Orange – stacja solarna BTS już działa

Orange Polska w Wielkopolsce uruchomił pierwszą solarną stację bazową. BTS nie jest podłączony do sieci energetycznej (off-grid) – prąd do pracy dostarczają moduły fotowoltaiczne z magazynem energii, wspierane agregatem DC.

stacja solarna BTS

Obiekt nie jest podłączony do sieci energetycznej (off-grid). Słońce dostarcza ponad 70 proc. zielonej energii, niezbędnej do działania.

Innowacyjne rozwiązanie

Stacja stoi na polanie pośród lasów przy autostradzie A2, zapewniając zasięg 4G/LTE podróżującym oraz mieszkańcom okolicy Zbąszyna i Łomnicy. W pobliżu nie ma sieci energetycznej. Dlatego przy jej projektowaniu od razu poszukiwano alternatywnych rozwiązań zapewniających zasilanie, ale jednocześnie wpisujących się w starania na rzecz zwiększania udziału energii odnawialnej w miksie energetycznym Orange.

Rozwiązanie, które zastosowano – panele słoneczne o mocy 10 kWp z magazynem energii zbudowanym z baterii litowo-jonowych – zapewnia ponad 70% rocznego zapotrzebowania stacji na energię. Pierwsze wyniki pracy systemu pokazują, że w przyszłości możliwe będzie zwiększenie udziału zielonej energii o kolejne 10%.

Recenzja Creative Sound Blaster PLAY!4 – najlepsza jakość dźwięku online

Elementem zapewniającym ciągłość pracy stacji jest agregat z generatorem DC (prądu stałego), ponieważ urządzenia telekomunikacyjne muszą być zasilane prądem stałym. Dzięki temu Orange mógł zoptymalizować liczbę elementów systemu i unikamy niepotrzebnych strat energii.

Agregat jest zasilany olejem opałowym, ale docelowo będzie to gaz LPG. Zdalny system zarządzania stacją System zasilania stacji wyróżnia zastosowanie innowacyjnego, zdalnego zarządzania obiektem. Chodzi o maksymalne wykorzystanie udziału zielonej energii i zapewnienie nieprzerwanego działania stacji.

Test Maxcom MM735 z opaską SOS do wzywania pomocy

Algorytmy sterowania układem korzystają z prognoz pogody i monitorują stan poszczególnych elementów systemu. To ważne, ponieważ pozwala na optymalizowanie parametrów pracy, które nieustannie się zmieniają.

Projekt stacji jest komercyjnym pilotem, przygotowanym i rozwijanym we współpracy z firmą NetWorkS! w oparciu o system N!BOX. Prace rozwojowe potrwają do końca tego roku, ale już pierwsze doświadczenia realnie pracującej stacji są obiecujące. Tak uważają nasi inżynierowie. Dlatego wielkopolska stacja będzie dla nas modelowym przykładem do wykorzystania w innych miejscach. – podkreśla Orange

Źródło: Orange Polska

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: