Oszuści ponownie atakują – jeden dzień na zapłatę

CyberRescue ostrzega! Nowa odsłona oszustwa na dopłatę!

Oszuści

Dostajesz wiadomość SMS z informacją, że musisz dopłacić do faktury, inaczej operator zablokuje Ci połączenia wychodzące. Co robisz?

 Test Maxcom MM735 z opaską SOS do wzywania pomocy

Oszuści ponownie atakują, wykorzystując znany cyberatak. Masowo rozsyłają SMSy, w których informują ofiarę, że musi dokonać dopłaty, aby móc dalej odbierać połączenia.Treść wiadomości ponagla odbiorcę, wskazując mu dokładny termin, do którego musi uregulować rzekome zobowiązanie.

Reklamy

Jeden dzień na zapłatę 

  • Dostałam SMSa w poniedziałek wieczorem, a opłaty mogłam dokonać tylko do następnego dnia. Od razu po odebraniu SMSa zaniepokoiłam się, jednak nie dałam się nabrać – tłumaczy Klaudia, która otrzymała taką wiadomość.

Klaudia odezwała się do CyberRescue, z prośbą o weryfikację wiadomości. Okazało się, że jest to popularne oszustwo, mające na celu wyłudzenie danych do logowania do banku, a w efekcie kradzież oszczędności.

Test Evobox Stream – telewizja przez Internet od dowolnego dostawcy

Co robić, gdy otrzyma się takiego SMSa? 

  • Przede wszystkim zachowajmy ostrożność i nie klikajmy odruchowo w link. Prowadzi on do fałszywego panelu płatności, gdzie wybiera się swój bank. Następnie fałszywa strona banku wyłudza nasze dane logowania, a następnie kod uwierzytelniający. Myślimy, że podajemy kod do zaakceptowania tej niewielkiej dopłaty, a w rzeczywistości akceptujemy ogromny przelew lub dodanie zaufanego odbiorcy, dzięki czemu oszust może bez problemu “wyczyścić” nasze konto – tłumaczy Weronika Bartczak z CyberRescue.

Jeżeli otrzymasz takiego SMSa, zgłoś się do CyberRescue lub wyślij linka z wiadomości do CERTu, by jak najszybciej została oznaczona jako zagrożenie.

źródło: CyberRescue

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: