Mercusys – gwarancja na produkty do trzech lat

Mercusys przedłuża gwarancję na swoje produkty 

 Stworzona przez TP-Link marka Mercusys obecna jest na polskim rynku od maja 2019 roku. Wychodząc na naprzeciw oczekiwaniom klientów, po niespełna dwóch latach sprzedaży, producent podjął decyzję o przedłużeniu gwarancji na urządzenia do trzech lat.

Test Mercusys MR70X – jakość WiFi 6 w rozsądnej cenie

Bazując na doświadczeniu firmy TP-Link w zakresie technologii produkcji, kontroli jakości oraz dystrybucji urządzeń sieciowych, marka Mercusys proponuje swoim klientom urządzenia, które są doskonałym przykładem optymalizacji jakości i ceny. Aby zapewnić klientom jeszcze większy komfort użytkowania, producent zaoferował trzyletnią gwarancję na sprzęt sieciowy. Klienci mogą cieszyć się z niezawodności urządzeń marki Mercusys, a w razie problemów mogą liczyć na pomoc.

Recenzja Mercusys MW300UH – na problem z zasięgiem Wi-Fi

Urządzenia sieciowe sprzedawane w Polsce zazwyczaj objęte są dwuletnią gwarancją. W tym czasie sprzęt powinien działać bezbłędnie. Jeśli tak nie będzie, a szkoda nie powstała wskutek niewłaściwego użytkowania przez klienta, towar zostanie naprawiony na koszt producenta lub będzie wymieniony na nowy.

Urządzenia marki Mercusys to doskonały przykład optymalizacji jakości i ceny. Nasze sprzęty są zaprzeczeniem obiegowej opinii, że tani produkt nie może być dobry. Wydłużając okres gwarancji dajemy sygnał naszym klientom, że otrzymują produkt, którego niezawodności mogą być pewni. Wydłużenie okresu gwarancji daje nie tylko większy komfort naszym klientom, ale także, w razie ewentualnych problemów, zapewnia im możliwość konsultacji z wykwalifikowanymi specjalistami – wyjaśnia Michał Chodnicki, szef działu wsparcia technicznego Mercusys na Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię.

Dotychczasowi klienci marki ucieszą się z informacji, że wydłużona gwarancja będzie obowiązywać również wstecznie, na wszystkie produkty zakupione po 1 stycznia 2021 roku.

Recenzja Mercusys AC10 – tani router do domu

Z niepoprawnie działającym produktem należy zgłosić się do sprzedawcy, u którego został on zakupiony.

źródło: TP-Link

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: