Nokia zredukuje emisję o połowę do 2030 roku

Nokia ograniczy emisję o 50% zarówno w odniesieniu do własnych działań, jak i używanych produktów. Firma ogłosiła nowe Cele Naukowe (SBT – Science Based Targets), będące realizacją zobowiązań dostosowania się do scenariusza, który zakłada ograniczenie wzrostu ocieplenia klimatu do 1,5°C.

 Nokia zobowiązała się do realizacji SBT w 2017 r., początkowo zakładając cele dążące do ograniczenia globalnego ocieplenia do wysokości 2°C. Firma osiągnęła 90% docelowych redukcji w ramach prowadzonej działalności (zakres 1 i 2) 11 lat przed wyznaczonym terminem i jest na dobrej drodze do osiągnięcia celów „zakresu 3”, odnoszącego się do produktów używanych przez jej klientów.

Test Nokia 8.3 5G – globalny smartfon 5G

Obecnie przyjęte zostały jeszcze bardziej ambitne cele, które zakładają ograniczenie wzrostu globalnego ocieplenia do 1,5°C, licząc od 2019 r. Dzięki poszerzeniu ich zakresu, obejmują one już blisko 100% portfolio produktów firmy. Cele uwzględniają teraz również emisje wynikające z funkcjonowania całego łańcucha dostaw, w tym fabryk oraz bezpośrednio z własnej działalności Nokii.

W ostatnich latach byliśmy nie tylko liderami w ograniczaniu emisji wynikającej z naszej działalności, ale pomagaliśmy również naszym klientom robić to samo, nieustannie wdrażając innowacyjne rozwiązania, dzięki którym nasze produkty są bardziej energooszczędne. Mimo wszystko to nie koniec naszej drogi. Zmiany klimatyczne to nieustanny wyścig z czasem. Nowe, bardziej rygorystyczne i naukowo opracowane cele klimatyczne oznaczają, że będziemy działać jeszcze silniej i szybciej, aby zmniejszyć nasz ślad węglowy i zapewnić by zrównoważony rozwój znajdował się w centrum projektowania naszych produktów i inteligentnych rozwiązań, które opracowujemymówi Pekka Lundmark, prezes i dyrektor generalny Nokii.

SBT są weryfikowane przez organizację Science Based Targets initiative (SBTi), która współpracuje z przedsiębiorstwami sektora prywatnego w celu zatwierdzenia ich celów redukcji emisji zgodnie z globalnymi wymogami.

Recenzja Neno Medic T05 – termometr bezdotykowy

Używanie produktów Nokii odpowiada za największą część śladu węglowego firmy, która stara się rozwiązać ten problem na wiele sposobów, począwszy od zwiększania efektywności energetycznej sprzętu i oprogramowania, przez odpowiednio zrównoważone projektowanie, aż po modernizację i lepsze wykorzystywanie zasobów. Przykładowo, chipset ReefShark stosowany w produktach radiowych AirScale zmniejsza zużycie energii nawet o 66%.

Nokia jako pierwsza dostarczyła do komercyjnego użytku stację bazową 5G chłodzoną cieczą, która dzięki specjalnemu systemowi może zmniejszyć zużycie energii aż o 90%, a emisję CO2, poprzez wykorzystanie produktów radiowych AirScale, o 80%. Kompaktowa aktywna antena umożliwia wykorzystanie znacznie mniejszej ilości materiałów niż jakikolwiek inny produkt typu makro wcześniejszej generacji. Usługa Nokia AVA Energy Efficiency może z kolei zmniejszyć zużycie energii o 20% dzięki opartej na chmurze sztucznej inteligencji, która wyłącza części sieci radiowej, gdy natężenie ruchu jest odpowiednio niskie.

W grudniu 2020 roku Nokia została doceniona za swój wkład w ograniczanie emisji, łagodzenie ryzyka klimatycznego i rozwój gospodarki niskoemisyjnej poprzez umieszczenie jej na liście A CDP w kategorii Zmiany klimatu.

Informacje o emisjach znajdują się w raporcie People and Planet. Kolejny raport zostanie opublikowany w kwietniu 2021 roku.

źródło: Nokia

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: