Oszuści OLX nie odpuszczają

CyberRescue ostrzega – oszuści nie odpuszczają, tworząc nowe metody wyłudzania danych do kart płatniczych za pośrednictwem OLX

OLX

Tym razem wykorzystują do tego celu także wizerunek firmy kurierskiej InPost.

Test Trust GXT 244 Buzz – mikrofon do streamingu

Przestępcy wysyłają wiadomość za pośrednictwem komunikatora WhatsApp, informując, że kupili już wystawiony produkt. Namawiają sprzedawcę do podania swoich danych do karty płatniczej oraz salda swojego konta, by odebrał pieniądze ze sprzedaży. W ten sposób ofiara traci wszystkie oszczędności, znajdujące się na koncie bankowym.

Reklamy

Wiadomości wyglądały na prawdziwe

 Katarzyna otrzymała taką wiadomość wczoraj. Sprzedawała radio do samochodu. Oszust wysłał jej fałszywy link do InPostu, a także nieprawdziwe potwierdzenie wykonania przelewu na kwotę 100 zł. 

  • Gdybym nie napisała do CyberRescue, prawdopodobnie straciłabym wszystkie oszczędności z konta – tłumaczy kobieta.

W ostatnich tygodniach oszustwo nabiera na sile. Specjaliści z CyberRescue każdego dnia otrzymują nawet kilkanaście zgłoszeń związanych z platformą sprzedażową OLX.

Recenzja IR WOOX R4294 – pilot uniwersalny, czyli zacznij żyć SMART

Jak nie zostać oszukanym?

 Sprzedając nie zdajemy sobie sprawę, że także grozi nam niebezpieczeństwo kradzieży naszych pieniędzy. Jeżeli umieszczamy ogłoszenia na OLX czy Allegro Lokalnie to zdecydujmy się na sprzedaż wyłącznie przy bezpośrednim kontakcie z kupującym lub poprzez bezpieczną transakcję za pośrednictwem tych serwisów.

  • Wtedy Ty jako sprzedawca i kupujący nie musicie martwić się o to, że któraś ze stron zostanie oszukana. Musimy zawsze mieć z tyłu głowy, że w sieci nie jest tak bezpiecznie jakby się wydawało – tłumaczy Karolina Wrońska z CyberRescue.

Jeżeli sprzedajemy produkt na platformie OLX i otrzymamy wiadomość z informacją o konieczności podania danych, aby otrzymać zapłatę, możemy spodziewać się, że jest to oszustwo.

źródło: CyberRescue

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: