Służby celne – taki SMS usuń natychmiast

CyberRescue ostrzega! Służby celne zatrzymały Twoją paczkę? To oszustwo!

Służby celne

Cyberprzestępcy wysyłają wiadomości SMS z linkiem, informując o zatrzymaniu paczki przez służbę celną. To kolejny sposób na zainfekowanie Twojego telefonu i tym samym wykradanie Twoich danych.

 Link z wiadomości prowadzi do fałszywej strony DHL, gdzie konieczne jest pobranie aplikacji, w celu śledzenia przesyłki. Zainstalowanie i uruchomienie aplikacji spowoduje, że będzie ona kontrolować Twoje urządzenie. Może ona wysyłać i odbierać SMS-y, wykradać Twoje kontakty, śledzić aktywność na telefonie oraz podglądać dane logowania do różnych serwisów.

Służby celne

Fala SMS-ów 

  • W ciągu 30 minut otrzymaliśmy ponad 30 zgłoszeń od zaniepokojonych Klientów – tłumaczy Piotr Derlecki z CyberRescue. Jedną z osób, która otrzymała taką wiadomość była Karolina. Nie zorientowała się, że może być to oszustwo, ponieważ właśnie czekała na przesyłkę z Alliexpress.
  • Gdy kliknęłam w link i zobaczyłam, że mam pobrać aplikację, dopiero zorientowałam się, że coś jest nie tak – dodaje Karolina.

Jak tłumaczą specjaliści z CyberRescue, typ wirusa, który znalazł się w aplikacji ma głównie na celu wykradać kontakty i wysyłać SMSy z zainfekowanych urządzeń, żeby powiększyć skalę przestępstwa. Zebrana baza kontaktów z zainfekowanego urządzenia trafią na serwery oszustów.

Test Huawei Band 6 – opaska sportowa o dużych możliwościach

Jak uniknąć oszustwa? 

  • Jest to bardzo popularny atak. Jeżeli otrzymasz taką wiadomość SMS najlepiej zablokować kontakt i usunąć wiadomość – tłumaczy Piotr Derlecki z CyberRescue.

Jeżeli pobierzemy aplikację i zorientujemy się, że coś jest jednak nie tak, to jak najszybciej włączyć tryb samolotowy w urządzeniu. W ten sposób oszuści nie będą mogli przesyłać z naszego urządzenia wiadomości SMS. Powinniśmy też jak najszybciej przywrócić telefon do ustawień fabrycznych – tylko takie działanie da nam 100 procentową gwarancję, że złośliwe oprogramowanie zostało usunięte.

źródło: CyberRescue

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: