Musician Audio Pegasus dla polskich melomanów

Przetwornik drabinkowy DAC R2R Musician Audio Pegasus dla polskich melomanów!

Musician Audio Pegasus

Unikatowe produkty marki Musician Audio będą bardziej dostępne w Polsce – oficjalnym dystrybutorem tego sprzętu została warszawska firma C4i. W ofercie znajdziemy m.in. podstawowy model Pegasus, skonstruowany w technice drabinkowej R2R, która – według znawców – pozwala odtworzyć dźwięki z większą bliskością oryginałowi niż popularne przetworniki Delta Sigma.

Przetwornik R2R to dyskretna drabinka rezystorów sterowana układem DSP z indywidualnie napisanym programem sterującym. Otrzymujemy pięć wejść cyfrowych: RCA, Toslink oraz AES/BU, przyjmujących sygnał PCM do 24 bitów i 192 kHz, a także wejścia USB oraz I2S przyjmujące sygnały PCM 1536kHz oraz DSD 1024. Odbieramy dźwięk na dwóch symetrycznych wyjściach XLR lub niesymetrycznych RCA. Konstrukcja R2R wymaga indywidualnego doboru precyzyjnych rezystorów o klasie tolerancji 0,005%. Jakość i dokładność doboru elementów oraz indywidualnie napisane algorytmy sterowania stanowią o klasie urządzenia.

Musician Audio Pegasus
Musician Audio Pegasus

Firma Musician Audio w Pegasusie zastosowała mikrokontroler STM32F446 z indywidualnym oprogramowaniem osobno traktującym każdy z torów wejścia: USB 2.0, I2S, koaksjalne i optyczne oraz AES/EBU oraz osobnymi torami dla sygnałów PCM: na wejściach USB i I2S: maksymalnie 24 bitowym, 1536 kHz oraz DSD 5 bitowym DSD 1024. W pełni symetryczny analogowy tor wyjściowy w Pegasusie, oparty na 8 tranzystorach, zapewnia dwa kanały wyjść XLR oraz dwa kanały wyjść RCA niesymetrycznych. Dedykowany przycisk NOS na obudowie przetwornika pozwala wyłączyć w trybie PCM funkcję oversamplingu (domyślne ustawienie przycisku). W konstrukcji urządzenia użyto ekranowanego zasilacza toroidalnego, zabudowanych regulatorów napięcia oraz niskostratnych kondensatorów tantalowych.

Recenzja Creative Sound Blaster PLAY!4 – najlepsza jakość dźwięku online

Sygnał audio przekazywany jest do bufora pamięci RAM, a po przetaktowaniu przez wewnętrzny, stabilizowany zegar kwarcowy przesyłany jako sygnał I2S do programowanych przez producenta indywidualnych przetworników cyfrowo–analogowych. W przeciwieństwie do stosowanych przez większość producentów DAC’ów gotowych przetworników USB Amanero czy XMOS XU208, XU216, firma Musician Audio zastosowała indywidualnie programowany przetwornik zbudowany na zaawansowanym procesorze STMM32F446 opartym na ARM Cortex M4, zapewniającym większą elastyczność i możliwość dostosowania urządzenia do przyszłych standardów. Stanowi to o przewadze konstrukcji R2R nad przetwornikami Delta Sigma.

Musician Audio Pegasus
Musician Audio Pegasus

Użytkownicy, którzy zetknęli się z dźwiękiem generowanym przez Pegasusa podkreślali takie cechy, jak dokładność, przejrzystość i ogromną detaliczność przekazu. Brzmienie pozbawione jest suchości i ostrości. Uwagę zwraca gładkość przekazu, brak jakichkolwiek śladów szumów i ziarnistości oraz doskonałe wypełnienie średnicy, a przede wszystkim olbrzymia dynamika i nieskończona przestrzeń. Przetwornik pokazuje pełnię możliwości przy najtrudniejszych i najbardziej wymagających nagraniach, ale poradzi sobie zarówno w szybkich i dynamicznych materiałach, jak i w spokojnej tematyce. W wielu nagraniach pozwoli nawet wyłapać błędy masteringu. Wyłączenie trybu NOS, czyli praca z nadpróbkowaniem, spowoduje wyostrzenie dźwięku charakterystyczne dla większości przetworników DAC. Włączenie trybu NOS pozwoli uzyskać brzmienie najbardziej zbliżone do naturalnego dźwięku rzeczywistego.

Producent dostarcza użytkownikom również indywidualny sterownik USB firmy Thesycon – Aoshida dla komputerów Windows. Współpraca z systemami Mac OS, Linux czy Android odbywa się bez dedykowanych sterowników.

Test Sharp HT-SBW800 – dostarcza wysokiej jakości wrażeń z kina domowego

Surowy i stylowo ścięty aluminiowy przód obudowy wyposażony jest w czerwone diody wskazujące stan i tryb pracy Pegasusa. Trzy mikroprzyciski: zasilania, wyboru źródła i trybu NOS zostały praktycznie zrównane z płytą czołową. Całość złożona z idealnie dopasowanych, solidnych płyt aluminiowych, z których frontowa ma grubość 1,5 cm, tworząc zamknięta klatkę Faradaya. Przetwornik posadowiony jest na 3 aluminiowych nogach.

Wewnętrzny, niskoszumny i ekranowany transformator toroidalny z dużym zapasem mocy wystarcza do zasilania układów przetworników i nie powoduje nadmiernego nagrzewania urządzenia ani emisji zakłóceń. Pegasus nie zawiera wbudowanego przedwzmacniacza, ale producent posiada takowy w swojej ofercie, jako oddzielne urządzenie (Monoceros).

Pegasus doskonale radzi sobie z obsługą plików DSD1024 na wejściach USB i I2S. Szczególnie polecana jest praca układu z sygnałem I2S. Kompatybilność Pegasusa została bowiem sprawdzona i przetestowana z następującymi urządzeniami/interfejsami: Jay’s Audio CDT MK2, Matrix X SPDIF 2 USB, Soundware D280,Gustard U16, Singxer SDA-1.

Test Olympus LS-P1 – zaawansowany rejestrator dźwięku i muzyki

DSD (Direct Stream Digital) jest systemem modulacji PDM (modulacja gęstości impulsów) poprawiającym jakość dźwięku, stworzonym przez firmy Sony oraz Philips, a stosowanym w płytach SACD. Sygnał digitalizowany jest do postaci 1-bitowej, a częstotliwość próbkowania uzyskuje 2,8224MHz lub 5,6448MHz lub ich wielokrotności czyli – odpowiednio – 64, 128, 256, 512…razy więcej niż w formacie CD. W systemie DSD, w odróżnieniu od PCM, częstotliwość próbkowania nie jest stała i zmienia się w zależności od szybkości narastania funkcji przebiegu, a sygnał zapisywany jest w rozdzielczości jednobitowej (podczas gdy PCM to zapis wielobitowy), co sprawia, że sygnał DSD jest bardzo podobny do sygnału analogowego.

Dzięki temu urządzenie dokładniej odzwierciedla oryginalny, analogowy sygnał, a system odpowiada jakości płyt SACD. Przewaga przetwarzania jednobitowego polega głównie na braku filtrów decymacyjnych (tworzących wielobitowe „kawałki” informacji zamiast jednobitowego sygnału strumieniowego). Dzięki systemowi DSD w miejscach, gdzie wymagane jest dokładniejsze opisanie funkcji, otrzymuje się więcej punktów charakterystycznych, czyli sygnał cyfrowy możliwie najdokładniej odzwierciedla analogowy oryginał.

 

Do odtworzenia DSD niezbędny jest przetwornik cyfrowo-analogowy DAC obsługujący DSD, podłączony przez USB lub I2S do komputera Windows, Apple czy nawet Android z zainstalowanym niezbędnym kompatybilnym z DSD oprogramowaniem (np. Roon, Audirvana, HQ Player, Foobar, Jriver, USB Audio Player PRO dla Androida) lub odtwarzacz sieciowy kompatybilny z DSD.

Musician Audio Pegasus
Musician Audio Pegasus

Pegasus waży 3,9 kg i jest oferowany w kolorze srebrnym i czarnym. Cena detaliczna Musician Audio Pegasus wynosi 5750 zł brutto. Produkt jest objęty 24-miesięczną gwarancją dla konsumentów oraz 12 miesięczna gwarancją dla firm i jest już dostępny w sklepie elektronicznym http://www.c4i.com.pl. Firma oferuje wsparcie w zakresie instalacji niezbędnych wtyczek DSD do oprogramowania oraz poleca współdziałające z urządzeniem transporty audio.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: