Pandemia COVID-19, a sprzątanie – czy sprzątamy częściej i lepiej?
[1] Asadi, Nassima Gaaloul ben Hnia, Ramya S. Barre, Anthony S. Wexler, William D. Ristenpart, Nicole M. Bouvier (2020). “Wirus grypy A przenoszony przez nośniki zakażenia w aerozolu.” W: Nature Communications; 11 (1) DOI: 10.1038/s41467-020-17888-w
[2] 10754 respondentów w 10 krajach:: USA, Australia, Japonia, Chiny, Korea Południowa, Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania i Włochy. Badania terenowe przeprowadzono od 23 października do 11 listopada 2020 r. Zastosowano średnią ważoną na poziomie „globalnym” w celu uzyskania reprezentatywnej próby dla populacji o rożnej wielkości.
Można śmiało powiedzieć, że tak naprawdę bardzo niewiele osób zastanawia się nad tym co znajduje się w kurzu – mówi Dennis Mathews, pracownik naukowy w dziale mikrobiologii firmy Dyson. I dodaje – Poza tym, że widzimy po prostu kurz, to świadomość tego z czego tak naprawdę się składa jest ograniczona. Kurz domowy to złożona matryca cząstek, składająca się m.in. z martwego naskórka, włosów, roztoczy i ich odchodów, bakterii, wirusów, pleśni oraz małych owadów. Wiele z tych cząstek jest widocznych tylko pod mikroskopem, więc nie dziwi fakt, że większość ludzi nie wie tak naprawdę co ich otocza.Ale jak zauważa ekspert – to właśnie te niewidoczne składniki kurzu mogą mieć wpływ na nasze samopoczucie [3]. Dlatego tak istotne jest, aby zrozumieć, czym jest kurz domowy – nawet ten niewidoczny – i wiedzieć jak najlepiej go usuwać. Większa świadomość, z czego składa się kurz i jak się rozwija, być może pomogłaby bardziej efektywnie sprzątać, a tym samym wpływać na nasze lepsze samopoczucie.
[3] Vardoulakis, S., Giagloglou, E., Steinle, S., Davis, A., Sleeuwenhoek, A., Galea, K. S., Dixon, K., & Crawford, J. O. (2020). Indoor Exposure to Selected Air Pollutants in the Home Environment: A Systematic Review. International journal of environmental research and public health, 17(23), 8972. https://doi.org/10.3390/ijerph17238972.
[4] Bean, B., Moore, B. M., Sterner, B., Peterson, L. R., Gerding, D. N., & Balfour, H. H., Jr (1982). Przetrwanie wirusów grypy w środowisku na powierzchniach. W: The Journal of infectious disease. 146 (1). 47–51. Https://doi.org/10.1093/infdis/146.1.47.
[5] Źródło: „Jak myślisz, z czego składa się kurz w twoim domu? (ostwart)? ” Podstawa: Wszyscy respondenci (10754). 3% respondentów odpowiedziało: „Roztocza i ich odchody”.
[6] Sánchez-Borges, M., Fernandez-Caldas, E., Thomas, W.R. et al.. (2007) Międzynarodowy konsensus (ICON) dotyczący klinicznych konsekwencji związanych z alergią na roztocza, globalny problem, World Allergy Organ J: 10, 14. https://doi.org/10.1186/s40413-017-0145-4.
[7] Dane z raportu badania ilościowego, przeprowadzonego na ogólnopolskiej próbie Polaków w wieku 35-44 lat; wielkość próby, n=102. Badanie zrealizowanego w styczniu 2021r.
[8] Ibidem.
Obecnie, wśród ekspertów trwa debata na temat roli, jaką kurz odgrywa w przenoszeniu chorób. Chociaż wstępne badania wskazują, że istnieje związek między kurzem a wirusami, to potrzebne są kolejne badania, aby w pełni zrozumieć tę zależność – wyjaśnia Dennis i dodaje – Przeprowadzone dotychczas badania pokazują, że konieczna jest zwiększona edukacja na temat składników kurzu domowego. Szczególnie w obliczu pandemii, kiedy spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach, ważne jest, abyśmy zdawali sobie sprawę z obecności mikroskopijnych cząsteczek obecnych w kurzu, które mogą wpływać na nasze samopoczucie. Mając to na uwadze codzienne sprzątanie powinno stać się dla nas regułą.
[9] Dane z raportu badania ilościowego, przeprowadzonego na ogólnopolskiej próbie Polaków w wieku 35-44 lat; wielkość próby, n=102. Badanie zrealizowanego w styczniu 2021r.
Pomimo tego, że respondenci zazwyczaj zgadzają się, że mniejsza ilość kurzu w pomieszczeniu przyczynia się do zdrowszego środowiska w domu (77%), a 1/3 badanych twierdzi, że głównym powodem, dla którego sprzątają kurz jest chęć bycia zdrowym [10], to nadal wpływ kurzu na dobre samopoczucie jest w dużej mierze niejasny. Mamy jednak, nadzieję, że przeprowadzone badania pokazały, iż myśląc o kurzu, nie powinniśmy ignorować mikroskopijnych cząstek, które mogą wpływać na nasze samopoczucie. A samo sprzątanie nie powinno ograniczać się tylko do usuwania widocznego kurzu – wyjaśnia Dennis. Właśnie dlatego w firmie Dyson poświeciliśmy prawie 20 lat na zagadnieniu jakim jest badanie kurzu. Inżynierowie i mikrobiolodzy Dyson wytrwale pracują przy projektowaniu urządzeń, które z łatwością usuwają widoczny brud i inne zanieczyszczenia oraz zbierają i filtrują mikroskopijne cząsteczki kurzu domowego. Robimy to wszystko, aby utrzymać nasze domy w czystości, a nas w zdrowiu.
[10] Źródło: „Jaki jest najważniejszy powód usuwania kurzu z domu?” Odniesienie: Wszyscy respondenci (10 754). Z tego 36% respondentów odpowiedziało: „Aby wszyscy w moim domu byli zdrowi”.