludzkie życie. Cieszę się, że możemy być pionierami tego niezwykłego wdrożenia. Planujemy rozszerzyć zakres programu o rozpoznawanie innych jednostek chorobowych głowy, m.in. onkologicznych, w badaniach tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego – mówi Anna Janiczek, prezes PZU Zdrowie.

Rozwiązanie wdrożone w pracowni diagnostycznej wspomaga pracę lekarza radiologa poprzez automatyczne rozpoznanie zmiany zagrażającej życiu. Algorytm generuje wstępną diagnozę i dokonuje oznaczenia badania specjalnym znacznikiem. Dzięki temu możliwe jest niemal natychmiastowe podjęcie procesu leczenia, co w konsekwencji zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia ciężkich uszkodzeń mózgu oraz zwiększa szanse na przeżycie pacjenta.

Recenzja TL-SF1006P – PoE+ by łatwo stworzyć lokalny monitoring

To jedno z pierwszych tego typu wdrożeń na polskim rynku w sieci medycznej. Potencjał AI w medycynie już od jakiegoś czasu testowany jest w ośrodkach naukowych na świecie.  Sztuczna inteligencja „BioMind” w trakcie zawodów w Pekinie w 2018 roku była w stanie diagnozować choroby neurologiczne z 20 proc. większą skutecznością niż lekarze. Z kolei naukowcy ze Stanford University opracowali algorytm, który w ciągu dwóch miesięcy nauczył się rozpoznawać kilkanaście chorób na podstawie zdjęć RTG.

Recenzja Neno Medic T05 – termometr bezdotykowy

PZU Zdrowie jest jednym z liderów prywatnej opieki medycznej w Polsce. Posiada sieć 130 własnych i 2200 partnerskich placówek w ponad 600 miastach w Polsce. Pod koniec 2019 roku PZU Zdrowie przejęło spółkę Tomma Diagnostyka Obrazowa, największą w Polsce sieć pracowni tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego. Po zakończeniu rebrandingu, wszystkie pracownie będą nosiły nazwę PZU Zdrowie Diagnostyka Obrazowa.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: