T-Mobile – dlaczego warto korzystać z technologii 5G

O tym, że rozwój sieci to konieczność, wiedzieliśmy nie od dziś. T-Mobile – dlaczego warto korzystać z technologii 5G?

5G - logo

Stwierdzenie, że rewolucja technologiczna dzieje się na naszych oczach, jest teraz jeszcze bardziej uzasadnione niż kilkanaście miesięcy temu. Chociaż internet systematycznie wkracza w nowe obszary naszego życia, to w realiach pandemii proces technologicznych zmian gwałtownie przyspieszył. W ślad za galopującym postępem podąża też nasza oferta. Nowe taryfy 5G, dostępne są od marca, gwarantują lepszy i wygodniejszy dostęp do sieci piątej generacji.

Przełomowy rok 2020

O tym, że rozwój sieci to konieczność, wiedzieliśmy nie od dziś. Wydarzenia z roku 2020, gdy do internetu, niemal z dnia na dzień, musieliśmy przenieść wiele sfer naszego życia, jeszcze mocniej uzmysłowiły nam to, jak bardzo potrzebujemy wsparcia zaawansowanej technologii. Ubiegłej wiosny, tuż po wprowadzeniu w Polsce lockdownu, zaobserwowano znaczny wzrost aktywności w internecie. Według naszych danych klienci sieci zaczęli zużywać średnio o 25% więcej danych, w porównaniu do okresu poprzedzającego pandemię.

Porównanie transmisji danych klientów T-Mobile z analogicznymi danymi uzyskanymi tydzień wcześniej. [1]

W kolejnych miesiącach trend ten się utrzymał, o czym świadczą dane z okresu wakacji. Porównując lipiec i sierpień 2020 do analogicznego okresu roku 2019, odnotowano wzrost o 28 punktów procentowych [2].

Internet w jeszcze większym stopniu zaczął być wykorzystywany do realizacji zadań zawodowych oraz prowadzenia zajęć szkolnych i studiowania. Dobitnie świadczy o tym fakt, że na początku pandemii największy wzrost konsumpcji danych dotyczył godzin od 8:00 do 14:00 [3].

5G, czyli technologia przyszłości

Za tym popularnym dziś skrótem kryje się piąta generacja sieci komórkowej. To technologia, do której ma należeć przyszłość. Dlaczego? Bo przy zachowaniu wszystkich funkcji oferowanych przez sieci 2G, 3G i 4G pozwala na przesyłanie danych z o wiele większą prędkością. Gwarantuje stabilność połączenia, a opóźnienia są tu niemal niezauważalne (1 milisekunda w sieci 5G przy 30 milisekundach w sieci 4G). Parametry sieci 5G umożliwiają podpięcie do niej zdecydowanie większej liczby urządzeń. Szacuje się, że na kilometr kwadratowy może przypadać ich nawet milion! [4]

Chociaż dzisiaj sieć 5G stanowi uzupełnienie oferty opartej na starszych standardach, to za jakiś czas zacznie je zastępować. Ten proces bardzo dobrze obrazuje nasze podejście dotyczące rozwiązań 3G. Wkrótce wystartuje program systematycznego wyłączania urządzeń dostarczających wspomnianą technologię. Akcja, która ma potrwać do roku 2023, pozwoli odzyskać częstotliwości niezbędne do rozwijania nowocześniejszych systemów: LTE i 5G.

Obecni użytkownicy sieci 3G nie muszą się jednak obawiać nadchodzących zmian. Planujemy specjalne kampanie informacyjne, a dla klientów, którzy z jakiś powodów nie mają dostępu do aktualnych technologii, przygotujemy rozwiązania, które pomogą dostosować się do nowych realiów. Za wymianę kart SIM, które nie obsługują LTE, nie będzie pobierana żadna opłata. Co przy tym ważne, nawet po wyłączeniu sieci 3G użytkownicy telefonów bez LTE, którzy nie zdecydują się na ich wymianę, nie stracą możliwości korzystania z usług dzięki sieci 2G.

Test Microsoft Surface Headphones 2 – obiecują dobre brzmienie i rozmowy

Sektory potrzebujące nowoczesnej sieci

Od dostępu do szybkiej sieci zależy dziś przyszłość wielu sfer naszego życia. Wiemy już, jak w praktyce wygląda praca zdalna oraz edukacja online. Te modele sprawdziły się na tyle, że z pewnością nie rozstaniemy się z nimi nawet, gdy epidemia będzie już tylko wspomnieniem. Ale rozwój wymienionych sektorów wymaga stałego udoskonalania używanych narzędzi. Coraz bardziej rozbudowane platformy wiedzy czy, wprzęgnięte w system, elementy wirtualnej rzeczywistości wymagać będą sprawnie działającej i szybkiej sieci. Tak samo jak coraz popularniejsze rozwiązania umożliwiające pracę w chmurze. A przecież internet to także rozrywka. Nie tylko gry i filmy, ale również instytucje kultury, które z wiadomych przyczyn coraz częściej zachęcają do uczestnictwa w wydarzeniach online.

Praca zdalna, na którą zmuszeni byliśmy przejść, to tylko wstęp do rewolucji, obejmującej swym zasięgiem całą gospodarkę. Rewolucji – co trzeba dodać – która też potrzebuje sieci 5G. Chodzi o postępującą automatyzację i robotyzację procesów produkcyjnych. By nad tym procesem zapanować, niezbędna jest sieć o parametrach zdecydowanie przewyższających dotychczasowe standardy. Procesy produkcyjne to jedno. Nie możemy zapominać o tym, że zaawansowane technologie odważnie wkraczają też do naszych domów – o czym świadczy szybki rozwój produktów i usług bazujących na technologiach określanych mianem internetu rzeczy.

Na rozwoju sieci 5G skorzysta też branża medyczna. Do e-recept zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Popularne od roku teleporady stały się nie tylko wygodną formą kontaktu ze specjalistami, ale też pozwoliły ograniczyć do minimum ryzyko zarażenia się wirusem. Rozwój szybkiej sieci 5G może stać się impulsem do kolejnych zmian, pozwalających na zdalne kontrolowanie parametrów kluczowych dla naszego zdrowia. Już teraz nowoczesne zegarki, pozwalają monitorować nasze ciśnienie, a u osób chorych na cukrzycę poziom glukozy. Być może wkrótce wszelkie niepokojące informacje będą wysyłane bezpośrednio do lekarzy, by móc szybciej przeciwdziałać problemom. Rozbudowa sieci 5G może być impulsem dla rozwoju transportu, prowadzonego przy użyciu dronów. Takie rozwiązanie byłoby szybszą i pewniejszą alternatywą dla karetek wiozących krew lub narządy, które dziś walcząc z czasem, zmuszone są do omijania korków.

Jak działa 5G w T-Mobile w Warszawie? Sprawdziliśmy to.

Dostęp do sieci 5G w nowej ofercie na kartę

O 5G ostatnimi czasy mówi się wiele. By o wspomnianej technologii móc wyrobić sobie zdanie, trzeba po prostu… zacząć z niej korzystać. Do niedawna wspomniany przywilej zarezerwowany był dla posiadaczy dowolnego planu taryfowego dla klientów indywidualnych (z ofert dostępnych od września 2019 roku) oraz dla klientów biznesowych posiadających taryfę Magenta Biznes. Nadszedł czas, by zrobić kolejny krok.

Od końca marca w naszej ofercie na kartę dostępna jest nowa propozycja. Przepustką do świata 5G może być aktywacja oferty “Bez limitów XL” w taryfie GO!. W tej opcji, płacąc 39 złotych, przez 30 dni można korzystać z nielimitowanych rozmów, SMS-ów oraz MMS-ów i pakietu 20 GB internetu. Do tego dochodzi usługa Supernet Video HD, umożliwiająca korzystanie na terytorium Polski z aplikacji oraz platform streamingowych (takich jak Netflix, YouTube, TikTok, Prime Video, Ipla czy Player), bez zużywania danych z pakietu.

Do oferty dodaliśmy również niespodziankę – 20 bonusowych gigabajtów, z których można korzystać po doładowaniu konta kwotą 40 zł (pakiet wzrośnie wtedy do 40 GB).

Zestawienie taryf T-Mobile w nowej ofercie na kartę (taryfa “Bez limitów XL” umożliwia korzystanie z technologii 5G)

Warto dodać, iż na ofertę „Bez limitów XL”, mogą się także zdecydować użytkownicy innych planów taryfowych: Frii, Nowy Tak Tak, Hot, Happy, a także osoby korzystające z internetu na kartę Blueconnect.

Wiosenne zmiany w ofertach z abonamentem

Do popularyzacji technologii 5G powinny przyczynić się także zmiany, które 24 marca wprowadzone zostały do ofert abonamentowych. Do dotychczasowych taryf XS, S, M oraz L, których użytkownicy już wcześniej mogli korzystać ze wspomnianego rozwiązania, dołączyły trzy nowe: M+ (w promocji z 50 GB internetu) L+ (ze 100 GB internetu) i XL+ (ze 150 GB internetu). Standardem we wszystkich tych opcjach są nielimitowane rozmowy, a także SMS-y i MMS-y.

Porównanie nowych taryf 5G T-Mobile w abonamencie.

Ale to nie koniec dobrych informacji, jakie u progu wiosny przekazaliśmy naszym obecnym i przyszłym klientom. Osoby podpisujące lub przedłużające umowę, które zdecydują się na taryfę M lub M+, przez 2 lata otrzymywać będą podwójną ilość gigabajtów. W tym pierwszym przypadku oznacza to wzrost z 15 do 30 GB, w drugim z 25 do wspomnianych już 50 GB.

Porównanie „odświeżonych” taryf XS, S, M i L, dostępnych w abonamencie.

 

Z kolei od początku kwietnia obecni użytkownicy opcji S, M i L na taryfie T, po wejściu do aplikacji „Mój T-Mobile”, mają możliwość aktywacji wiosennego pakietu z podwojonymi gigabajtami – ważnego do końca kolejnego cyklu rozliczeniowego.

Jak zacząć korzystać z sieci 5G?

Jednym z głównych argumentów, przemawiających za wyborem sieci 5G, jest jej szybkość. O jakich wartościach mowa? W przypadku taryfy “Bez limitów XL” maksymalna prędkość pobierania i wysyłania danych powinna kształtować się na poziomie 300 Mb/s (pobieranie) i 50 Mb/s (wysyłanie) – gdy brak ruchu internetowego innych użytkowników oraz 160 Mb/s i 32 Mb/s – w sytuacji znacznego ograniczenia ruchu internetowego innych użytkowników.

Jakie warunki trzeba spełnić, by móc osobiście poznać zalety technologii 5G? Pierwszym jest posiadanie urządzenia przystosowanego do obsługi tegoż systemu i włączenie w nim odpowiedniej opcji. I tutaj kolejna dobra wiadomość – zadbaliśmy o to, by klienci mieli w czym wybierać. W naszej ofercie znajduje się obecnie ponad 30 urządzeń działających w technologii 5G. Co warte podkreślenia, stanowią one już 25% procent wszystkich sprzedawanych przez nas telefonów.

Odświeżając taryfy dla klientów abonamentowych, dodaliśmy do oferty atrakcyjne warunki sprzedaży urządzeń mobilnych. Klienci mogą tu liczyć na wysokie rabaty (nawet 800 zł przy taryfie XL+) na zakup telefonu, ale też smartwatcha, tabletu czy laptopa. Mają także możliwość samodzielnego decydowania o liczbie i wysokości ewentualnych rat.

Drugim warunkiem, jaki trzeba spełnić, by poznać zalety nowej technologii, jest przebywanie w zasięgu naszych nadajników 5G. Ich sieć stale się rozwija, a na dzisiaj obejmuje takie lokalizacje, jak Warszawa (i okolice), Łódź, Kraków, Poznań, Trójmiasto, Wrocław, Płock, Opole, Częstochowa, Rzeszów, Bielsko-Biała, Kielce oraz miasta wchodzące w skład Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. W lutym 2021 roku za dystrybucję sygnału 5G odpowiadało już 1650 stacji bazowych, a w zasięgu tej technologii znajdowało się około 6 mln 300 tys. mieszkańców [5].

Co ciekawe, rosnąca liczba urządzeń 5G i jej użytkowników przekłada się na ilość danych przesyłanych w sieci piątej generacji. Choć daleko jej jeszcze do popularności LTE, to widoczny jest dynamiczny wzrost jej popularności. Ilość danych przesyłanych w naszej sieci 5G urosła ponad dwukrotnie w porównaniu z ostatnim tygodniem grudnia ubiegłego roku. Jednocześnie konsekwentnie spada ilość danych przesyłanych w sieci 3G, w której klienci przesyłają już znacznie poniżej 5% wszystkich danych w naszej sieci.

Jak widać na załączonym obrazku, przyszłość zawitała do nas szybciej, niż mogliśmy się tego spodziewać

Autor: T-Mobile

Źródła:

  1. https://t-mobile-covid19.pl/
  2. https://t-mobile-covid19.pl/co-przyniesie-nowy-rok-szkolny-sprawdzamy-jak-wakacje-2020-zmienily-mobilnosc-i-zachowania-telekomunikacyjne-polakow/
  3. https://t-mobile-covid19.pl/
  4. https://www.gov.pl/web/5g/podstawowe-informacje
  5. https://www.tabletowo.pl/t-mobile-5g-zasieg-koniec-3g-liczba-klientow-2020/

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: