Spadek sprzedaży smartfonów w Polsce – Xiaomi i Apple liderami w 2020 roku

IDC: Spadek sprzedaży smartfonów w Polsce z powodu pandemii – Xiaomi i Apple liderami w 2020 roku

Wg IDC w 2020 roku sprzedaż smartfonów w Polsce w porównaniu do roku poprzedniego spadła o 8,5% w ujęciu ilościowym i 11,4% w ujęciu wartościowym. Na rynek dostarczono 8,5 mln. urządzeń.

Pandemia COVID-19 negatywnie wpłynęła na sprzedaż smartfonów, ponieważ do zdalnej pracy czy nauki dużo praktyczniejszym zakupem od smartfonu był laptop czy nawet tablet. Spadł także popyt na flagowe modele, a do łask klientów wróciły tańsze smartfony, które do niedawna jeszcze ich zdaniem nie zapewniały im wystarczająco dobrych doświadczeń z użytkowania. Dlatego też spadły średnie ceny a przez to wartość rynku.” – zwraca uwagę Marek Kujda, analityk IDC.

Liderem rynku w ujęciu ilościowym została firma Xiaomi z 32% udziałem w 2020 roku. Na drugim miejscu znalazł się Samsung. Mimo iż trzecie miejsce za cały ubiegły rok przypadło Huawei, to w 4 kwartale 2020r. firma uplasowała się dopiero na 6 miejscu za Xiaomi, Samsungiem, Apple. Lenovo i Oppo.

Natomiast w ujęciu wartościowym liderem sprzedaży w 2020 roku była firma Apple z ponad 26% udziałem w rynku.

Reklamy

Sankcje USA pozbawiły Huawei możliwości dostarczania na rynek nowych smartfonów z usługami i aplikacjami Google, co niestety negatywnie odbiło się na zainteresowaniu klientów. Dało to firmom Xiaomi, Oppo i Lenovo możliwość zwiększenia ich udziałów w rynku kosztem Huawei. Z kolei w przypadku Apple w Polsce dobrze sprzedawały się mniejsze modele iPhone’ów tj. SE i 12 Mini, dzięki którym firma zwiększyła sprzedaż.” – dodaje Marek Kujda.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: