Dzień Domeny Internetowej – bezpieczna domena, bezpieczne dane

15 marca obchodzimy z tej okazji Dzień Domeny Internetowej

Dzień Domeny Internetowej

Państwowy Instytut Badawczy NASK, który 30 lat temu podłączył Polskę do Internetu, prowadzi Rejestr Domeny .pl.  Obecnie utrzymywanych jest w nim prawie 2,5 mln nazw na rzecz ponad 1 mln abonentów, z czego prawie 65% to organizacje, a ponad 35% osoby fizyczne. Domena .pl to domena pierwszego wyboru, 7 na 10 rejestrowanych domen w Polsce to domeny .pl. W 2020 roku wskaźnik odnowień domeny .pl uzyskał najwyższy wynik od 12 lat i na koniec roku wyniósł 68,82%.

Test Trust GXT 244 Buzz – mikrofon do streamingu

Bezpieczna domena, bezpieczne dane

NASK, pełniąc funkcję Rejestru domeny .pl dba o jej bezpieczeństwo i dostępność. W tym celu udostępnia i zaleca abonentom oraz rejestratorom stosowanie dodatkowych zabezpieczeń (np. DNSSEC, .pl Registry Lock) dla zarejestrowanych nazw, które ochronią zarówno ich, jak i pozostałych użytkowników Internetu przed zagrożeniami w sieci.

Niezależnie, czy jesteś bezpośrednio abonentem nazwy w domenie .pl, czy też użytkownikiem Internetu korzystającym ze stron www, poczty elektronicznej, inteligentnych urządzeń i szerokiej gamy usług świadczonych online, pamiętaj, że twoje bezpieczeństwo zależy w dużej mierze od twojego świadomego i odpowiedzialnego działania w cyfrowej przestrzeni – przypominają eksperci NASK na stronie http://www.dns.pl.

Domena .pl jest na 6 miejscu wśród europejskich domen krajowych.

Test Bose Frames Tempo – okulary do treningów na powietrzu

Nasza domena, nasza przewaga

Własna domena to istotny element promocji, tożsamości i wiarygodności. Rejestrując domenę internetową można prowadzić m.in. stronę firmową, hobbystyczną czy związaną z konkretnym wydarzeniem bądź akcją specjalną, blog i sklep online, można mieć nieograniczoną liczbę kont pocztowych.

Będąc abonentem domeny, buduje się swoją tożsamość cyfrową i uwiarygadnia działalność – podkreślają eksperci NASK.

A wszystko zaczęło się 30 lat temu

Krajowa końcówka funkcjonuje już od 30 lat. Pierwsze działające domeny .pl były związane ze środowiskiem akademickim, a ich obsługa została powierzona Zespołowi Koordynacyjnemu NASK, działającemu w ramach Uniwersytetu Warszawskiego. W grudniu 1993 roku powstał NASK jednostka badawczo-rozwojowa, która przejęła zobowiązania Zespołu Koordynacyjnego, w tym prowadzenie rejestru nazw domeny .pl.

źródło: NASK

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: