O krok od sieci 5.5G

Zdaniem Huawei jesteśmy o krok od powstania sieci 5,5G. Nowy standard będzie napędem rozwoju dla wszystkich branż

Technologia 5G musi stale ewoluować, aby stać się motorem digitalizacji dla całej globalnej gospodarki – przekonywał na MWC Shanghai 2021 w ramach sesji dyskusyjnej „5G Advanced Summit” dr Tong Wen, CTO ds. produktów dla sieci bezprzewodowej w Huawei. Jego zdaniem jest to niezbędne, by firmy mogły zaspokoić potrzeby konsumentów indywidualnych oraz całego przemysłu.

Test Evobox Stream – telewizja przez Internet od dowolnego dostawcy

Żywotność nowych technologii komunikacyjnych zazwyczaj wynosi około dekady. Przez ten czas usługi sieciowe stale ewoluują, skutkując lepszą jakością połączeń i doświadczeniami. W ciągu ostatniego roku technologia 5G rozwijała się w bardzo szybkim tempie, pokazując swój ogromny potencjał. Ta ciągła poprawa doświadczeń czy wzbogacenie usług Internetu rzeczy (IoT) zwiększa jednak również wymagania dotyczące możliwości technicznych.

Stale rosnące zapotrzebowanie na połączenia bezprzewodowe jest podstawową siłą napędową do ciągłego rozwoju technologii mobilnych – przekonywał Dr Tong Wen z Huawei.

Dlatego też sieć 5G musi poszerzyć zakres swoich możliwości, aby otworzyć nową przestrzeń dla rozwoju biznesu. Ulepszone mobilne usługi szerokopasmowe (eMBB) powodują znaczny wzrost zapotrzebowania na dane, co wymaga od sieci nowej generacji zwiększenia przepustowości w celu zagwarantowania najwyższej wydajności. Wraz z szerszą popularyzacją usług masowej komunikacji typu maszynowego (mMTC), będą one dostępne w większej liczbie systemów przemysłowych, przez co 5G będzie musiało spełnić zróżnicowane wymagania IoT.

Pokonując własne granice

W miarę pojawiania się na rynku nowych aplikacji, pierwotnie zdefiniowane zastosowania i możliwości 5G w obszarze wirtualnej rzeczywistości czy milisekundowych reakcji, muszą zostać rozszerzone. Przykładem może być gwałtowny rozwój usług tzw. rzeczywistości skrzyżowanej (XR).
XR (cross reality) to połączenie wszystkich dotychczasowych technologii VR, AR, MR, CR w jedno, wielowarstwowe doświadczenie. Użytkownik może tworzyć nowe formy rzeczywistości poprzez włączanie obiektów cyfrowych do rzeczywistych i rzeczywistych do cyfrowych. By poziom tych doświadczeń był wysoki wymaga to znacznego udoskonalenia sieci 5G. Dr Tong przekonywał, że będą musiały zwiększyć swoją średnią prędkość ze 120 Mb/s do 2 Gb/s, ponieważ wysoka rozdzielczość wzrośnie z 4K do 16K. Aby zapewnić interakcję w czasie rzeczywistym w wirtualnym świecie, sieć 5G musi również jeszcze bardziej zmniejszyć opóźnienia w transmisji z obecnych 20 ms do 5 ms.
Kolejnym wyzwaniem dla sieci 5G będzie wyższe obciążenie dla zastosowań przemysłowych. Obecne aplikacje 5G rozwijają się w bezprecedensowym tempie, podnosząc wymagania dotyczące przepustowości sieci i prędkości przesyłu danych. Różnorodne usługi konsumenckie typu AR czy XR wymagają przesyłania obrazów i filmów w wysokiej rozdzielczości z urządzeń lokalnych do chmur i w druga stronę. Według dr. Tonga zdalne sterowanie liniami produkcyjnymi w zastosowaniach przemysłowych również wymagają przesyłania w czasie rzeczywistym materiałów video w rozdzielczości 4K i 8K. Aby poradzić sobie z tak ogromnym ruchem danych, możliwości przesyłowe 5G muszą zostać poprawione co najmniej 10-krotnie.

O krok od sieci 5.5G

Zdaniem dr. Tong Wena jesteśmy o krok od powstania sieci 5,5G. Nowy standard musi przede wszystkim umożliwiać wyższe tempo przesyłania danych. Ma to być realizowane za pomocą technologii UCBC (Uplink Centric Broadband Communication), której przepustowość przekracza 5G dziesięciokrotnie.
Ponadto oczekuje się, że technologia RTBC (Real Time Broadband Communication) dziesięciokrotnie zwiększy i tak już wysokie prędkości pobierania, a jednocześnie poprawi gwarantowaną niezawodność. Nowa technologia HCS (Harmonized Communication and Sensing) w połączeniu z masywnymi antenami MIMO powinna umożliwić dokładną lokalizację obiektów. Według Huawei, funkcja ta może być używana do nawigacji w pomieszczeniach zamkniętych, jak również w samolotach bezzałogowych i autonomicznych pojazdach.

Ścisła integracja usług 5G z różnymi gałęziami przemysłu stworzy nowy segment rynku warty ponad 10 bilionów dolarów. Branża komunikacji bezprzewodowej nie może osiągnąć sukcesu bez ujednoliconych standardów i współpracy z całym sektorem przemysłowym. Razem powinniśmy zdefiniować ewolucję 5G i promować współpracę, aby przyspieszyć dojrzałość technologii i zbudować zrównoważoną przyszłość z 5G – podsumował swoje wystąpienie dr Tong Wen.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: