MWC Shanghai 2021 – Huawei – przyszłość 5G rysuje się w jasnych barwach

Dzisiaj startuje kongres MWC Shanghai 2021, podczas którego globalni eksperci telekomunikacyjni dyskutować będą nad przyszłości 5G i cyfryzacją rynku telekomunikacyjnego.

MWC Shanghai 2021

Już 200 mln ludzi na świecie ma dostęp do sieci 5G, a dzięki wsparciu Huawei operatorzy na całym świecie pozyskali w 2020 roku 22 mln nowych klientów usług sieciowych. Podczas spotkania prasowego online, poprzedzającego kongres MWC Shanghai 2021, kierownictwo Huawei nakreśliło stan wdrożenia technologii 5G na świcie i przedstawiło nową strategię, która ma wesprzeć firmy w budowaniu sieci nowej generacji.

Test Huawei Sound – fajnie wygląda i gra

Zeszłoroczne prognozy dotyczące wdrażania sieci 5G stały się właśnie rzeczywistością. Liczba użytkowników 5G na całym świecie osiągnęła 200 milionów, a na całym świecie zbudowano 800 000 lokalizacji sieciowych nowej generacji. Wskaźniki satysfakcji klientów zostały poprawione ponad dziesięciokrotnie, a podstawowe terminale 5G są już dostępne w cenie zaledwie 350 dolarów. Nadal istnieje wiele czynników, które mogą wesprzeć szybki rozwój sieci 5G. Temat został podjęty podczas briefingu online z zagranicznymi mediami, który poprzedził jedną z największych konferencji telekomunikacyjnych na świecie MWC Shanghai 2021.

Reklamy

Udział wzięli w nim Ryan Ding, dyrektor wykonawczy Huawei i prezes Huawei Carrier BG, Peng Song, prezes działu marketingu i sprzedaży rozwiązań Huawei Carrier BG oraz Ritchie Peng, prezes linii produktów 5G w Huawei. W trakcie swoich wystąpień przedstawicieli firmy zaprezentowali obecny stan wdrożenia sieci 5G na świecie, nową strategię „1+N 5G Target Network” oraz  najnowszą publikację typu white paper „NetX 2025: Droga dla sieci przyszłości”, która zawiera szereg wskazówek, jak budować nowoczesną infrastrukturę 5G.

Test Huawei P40 lite 5G – fotograficzna siła i szybki transfer za 1799 zł

5G rozświetla przyszłość 

Podczas swojego wystąpienia Ryan Ding podkreślił, że miniony rok 2020 był bardzo trudny. Firma Huawei ściśle współpracowała jednak ze swoimi klientami i partnerami, wspierając stabilne funkcjonowanie ponad 300 sieci znajdujących się w ponad 170 krajach i pomagała operatorom świadczyć usługi online i minimalizować wpływ pandemii na ich działalność. Współpracując z Huawei, operatorzy pozyskali 22 miliony nowych użytkowników szerokopasmowej sieci bezprzewodowej na całym świecie. Dzięki temu uzyskali oni łatwy dostęp do usług telemedycznych i możliwość pracy zdalnej. Ponadto uruchomiono ponad 140 komercyjnych sieci 5G w 59 krajach.

50% tych sieci zbudowała firma Huawei. Ekosystem również dojrzewa. W Chinach, ponad 68% smartfonów wysłanych w 2020 r. było urządzeniami 5G. Dostępne jest obecnie ponad 200 modułów i urządzeń  przemysłowych 5G, wspierających zastosowanie technologii 5G w wielu branżach – mówił Ryan Ding.

Według niezależnych raportów przygotowanych m.in. przez firmy IHS, P3, OpenSignal i Meqyas, najbardziej wydajne i najszybsze sieci w Seulu, Amsterdamie, Madrycie, Zurychu, Hong Kongu i Rijadzie były zbudowane na bazie technologii Huawei.

Wprowadzenie aktywnych anten AAU Huawei 64T64R i zastosowanie wiodących algorytmów do transmisji wieloantenowej, operator LG U+ osiągnął wyższą wydajność widmową i komfort korzystania z sieci wyższy o ponad 25%  niż u innych operatorów. Stosując anteny Blade AAU, które mogą być stosowane również w pasmach sub3G i C-Band, Sunrise skrócił z kolei czas objęcia lokalizacji zasięgiem sieci z 24 do 6 miesięcy i był jedynym operatorem, któremu przyznano pięć gwiazdek w szwajcarskim rankingu – mówił Ryan Ding.

Ryan Ding kończąc swoje wystąpienie podkreślił, że 5G nie jest już tylko dla pionierów wdrażania tej technologii. Poprawia już jakość naszego codziennego życia i 2021 rok będzie pierwszym rokiem, w którym doczekamy się zastosowań sieci 5G w przemyśle na wielką skalę.

Test Huawei P smart 2021 – 4 aparaty i niedrogi, czy warto?

Budowa sieci 5G przez rozwój

 W trakcie swojego przemówienia Ritchie Peng, prezes linii produktów 5G w Huawei, by wesprzeć operatorów i firmy we wdrożeniach sieci 5G, zaproponował  nową strategię dla budowy sieci „1+N” 5G Target Network”. Zakłada on wdrożenia poprzez ciągłe innowacje i ścisłą współpracę z klientami, tak aby korzyści osiągały wszystkie zaangażowane strony. Strategia „1+N” obejmuje wdrożenia innowacji we wszystkich pasmach częstotliwości i różnych scenariuszach, dostarczając wizję uproszczonych sieci 5G, które są zbudowane na jednym fundamencie o wysokiej przepustowości. Peng podkreślił, że Huawei opracował już nowoczesne produkty i rozwiązania 5G, które mogą pomóc w urzeczywistnieniu tej wizji.

Dwuzakresowe FDD Massive MIMO znacznie zwiększa przepustowość sieci w porównaniu do rozwiązania 4T4R. Blade Pro, rozwiązanie ultraszerokopasmowe, zawiera trzy pasma o niskiej lub średniej częstotliwości w jednym module, upraszczając wdrażanie, jednocześnie poprawiając wykorzystanie fragmentarycznego widma i osiągając wyższą wydajność energetyczną, dzięki współdzieleniu mocy. Easy Macro 3.0 i Book RRU 3.0 obsługują z kolei innowacyjne kombinacje pasm częstotliwości, takie jak FDD+FDD i TDD+SUL, zapewniając elastyczność w wypełnianiu luk w pokryciu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Jeśli chodzi o rozwiązanie Super Uplink (SUL), Huawei po raz pierwszy zaproponował połączenie widma TDD i FDD w 2017 roku, aby zwiększyć zasięg w przypadku telefonów komórkowych. W 2019 roku, rozwiązanie SUL znacznie poprawiło swoją wydajność czterokrotnie, a w 2020 roku, aby zapewnić ultra-wysoką przepustowość, wymaganą przez aplikacje przemysłowe, rozwiązanie SUL, z widmem o dużej szerokości pasma, osiągnęło gigabitową zdolność łączeniową.

Recenzja Huawei WiFi AX3 – piękna bestia dla nie(tylko) domowej sieci

Ritchie Peng potwierdził, że Huawei będzie dalej wprowadzać innowacje w oparciu o strategię „1+N”, aby zbudować sieć o wysokiej przepustowości, wspieraną przez systemu Massive MIMO. W 2021 roku, Huawei będzie rozwijać serię produktów Massive MIMO i BladeAAU Pro, a także ultra szerokopasmowych produktów FDD Massive MIMO.  W zakresie automatyzacji sieci, Huawei zamierza dostarczyć odpowiednie rozwiązania zarówno dla biznesu, jak i gospodarstw domowych, pomagając operatorom w pełni wykorzystać wielowymiarowe możliwości 5G i umożliwić cyfrową modernizację różnych gałęzi przemysłu.

„NetX 2025” – przepis na sieci przyszłości

 W trakcie spotkania z mediami i analitykami Peng Song zapowiedział także publikację white papera „NetX 2025: Droga do sieci przyszłości” wraz z wynikami badań i analiz IDC. Dokumentacja zawiera opis modelu GUIDE, który wyjaśnia jak będą wyglądać przyszłe sieci operatorskie.

Według Penga wraz z rosnącą dynamiką cyfryzacji, w wielu różnych obszarach życia prywatnego i zawodowego, infrastruktura teleinformatyczna będzie odgrywać istotną rolę w ramach gospodarki cyfrowej. Sieci telekomunikacyjne muszą przejść więc ogromne zmiany, aby dostosować się do nowych potrzeb usługowo-technologicznych. Operatorzy będą zatem zmuszeni tworzyć plany sieci docelowych już dziś, aby móc wykorzystać nowe możliwości w przyszłości. Zdaniem Penga, pod względem sukcesu biznesowego i możliwości technologicznych sieci docelowe muszą mieć pięć cech:

  1. Prędkość gigabitowa dostępna dla wszystkich – nielimitowana niczym dostępność do sieci jest kluczowa dla rozwoju firm, miast i całej krajowej gospodarki. Łączność gigabitowa jest kluczowym wymogiem dla zastosowań produkcyjnych takich jak rzeczywistość wirtualna (VR) i rozszerzona (AR), kamery przemysłowe, czy zbieranie danych produkcyjnych.
  2. Ultra-automatyzacja – wraz z rosnącą skalą wdrożeń technologii 5G m.in. w przemyśle gwałtownie rośnie skala i złożoność sieci. Poprzez wdrażanie rozwiązań big data i inteligentnych technologii sieci operatorskie mogą być bardziej funkcjonalne dzięki inteligentnej automatyzacji złożonych zadań.
  3. Inteligentne połączenia multi-cloud –  dla bzinesu połączenia multi-cloud są obecnie niezbędne, aby sprostać wymogom w zakresie ograniczania kosztów, niezawodności usług i tzw. disaster recovery. Multi-cloud to również najlepsza platforma dla operatorów, oferujących konwergentny zestaw usług sieciowych działających w chmurze.
  4. Zróżnicowana obsługa użytkownika – z danych wynika, że giełdy papierów wartościowych są gotowe płacić 10 razy wyższe stawki operatorom za zmniejszenie opóźnień sieciowych o 1 ms. To pokazuje, że rozni klienci mogą mieć różne potrzeby i zróżnicowana obsługa może przyczynić się do zwiększenia zysku.
  5. Wdrożenia z poszanowaniem środowiska naturalnego – takie podejście wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju czołowych operatorów na całym świecie. Operatorzy muszą nieustannie udoskonalać produkty i technologie pod kątem oszczędzania energii, ograniczenia emisji i rozwijania gospodarki o obiegu zamkniętym. Powinni także zachęcać podmioty działające w branży do współpracy w zakresie budowania społeczeństwa niskoemisyjnego poprzez umożliwianie ekologicznych połączeń, usług, obsługi i konserwacji oraz zastosowań dzięki innowacjom sprzętowym, energetycznym, sieciowym oraz dotyczącym centrów danych, działalności i zastosowań.

Kończąc swoją wypowiedź, Peng stwierdził, że model działania zaprezentowany w ramach „NetX 2025” wprost symbolizuje wizję Huawei w zakresie budowy przyszłych sieci operatorskich i rozwoju usług. Marka Huawei jest zainteresowana współpracą z operatorami i poszczególnymi branżami w kwestii budowania przyszłościowych sieci docelowych i osiągania sukcesu biznesowego w perspektywie do 2025 roku.

źródło: Huawei

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: