Samsung 980 SSD NVMe – bez pamięci DRAM

Samsung 980 SSD NVMe – pozbawiony pamięci DRAM

Samsung 980 SSD NVMe

Samsung zapowiedział nowy dysk SSD NVMe o oznaczeniu 980. To pierwszy nośnik tej firmy pozbawiony pamięci DRAM.

Brak DRAM sprawia, że wysoka wydajność, z której słyną dyski NVMe, będzie teraz bardziej przystępna dla większej liczby użytkowników. Samsung 980 SSD może pochwalić się najwyższą wydajność wśród dysków SSD bez pamięci DRAM.

Test Trust GXT 244 Buzz – mikrofon do streamingu

Pierwszy dysk SSD firmy Samsung bez pamięci DRAM to krok w kierunku zapewnienia prędkości NVMe większej liczbie użytkowników.

Reklamy

Dotychczasowe konstrukcje pozbawione pamięci DRAM nie były wolne od wad. Brak pamięci ulotnej uniemożliwiał szybki dostęp do danych, co miało wpływ na działania nośnika. Samsung 980 wykorzystuje technologię Host Memory Buffer (HMB), która łączy dysk bezpośrednio z pamięcią DRAM procesora zainstalowanego w komputerze. Technologia ta, w połączeniu z najnowszą, szóstą generacją pamięci V-NAND oraz zoptymalizowanym kontrolerem i oprogramowaniem, umożliwia dyskowi 980 zapewnienie sześciokrotnie większej prędkości niż w przypadku dysków SSD SATA. Sekwencyjne prędkości odczytu i zapisu sięgają 3500 i 3000 MB/s, natomiast losowe odczyty i zapisy są szacowne odpowiednio na 500 tys. IOPS i 480 tys.

Recenzja Optoma HZ40 – projekcja nawet przy zapalonym świetle

Usprawniona technologia Intelligent TurboWrite 2.0, dzięki przydzieleniu znacznie większego obszaru buforowego, oferuje również wyższą ciągłą wydajność w porównaniu z poprzednią wersją. Użytkownikom pracującym z bardzo dużymi plikami lub uruchamiającym bardzo zaawansowane graficznie gry, do gustu przypadnie także nowy tryb “Full Power Mode” dodany do oprogramowania Samsung Magician 6.3. Umożliwia on ciągłą pracę dysku z maksymalną wydajnością, dzięki czemu użytkownicy mogą cieszyć się nieprzerwaną pracą i zabawą na najwyższych obrotach.

Samsung szczególną uwagę zwrócił także na kwestie związane z odprowadzeniem ciepła. Dzięki technologii Dynamic Thermal Guard, niklowanemu kontrolerowi i rozwiązaniom w postaci etykiet rozpraszających ciepło, użytkownicy mogą cieszyć się stabilną i niezawodną pracą nawet podczas długotrwałego użytkowania.

Ponadto, w porównaniu z poprzednim modelem 970 EVO, model 980 charakteryzuje się zwiększoną wydajnością energetyczną (nawet o 56%), dzięki czemu użytkownicy laptopów mogą lepiej zarządzać zużyciem energii.

Kluczowe specyfikacje

Kategoria Samsung 980 NVMe SSD
Interfejs PCIe Gen.3.0 x4, NVMe 1.4
Typ M.2 (2280)
Pojemność 1TB, 500GB, 250GB
Sekwencyjna prędkość odczytu / zapisu Do  3,500 / 3,000 MB/s
Losowa prędkość odczytu/zapisu (QD32) Do 500K IOPS / 480K IOPS
Oprogramowanie do zarządzania Samsung Magician
Szyfrowanie danych AES 256-bit Full Disk Encryption, TCG/Opal V2.0, Encrypted Drive (IEEE1667)
TBW 600TBW (1TB)

300TBW (500GB)

150TBW (250GB)

Gwarancja Pięcioletnia ograniczona gwarancja

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: