Narodowy Spis Powszechny 2021 – uważaj na oszustów

CyberRescue ostrzega! Uważaj na oszustów, wykorzystujących spis powszechny

Narodowy Spis Powszechny 2021

Wystartował Narodowy Spis Powszechny 2021. Jest on obowiązkowy dla każdej osoby mieszkającej w Polsce. Mogą wykorzystać to cyberoszuści, chcąc w ten sposób zdobyć dane osobowe Polaków!

Wziąć udział w spisie można na trzy sposoby: przez internet, zamawiając rachmistrza lub telefonicznie. Trwa on do 30 września br. Jak mogą wykorzystać to oszuści?

Test Microsoft Surface Headphones 2 – obiecują dobre brzmienie i rozmowy

Ktoś może przyjść do mnie do domu?

 Z powodu pandemii koronawirusa zalecane jest dokonanie spisu za pośrednictwem Internetu. Jeżeli jednak z ważnych powodów nie możemy tego zrobić online, należy poprosić o odwiedziny rachmistrza lub rozmowę telefoniczną. Bardzo ważne jest sprawdzenie tożsamości takiej osoby, ponieważ oszuści na pewno będą chcieli w ten sposób zarobić, wykradając nasze dane osobowe. Tożsamość rachmistrza można zawsze zweryfikować dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99 lub w aplikacji „Sprawdź rachmistrza” na stronie https://spis.gov.pl.

Może ktoś do mnie dzwonić?

 Jeżeli sami nie zgłosimy woli dokonania spisu telefonicznie, nikt nie będzie do nas dzwonił w tej sprawie. Mogą wykorzystać to przestępcy, którzy w ten sposób, będą chcieli wyłudzić dane osobowe od nieświadomych Polaków, zarówno wykonując telefony jak i wysyłając wiadomości SMS z linkiem do strony wyłudzającej dane.

 Czy Narodowy Spis Powszechny online jest bezpieczny dla moich danych?

 GUS zapewnia, że dane jakie od nas pozyska może wykorzystywać wyłącznie do celów statystycznych, a pracownicy objęci są tajemnicą zawodową, za której złamanie grozi kara.

Wszelkie informacje jakie przekażemy podczas takiego spisu mają być od razu anonimizowane. Z punktu widzenia ryzyka wycieku takich danych, porównując trzy dostępne metody dokonania spisu, to właśnie podając nasze dane do GUS online jesteśmy najbardziej bezpieczni. Wypełniając kwestionariusz i akceptując go, dane od razu trafią do wspomnianego anonimizowania, natomiast w przypadku spisu przez telefon czy w obecności rachmistrza, nasze dane przejdą przez znacznie dłuższą ścieżkę zanim dotrą na serwery GUS.

Test Huawei Display 23.8 – minimalistyczny design i kompaktowa konstrukcja

 Jak bezpiecznie dokonać spisu przez internet?

 Przede wszystkim nie zalecamy pośpiechu. Program ten dopiero co wystartował, więc jest wielce prawdopodobne, że nie wszystko działa bez zarzutów. Dla bezpieczeństwa warto zaczekać, aż system będzie działał w pełni poprawnie. Jeżeli już zdecydujemy się na wypełnienie “obowiązku” to oczywiście zróbmy to ze swoich prywatnych urządzeń podłączonych do sieci domowej. Rekomendujemy także logowanie do kwestionariusza jak i do całej platformy gov poprzez Profil Zaufany. Natomiast dokonując spisu niektóre z pytań, mogą nas krępować i być dla nas zbyt “osobiste”, więc śmiało zaznaczmy wtedy gdzie to tylko możliwe opcję: “nie chcę odpowiadać na to pytanie”.

źródło: CyberRescue

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: