W trosce o planetę – czy elektronika może być eko?

W trosce o planetę – 400 milionów – tyle sztuk baterii jest sprzedawanych rocznie w Polsce. Czy elektronika może być eko? Jakie sprzęty wybrać, by nie szkodzić planecie

  • 400 milionów – tyle sztuk baterii jest sprzedawanych rocznie w Polsce. 80 proc. z nich to tzw. jednorazówki
  • 1 na 5 baterii jest wyrzucana w niewłaściwym miejscu
  • Odpowiednia utylizacja baterii pozwala odzyskać nawet do 99,5 proc. wszystkich jej składników
  • W 2017 roku zebrano w Polsce, w przeliczeniu na 1 mieszkańca, 6,5 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego
  • Urządzenia wyposażone w akumulatory mogą zmniejszyć zużycie baterii

Wzrost popularności smartfonów, tabletów i laptopów sprawił, że każdego roku na rynek trafiają tysiące baterii i akumulatorów. W Polsce każdego roku sprzedaje się ponad 400 milionów sztuk baterii. Aż 80 proc. z nich stanowią baterie jednorazowe. Wewnątrz nich znajdują się liczne niebezpieczne dla środowiska i ludzkiego organizmu substancje, takie jak m.in. ołów, nikiel, kadm czy lit[1]. Jak temu zaradzić i zatroszczyć się o zdrowie swoje i najbliższych oraz naszą planetę?

Test Hammer watch – już wiesz ile osiągasz

W trosce o planetę

Jedną z możliwości rozwiązania problemu jest recykling baterii. Po zużyciu należy zawieźć je do specjalnych punktów, które zazwyczaj znajdują się w sklepach, galeriach handlowych czy w innych często uczęszczanych przez ludzi miejscach. Z utylizacji baterii można odzyskać nawet 99,5 proc. wszystkich jej składników[2]. Tylko ile osób faktycznie się na to decyduje? Według danych Eurostatu, w 2018 roku w Polsce zebrano 80 proc. zużytych baterii i akumulatorów[3]. W praktyce oznacza to, że jedna na pięć baterii została wyrzucona w niewłaściwym miejscu. Są jednak sposoby, by zmniejszyć ich zużycie.

Coraz chętniej korzystamy z przenośnych urządzeń elektronicznych. Używanie sprzętu podłączonego kablem do miejsca zasilania powoli staje się przeżytkiem. Nic w tym dziwnego – bezprzewodowe urządzenia są niezwykle wygodne w użyciu. W jakiś sposób trzeba je jednak zasilić. Dlatego projektując nasz inteligentny zamek tedee, zdecydowaliśmy się wyposażyć go w akumulator.

Urządzenie to wystarczy ładować nawet co 12 miesięcy i bez problemu można zrobić to w ciągu jednej nocy. Uważamy, że właśnie w tego typu rozwiązaniach jest przyszłość. To, co wygodne dla użytkownika i mniej szkodliwe dla planety jest coraz bardziej pożądane. Wiele firm ma tego świadomość, dlatego wprowadza rozwiązania korzystne dla środowiska – twierdzi Paweł Bijata, Dyrektor pionu marketingu w firmie Gerda.

OPPO X 2021 – koncept rozwijanego smartfonu w naszych rękach

Liczba sprzętu wzrasta

Urządzenia elektroniczne można znaleźć w większości polskich domów. Według najnowszych danych Eurostatu, w Polsce w 2017 roku zebrano 6,5 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w przeliczeniu na 1 mieszkańca. W latach 2016-2017 liczba urządzeń elektronicznych wprowadzonych do obrotu w UE wzrosła o 7,4% z 8,4 mln ton do 9,0 mln ton[4].

Natomiast, jak szacuje Organizacja Narodów Zjednoczonych[5], rokrocznie na całym świecie jest generowane średnio 50 mln ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Wartość surowców, które te odpady zawierają, wynosi przeszło 48 miliardów euro. Spowodowane jest to m.in. tym, że ludzie chcą, by ich życie było coraz wygodniejsze.

Recenzja Neno Medic T05 – termometr bezdotykowy

Elektroniczne sprzęty dostarczają nam zarówno rozrywkę i wypoczynek, jak i możliwość pracy, nauki, kontaktu z bliskimi czy korzystania ze smart home i zdalnego sterowania domowymi urządzeniami za pomocą smartfona. Wśród nich wymienić można telewizor, oświetlenie, oczyszczacz powietrza czy inteligentny zamek do drzwi. W takim razie, co zrobić, by zapobiec generowaniu coraz większej ilości odpadów?

Przede wszystkim sprawdzajmy, co kupujemy. Wyposażając swój dom w dobrej jakości urządzenia, inwestujmy w sprzęty, które będą z nami przez wiele lat. Przykładowo akumulatory, zastępujące baterie, mogą być montowane w inteligentnych zamkach. W tedee zastosowano właśnie tego typu rozwiązanie, które generuje mniej odpadów niż baterie.

Dzięki wydajnemu akumulatorowi, mocnemu silnikowi i wytrzymałej przekładni, tedee wyznacza wzorzec trwałości, wpływu na środowisko i zrównoważonego rozwoju. Tedee nie jest kolejnym „gadżetem”. Jego mechanika została zaprojektowana, wyprodukowana i przetestowana tak, by zapewniać bezawaryjnie działanie inteligentnego zamka przez co najmniej 10 lat – komentuje Paweł Bijata.

Dodatkowo, szczególnie ważne jest odpowiednie zdobycie informacji na temat producenta i sprzedawcy. Czytajmy, jaką specyfikację ma dany produkt, który chcemy kupić. Czytajmy opinie oraz pytajmy znajomych, czy mieli okazję używać danego sprzętu oraz jakie są ich wrażenia z jego użytkowania – dodaje Paweł Bijata.

Życie w stylu eko nie oznacza rezygnacji z nowinek technologicznych. Do tematu należy podejść z rozwagą i spokojem. Wystarczy odpowiedzialny zakup smart locka, głośnika czy komputera, by wybrać sprzęt, który generuje mało odpadów. Wtedy na pewno będzie służył nam przez wiele lat.

źródło: tedee

***

[1] https://www.recykling-karat.pl/oferta/recykling-baterii/

[2] https://www.recykling-karat.pl/oferta/recykling-baterii/

[3] https://pwr.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/recykling-baterii-koniecznosc-czy-przykry-obowiazek-11821.html

[4] https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Waste_statistics_-_electrical_and_electronic_equipment

[5] https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/7847-ElektroEko-raport-elektrosmieci-2019.pdf

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: