#CSBXL21 – nowa linia frontu to Internet

#CSBXL21 – najlepsi eksperci ds. cyberbezpieczeństwa ostrzegają! Nowa linia frontu to Internet.

#CSBXL21

W 4. edycji CYBERSEC Brussels Leaders’ Foresight 2021, która odbyła się online 18 marca br. wzięło udział ponad 40 najwyższej klasy ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa. Organizowany przez Instytut Kościuszki – CYBERSEC to jedna z 5 najważniejszych konferencji poświęconych polityce publicznej w dziedzinie cyberbezpieczeństwa w Europie, dedykowanej aspektom strategii i bezpieczeństwa rewolucji technologicznej. Konferencja podążała za motywem przewodnim “Together Against Adversarial Internet”, który stanowił wezwanie do działania i podwojenia wysiłków na rzecz budowy bezpiecznej cyberprzestrzeni poprzez uznanie potrzeby opartej na zaufaniu, wielostronnej i przekrojowej współpracy.

#CSBXL21 został podzielony na 5 ścieżek tematycznych tj. State, Defence, Business, Future i EU Digital Policy Foresight. W centrum dyskusji była przyszłość Europy i jej współpraca z partnerami transatlantyckimi m.in. potencjał sojuszu technologicznego, transfery danych, między UE a USA oraz zielone i cyfrowe inwestycje w ramach inicjatywy Trójmorza, a także kluczowe wydarzenia w europejskim krajobrazie regulacyjnym w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i koncepcji europejskiej strategicznej autonomii cyfrowej. Partnerami wydarzenia #CSBXL21 byli Microsoft, PKN Orlen, Google, McAfee, PwC, Three Seas Investment Fund oraz PZU.

Kluczowi europejscy decydenci podsumowali również ostatnie zmiany w otoczeniu regulacyjnym, w tym nową strategię cybernetyczną, która „pomoże nam bronić naszej wizji otwartej, stabilnej i bezpiecznej cyberprzestrzeni; wykorzystać naszą siłę polityczną; zapewnić przestrzegania norm odpowiedzialnego zachowania; oraz do odstraszania i reagowania na cyberataki”, jak podkreślił Josep Borrell Fontelles, Wysoki Przedstawiciel Unii ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa oraz Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej

“Jesteśmy zdecydowani inwestować w źródła naszej siły technologicznej i realizować kompleksową strategię, aby rozwiązać pełen zakres problemów cybernetycznych. Będziemy współpracować z Unią Europejską i innymi, podobnie myślącymi krajami aby wzmocnić naszą wspólną siłę” – mówiła Michele G. Markoff, koordynatorka ds. cybernetycznych w Departamencie Stanu USA.

Współpraca transatlantycka w zakresie nowych i przełomowych technologii, w celu utrzymania przewagi technologicznej nad państwami autorytarnymi została podkreślona jako kolejny priorytet.

Recenzja Creative Sound Blaster PLAY!4 – najlepsza jakość dźwięku online

Jak powiedział Zastępca Sekretarza Generalnego NATO, Mircea Geoana: „NATO powinno być globalną siłą napędową, opartą na wartościach podejścia do innowacji w dziedzinie obronności, aby mieć pewność, że globalne zasady i normy są kształtowane przez nasze wartości – wolność, demokrację, praworządność – a nie przez tych, którzy starają się je podważyć”. Innowacja powinna znajdować się w samym centrum tego zagadnienia, ale należy zachować ostrożność: „Projektując musimy myśleć, że innowacja zostanie wykorzystana w działaniach wojennych i na różne nieoczekiwane sposoby” – powiedziała Melissa Hathaway, prezes, Hathaway Global Strategies, LLC.

Podkreślona została również wiodąca rola NATO przez Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego CYBERSEC, Izabelę Albrycht, która jest również członkiem grupy doradczej NATO ds. nowych i przełomowych technologii: „NATO nadal wzmacnia swoją postawę w zakresie cyberobrony i proponuję implementację strategii wdrażania EDT, nowe modele biznesowe dla innowacji oraz zabezpieczenie przewagi technologicznej Sojuszu przed rozwojem Chin, agresją Rosji oraz zagrożeniami, które dopiero nadejdą”.

W dyskusję o suwerenności cyfrowej oraz swobodzie przepływu danych przez Atlantyk byli również zaangażowani przedstawiciele sektora prywatnego. Jak podkreślił Casper Klynge, wiceprezes ds. europejskich rządów w firmie Microsoft: „Jak można mieć suwerenność bez zabezpieczeń? Ta logika odnosi się do ery cyfrowej i powiedziałbym, że nie można mieć suwerenności bez cyberbezpieczeństwa”.

Test Lenovo Yoga C940 – laptop z funkcjami sztucznej inteligencji

Organizatorzy zapewnili również obecność polskich decydentów m.in. Marka Zagórskiego – Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który wziął udział w dyskusji nt. inicjatywy Trójmorza jako integralnej części nowego transatlantyckiego sojusza technologicznego, powiedział: „Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa cybernetycznego, potrzebujemy przede wszystkim dużego wysiłku, nakładów pracy, ale także w sensie legislacyjnym”.

Powinniśmy być w Europie mniej zależni od dostaw stron trzecich, nie dlatego, że im nie ufamy, ale powinniśmy stosować motto: zaufaj i zweryfikuj” – stwierdził Tadeusz Chomicki – Ambasador–koordynator ds. międzynarodowych aspektów bezpieczeństwa cybernetycznego i technologicznego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP.

Test Trust GXT 244 Buzz – mikrofon do streamingu

To tylko kilka wniosków, które zostały zaprezentowane podczas całodniowej dyskusji online – więcej znajdziecie na profilu Twitter CYBERSEC. Organizatorem konferencji jest Instytut Kościuszki – polski think tank doceniany zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. Zajmuje się budową strategii cyberbezpieczeństwa oraz regulacją nowych technologii współpracując m.in. z UE czy NATO. Warto podkreślić, że IK obchodzi już 20. rocznicę działalności organizacji.

źródło: Instytut Kościuszki

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: