Jak kupić dobrego laptopa, czyli dokładnie taki jak chcesz

Laptopy są postrzegane jako mobilne i wygodne komputery. Podpowiadamy jak kupić dobrego laptopa, czyli dokładnie taki jak chcesz

Laptopy są znacznie chętniej kupowane niż komputery stacjonarne. Jednak najczęściej najpierw wymyślamy co chcemy, a potem i tak kupujemy to, co jest dostępne. Czy tak musi być? Oto jak dopasować laptop do swoich oczekiwań.

laptop
Hyperbook

Laptopy są postrzegane jako mobilne i wygodne komputery. I, co jest jednym z elementów ich popularności, łatwiejsze w zakupie od stacjonarnych pecetów. Sprzedawca zadaje znacznie mniej kłopotliwych, technicznych pytań, więc łatwiej wybrać konkretny model. Jednak właśnie ta uciążliwość zakupu jest niesłusznie pomijaną zaletą pecetów. Możliwość dokładnego wybrania każdego komponentu oznacza  komputer w 100% spełniający oczekiwania.

Test Microsoft Surface Book 3 – odłączany 2 w 1 laptop

W wypadku laptopów takiej możliwości najczęściej nie ma. Lub może inaczej – jest, ale trzeba wiedzieć, gdzie szukać. Większość dostępnych w sklepach modeli ma zamknięte specyfikacje. Oznacza to, że można kupić dokładnie taki model jak przygotował producent i leży gotowy na półce lub poszukać innego. Powodem jest mocno zintegrowana i kompaktowa budowa komputera przenośnego wymuszająca ograniczenia konstrukcyjne. Jednak przez to znalezienie ideału robi się trudne i czasochłonne. W efekcie, zmęczona przeglądaniem dziesiątek modeli większość nabywców decyduje się na jakiś kompromis i rezygnuje z części wcześniejszych oczekiwań. Tak jednak wcale być nie musi.

Laptop szyty na miarę

Choć pewnych ograniczeń kwestii w konstrukcji laptopa nie da się przeskoczyć, bo nie można wybrać obudowy i płyty głównej, to w wypadku wybranych producentów cała reszta jest już praktycznie konfigurowalna. Doskonałym przykładem takiego producenta jest polska marka Hyperbook.

Praktycznie każdy oferowany przez model jest mocno konfigurowalny. Zaczynamy od standardowych parametrów jak pamięć RAM i dysk, choć to akurat nic niezwykłego. W następnej kolejności jest karta graficzna i procesor, a to już elementy zasadniczo niewymienne w laptopach. Tymczasem w Hyperbooku nie dość, że w wielu modelach można wybrać model, to jeszcze po jakimś czasie da się zamówić rozbudowę kupionego laptopa i wymianę tych elementów na wydajniejszy model. Nie będzie to dowolny, lecz model ograniczony do konkretnej serii, ale to i tak nieporównywalnie więcej niż oferują inni producenci.

Test LG Wing – smartfon o zupełnie nowych możliwościach

Konfigurację kończymy na wyborze matrycy ekranu, systemie chłodzenia, karcie Wi-Fi i oprogramowaniu. Nie każdy model oferuje wszystkie te opcje, ale każdy umożliwia takie manipulowanie tym, co jest dostępne, aby każdy użytkownik był w pełni zadowolony. A wisienką na torcie jest możliwość wygrawerowania własnego loga na klapie laptopa. W ten sposób stajemy się posiadaczami jedynego i niepowtarzalnego modelu.

To nie jest skomplikowane

Możliwość konfigurowania sprzętu kojarzy się wielu z koniecznością odpowiadania na trudne pytania, dokładnie jak w wypadku zakupu peceta. A to już jest postrzegane jako wada. Tymczasem jest dokładnie odwrotnie – wszystkie laptopy Hyperbook są już optymalnie skonfigurowane i można wziąć standardowy model prosto z półki. Nie trzeba zagłębiać się w detale bardziej niż w wypadku zakupu laptopa w markecie z elektroniką. Jednak ci, którzy chcą mieć nieco bardziej spersonalizowany sprzęt – mogą to zrobić. To tylko dodatkowa możliwość, z której nie trzeba korzystać.

Test MSI Prestige 14 A10SC – ultrabook i mobilna stacja robocza

Dla każdego coś dobrego

W ofercie Hyperbooka znajdziemy mocne laptopy dedykowane graczom, sprzęt dla profesjonalistów a także tanie modele. Jednym z tych ostatnich jest niedawno wprowadzony do oferty R15 ZEN. To ważący nieco ponad 1,5 kg laptop o typowym rozmiarze matrycy 15,6 cala, wykorzystujący bardzo wydajny, nowoczesny procesor AMD. Pozostała specyfikacja nie odbiega niczym od typowych urządzeń z tej półki cenowej, a może być bez problemu poprawiona.

Sporym udogodnieniem dla osób, które znają się na komputerach jest możliwość zakupu komputera bez systemu operacyjnego i zainstalowanie własnej kopii. W takim wypadku cena R15 ZEN spada poniżej magicznej granicy 3000 zł. I porównując taką konfigurację z tym co za porównywalne  pieniądze można aktualnie dostać w opustoszałych sklepach z elektroniką jest to istna przepaść jakościowa.

Jak widać kupując laptopa wcale nie musimy godzić się na daleko idące kompromisy. Bez problemu i trudności można wybrać sprzęt wydajny i dosłownie szyty na miarę.

 

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: