MWC Shanghai 2021: vivo – demonstracja wideo 8K UHD w 5G mmWave

vivo podczas konferencji MWC Shanghai 2021 pokazało transmisję wideo 8K UHD w technologii 5G mmWave

Należąca do wiodących na świecie producentów smartfonów firma vivo może pochwalić się swoją działalnością badawczo-rozwojową, która umożliwiła stworzenie wielu przełomowych technologii dla branży. Sieć ośrodków R&D vivo – rozlokowana w dziewięciu miastach na całym świecie (Shenzhen, Dongguan, Nanjing, Pekin, Hangzhou, Szanghaj, Tajpej, Tokio i San Diego) – zatrudnia ekspertów w dziedzinie komunikacji 5G, sztucznej inteligencji, wzornictwa przemysłowego, technologii obrazowania i w wielu innych obszarach rozwoju produktów i usług elektroniki użytkowej.

vivo / 5G mmWave

W ostatnich latach vivo intensywnie inwestuje w technologię 5G mmWave, osiągając znakomite wyniki. Podczas konferencji Mobile World Congress (MWC) Shanghai 2021 firmie udało się na żywo przeprowadzić demonstrację streamingu wideo w standardzie Ultra High Definition (UHD) w technologii 5G. Stanowi to potwierdzenie mocnej pozycji vivo w badaniach i rozwoju w obszarze 5G mmWave.

vivo pokazało transmisję wideo w formacie 8K UHD w technologii 5G mmWave

Reklamy

W trakcie konferencji eksperci vivo zrealizowali poprzez miejscową stację bazową 5G mmWave transmisję wideo w standardzie 8K UHD z serwera na smartfon vivo, a z niego bezprzewodowo na ekran telewizora 8K. Wykorzystany w demonstracji smartfon vivo obsługuje różne częstotliwości – 5G Sub-6GHz i mmWave (n257/258/260/261) z wykorzystaniem podwójnej łączności NSA (EN-DC). Demonstracja jednoznacznie unaoczniła potencjał komercjalizacji technologii 5G mmWave.

Test vivo X51 5G – kamera z gimbalem, czyli fotografia telefonem zdefiniowana na nowo

W ramach konferencji MWC Shanghai 2021 powstała specjalna strefa pod nazwą 5G mmWave Zone, zorganizowana wspólnie przez gospodarza konferencji – GSMA oraz 39 partnerów, takich jak vivo, China Unicom, czy Qualcomm. Celem było przedstawienie i przetestowanie potencjalnych scenariuszy zastosowania technologii 5G mmWave, zwłaszcza w ramach wydarzeń związanych ze sportami zimowymi. Tym samym potwierdzono możliwości, jakie może zapewnić 5G mmWave przy organizacji zaawansowanych technologicznie, inteligentnych Zimowych Igrzysk Olimpijskich, co jednocześnie dowodzi ogromnego potencjału ekosystemu mmWave i jego standaryzacji.

vivo pokazało prototyp mmWave na konferencji MWC Shanghai 2021

Obecnie globalne usługi 5G opierają się głównie na falach o częstotliwości sub-6GHz i mmWave. Fale milimetrowe to fale elektromagnetyczne o długości od 1 mm do 10 mm i zakresie częstotliwości od 30 GHz do 300 GHz. W porównaniu z falami o częstotliwości poniżej 6 GHz, fale mmWave zapewniają wyjątkowe korzyści, jak większa szerokość pasma, niższe opóźnienia interfejsu radiowego, a także bardziej elastyczna konfiguracja interfejsu radiowego, dzięki czemu można skutecznie realizować potrzeby pod kątem wydajności bezprzewodowego systemu komunikacji, prędkości przesyłu danych oraz różnorodnych zastosowań. Obsługujące fale niskiej i wysokiej częstotliwości sieci hybrydowe stanowić będą podstawową architekturę mobilnych systemów komunikacji 5G.

Test vivo Y70 – towarzysz w codziennym życiu i rozrywce

Szeroko zakrojone inwestycje firmy vivo w działalność badawczo-rozwojową już się opłaciły. W 2016 r. zespół vivo ds. 5G rozpoczął wstępnie badania nad kluczową technologią fal mmWave, a ponadto aktywnie uczestniczył w procesie standaryzacji 3GPP R15/R16 mmWave, znacząco przyczyniając się do wypracowania standardów 5G mmWave. We wrześniu ubiegłego roku podczas testów w warunkach rzeczywistych zorganizowanych przez Grupę ds. Promocji (5G) IMT2020 w dzielnicy Pekinu, Huairou, szczytowa prędkość przesyłu w downlinku 4CC na smartfonie 5G mmWave vivo osiągnęła 2,06 gigabitów na sekundę (Gbps) na odległość do 1,3 km. Z kolei w listopadzie zeszłego roku podczas konferencji 2020 World 5G Convention, firma vivo wzbudziła ogromne zainteresowanie przedstawicieli branży, demonstrując połączenie smartfonów 5G mmWave z emulatorem sieci bezprzewodowej.

Ze względu na ogromny potencjał i różnorodność zastosowań technologii 5G mmWave, vivo będzie nadal pracować nad jej rozwojem, dążąc wraz ze swoimi partnerami z branży do jak najpełniejszego wykorzystania możliwości technologii 5G.

źródło: vivo

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: