Idealny laptop dla gracza

Podpowiadamy w jaki sposób zabrać się do wyboru laptopa dla gracza.

laptop dla gracza

Laptopy pod względem wydajności i możliwości uruchamiania na nich gier praktycznie dorównały już pecetom. I mają nad nimi gigantyczną przewagę – można je kupić. W przeciwieństwie do nowych kart graficznych. Czy w bieżącym roku gracze przesiądą się na komputery mobilne?

Już kilka lat temu wydajność podzespołów mobilnych instalowanych w laptopach praktycznie dorównała stacjonarnym odpowiednikom. Chodzi tu przede wszystkim o procesor i kartę graficzną. Oczywiście można nadal spierać się, że pecet ma duży ekran i wygodną klawiaturę, a laptop jest mobilny i wygodniejszy. Ale to wszystko kwestia preferencji i potrzeb. Teraz jednak pojawiła się bezprecedensowa w historii wada komputerów stacjonarnych, o której nie sposób dyskutować.

Grafiki nie kupisz

Z punktu widzenia gracza najważniejszym podzespołem jest karta graficzna, a zaraz po niej  procesor. O ile procesory mimo zawirowań na rynku i wzrostu cen są dostępne, to z kartami graficznymi jest straszna bieda. Najnowsza seria NVIDIA RTX 3000 jest praktycznie niedostępna a to, co się sporadycznie pojawia w sprzedaży ma ceny z kosmosu.

Recenzja Creative Sound Blaster PLAY!4 – najlepsza jakość dźwięku online

Tymczasem laptopy z kartami RTX 3060 i RTX 3070 są dostępne. Może nie leżą na półce w każdym sklepie, ale da się je zamówić i otrzymać w rozsądnym terminie. Do tego ich ceny, choć nie należą do niskich nie odstają od cen innych porównywalnych laptopów. Więc jeżeli potrzebujesz komputera z najnowszą kartą graficzną, masz do wyboru kupno samej karty za chore pieniądze, albo w tej samej cenie kupno nowego laptopa z taką kartą. Wybór jest prosty. A ponieważ przymusowe siedzenie w domu sprzyja wzrostowi zainteresowania grami, to jak się nie ma co się lubi to… kupuje się laptopa. Zaczyna to docierać nawet do zatwardziałych przeciwników mobilnych komputerów.

Co się liczy w laptopie do gier

W laptopach przeznaczonych do grania należy zwrócić uwagę na elementy, które normalnie nie zaprzątałyby uwagi kupującego. Jednym z nich jest wydajny układ chłodzenia. Gdy ten nie jest w stanie odprowadzić ciepła, wówczas sprzęt obniża wydajność (tzw. throttling), chroniąc się przed przegrzaniem. W efekcie wydajność spada, a gry zaczynają gorzej działać.

Dlatego warto przejrzeć fora i zasięgnąć rady użytkowników upatrzonych modeli, aby nie trafić na coś co chwilę po włączeniu gry zaczyna huczeć jak startujący samolot albo zmniejsza wydajność o połowę. Inne rozwiązanie to poprawić chłodzenie, to nie jest proste, ale np. kupując laptop firmy Hyperbook w opcjach konfiguracyjnych można wybrać standardowe lub takie o poprawionej wydajności, a także kilka rodzajów pasty termoprzewodzącej. Im lepsza tym efektywniej pomaga transferować ciepło do radiatora. A to już zawsze coś.

Kolejnym elementem wartym uwagi jest umieszczenie większości portów na tylnej krawędzi obudowy. Ułatwia to zachowanie porządku na biurku i sprawia, że kable nie przeszkadzają podczas gry. Niby detal, ale zdecydowanie poprawiający komfort pracy.

Test Motorola moto e7 power – funkcje fotograficzne i 5000 mAh

Dobry monitor

Oczywiście do laptopa można podłączyć monitor czy duży telewizor (świetne do oglądania filmów), ale po co płacić za monitor w laptopie, skoro nie będziemy z niego korzystać? Lepszym rozwiązaniem jest zamówienie modelu z dobrym panelem LCD. W szczególności warto wybrać taki z wysokim odświeżaniem (powyżej 120 Hz), który będzie dobrze współpracował z kartą graficzną korzystając z funkcji G-sync i wyświetlał idealnie płynny obraz.

Pamięć – wąskie gardło

Ograniczeniem wydajności dla komputera może być też wolna pamięć RAM. W przypadku nowych procesorów bez zbytniego wchodzenia w szczegóły wystarczy zapamiętać, że powinna być taktowana zegarem zbliżonym do 3 GHz. No i nie warto już w wypadku sprzętu do gier brać konfiguracji poniżej 16 GB RAM.

Test Hammer watch – już wiesz ile osiągasz

Istotny jest też dysk. Nowoczesne modele SSD w znaczący sposób poprawiają responsywność systemu i ktoś kto pracował z SSD nie wróci już nigdy do klasycznego HDD. Niestety SSD są dość drogie jak na swoją pojemność, co jest szczególnie nieprzyjemne dla graczy, bo gry zajmują bardzo dużo miejsca. Dlatego doskonałym rozwiązaniem jest drugie gniazdo M.2 umożliwiające montaż dodatkowego dysku od razu lub po jakimś czasie. Lub miejsce na standardowy dysk 2.5 cala. Tani i pojemny.

Jeżeli wiesz na co patrzeć, a po przeczytaniu tego artykułu wiesz co się liczy a co jest sprawą drugorzędną, to wybór laptopa do gier nie jest trudny. Zwłaszcza, że pojawia się coraz więcej nie tylko wydajnych ale też stosunkowo kompaktowych i ładnych modeli.

 

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: