SpeedTest.pl za luty – nowy sposób prezentacji wyników oraz mapy

SpeedTest.pl za luty – pierwsze miesiące nowego roku przyniosły kolejne przyspieszenie Internetu w Polsce. W lutym średnia prędkość pobierania danych przez użytkowników Internetu domowego wzrosła o 6,6% (do 75 Mb/s). Z kolei łącza mobilne przyspieszyły o 8,3% (do 34,6 Mb/s). Największe wzrosty zanotowały T-Mobile (o 13,7%) oraz Play (o 10,4%). Początek 2021 roku to też zmiana sposobu prezentacji wyników w rankingach SpeedTest.pl.

SpeedTest.pl

Ranking za luty powstał na podstawie 4,2 mln pomiarów (w tym 0,9 mln w aplikacjach mobilnych). Dane te dotyczą użytkowników z Polski.

Począwszy od 2021 roku, SpeedTest.pl znacznie uprościł sposób prezentacji danych tworząc dwie główne kategorie rankingów. Zestawienia Ogólne i WiFi zostały połączone w jeden ranking dostawców Internetu domowego. Bazuje on na wynikach uzyskanych ze wszystkich aplikacji SpeedTest.pl dla połączeń głównie przez routery domowe. Ranking światłowodowy FTTH został wydzielony jako podkategoria w tym rankingu.

Takie podejście zwiększa czytelność publikowanych danych i jednocześnie odzwierciedla sposób, w jaki użytkownicy korzystają z Internetu. Rozwój i popularyzacja standardów Wi-Fi (5 oraz 6) sprawiają, że technologia bezprzewodowa WLAN staje się coraz mniejszym ograniczeniem prędkości łączy szerokopasmowych.

Reklamy

W konsekwencji operatorzy coraz częściej oferują swoim klientom routery obsługujące najnowsze rozwiązania w zakresie sieci Wi-Fi. Ranking dostawców Internetu mobilnego pozostaje w niezmienionym kształcie i uwzględnia testy wykonane w aplikacjach SpeedTest.pl na smartfonach i tabletach z Android oraz iOS dla połączeń 3G, 4G LTE i 5G.

INEA najszybszym operatorem w rankingu dostawców Internetu domowego

SpeedTest Internet domowy luty 2021

Największą prędkość pobierania danych uzyskali klienci operatora INEA (~153 Mb/s). Poziom 150 Mb/s przekroczyli również klienci ogólnopolskiego UPC. Na uwagę zasługuje rosnąca popularność usługi stacjonarnego dostępu do Internetu, którą świadczy T-Mobile i która po raz pierwszy została zakwalifikowana do rankingu w styczniu. W lutym jej użytkownicy pobierali dane ze średnią prędkością ~137 Mb/s, co przełożyło się na awans na trzecią pozycję. Zestawienie zamyka Toya z wynikiem ~129 Mb/s.

T-Mobile pozostaje liderem wśród dostawców Internetu mobilnego

SpeedTest Internet mobilny luty 2021

Luty był już trzecim miesiącem z rzędu, w którym obserwujemy przyspieszenie w sieciach mobilnych wszystkich operatorów. Największy wzrost średniej prędkości pobierania danych widoczny był w sieciach T-Mobile (13,7%) i Play (10,4%).

Przyspieszenie w Play tak komentuje CTO tej firmy, Michał Ziółkowski:

Wzrost prędkości pobierania danych w sieci PLAY spowodowany jest w znacznej mierze włączeniem ponad 300 nowych stacji bazowych tylko w ostatnich tygodniach minionego roku. Dodatkowo sukcesywnie przeprowadzamy refarming pasma 2100MHz w całości alokując dostępne 14,8MHz technologii 4G LTE.

Wzrosty w T-Mobile zostały skomentowane przez Konrada Mroza z Biura Prasowego firmy:

Na poprawę osiągów złożyła się optymalizacja ruchu w sieci odpowiadająca na nowy sposób korzystania z usług jaki wytworzył się w czasie pandemii, jak również ciągłe procesy inwestycyjne polegające na zwiększaniu pojemności i przepustowości sieci, w ramach których wymieniamy starszą infrastrukturę radiową na nową oferująca agregację 3 lub 4 pasm częstotliwości. W ciągu 3 miesięcy o 200 wrosła liczba stacji agregujących 4 częstotliwości LTE. Ogółem już ponad 85% populacji mieszka w zasięgu sieci LTE Carrier Aggregation.

Na pierwszym miejscu z wynikiem ~42,4 Mb/s znajduje się T-Mobile. Drugie miejsce należy do Orange (~37 Mb/s), a trzecie do Play z wynikiem ~32,4 Mb/s.

SpeedTest Internet mobilny wykres
Średni download w polskich sieciach mobilnych za ostatnie 12 miesięcy

SpeedTest.pl A.D.2020 – prędkość Internetu w Polsce oraz ranking dostawców

Więcej informacji pod adresem: www.speedtest.pl/wiadomosci/rankingi

oraz w nowej, interaktywnej wersji rankingu: www.speedtest.pl/ranking

SpeedTest.pl to platforma pomiarowa, której operatorem jest V-SPEED Sp. z o.o. – dostawca mechanizmu monitorowania jakości dostępu do Internetu, dwukrotnie certyfikowanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: