Inteligentne liczniki energii elektrycznej – będą obowiązkowe

W Polsce obowiązkowe będą inteligentne liczniki energii elektryczne

15 kwietnia Sejm RP znowelizował przepisy Prawa energetycznego. Nowelizacja wprowadza m.in. harmonogram montażu tzw. inteligentnych liczników.

15 kwietnia Sejm RP znowelizował przepisy Prawa energetycznego. Nowelizacja zakłada m.in. stworzenie Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii (CSIRE), ale również wprowadza harmonogram montażu tzw. inteligentnych liczników.

We Wrocławiu od niedawna funkcjonuje system przetwarzania danych z ponad 400 tys. inteligentnych liczników energii elektrycznej. Każdego dnia przetwarzanych jest 35 mln odczytów. Korzyści? Nie tylko monitorowanie zużycia energii i wykrywanie jej nielegalnego poboru. Analiza danych obejmuje również parametry jakościowe.

Przetwarzanie danych i wyciąganie z nich nieoczywistych wniosków, w oparciu o które podejmowane są kluczowe dla rozwoju biznesu decyzje, pozwalające wypracować przewagę nad konkurencją. Tym zajmuje się Data Science – dynamicznie rozwijająca się dziedzina mająca zastosowanie w gospodarce, a także sferach publicznej i społecznej. Wszędzie tam, gdzie pojawiają się dane. To kolejny trend technologiczny, którego znaczenie będzie dynamicznie rosło.

Test Smart Plug WiFi SM01-WP10: smart gniazdko, by mądrze gospodarować energią

Przetwarzanie danych to wiele korzyści

Działający we Wrocławiu system inteligentnych liczników pozwala m.in.  wykrywać gorszy stan techniczny linii przesyłowych, które wymagają szybkiego remontu, bądź – w oparciu o wcześniejsze doświadczenia – planować intensywność przesyłu w określonych dniach. System to główny element projektu z obszaru data science engineering będącego efektem współpracy Tauron Dystrybucja, firmą technologiczną z Gliwic oraz Politechnikami z Częstochowy i Opola.

Przykład Wrocławia pokazuje, jak dzięki Data Science i algorytmom wykorzystano wymogi wprowadzone przez nowe regulacje prawne najpierw do agregowania informacji, a następnie do ich efektywnego zastosowania – komentuje Krzysztof Nykiel, Head of Data Solutions w Future Processing.

Wymóg instalacji inteligentnych liczników energii elektrycznej wprowadziła Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/72/WE z dnia 13 lipca 2009 r. o wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej. Według szacunków Ministerstwa Środowiska w perspektywie 15 lat korzyści z instalacji rozwiązania w postaci inteligentnych liczników mogą sięgnąć ponad 11 miliardów złotych, a koszty tej operacji dla około 13 milionów odbiorców to ok. 7 miliardów złotych.

Jednak energetyka to nie jedyna dziedzina, w której można z powodzeniem stosować Data Science.

Test Microsoft Surface Headphones 2 – obiecują dobre brzmienie i rozmowy

Czy dane można zastosować wszędzie?

Jak pokazują badania, 73 proc. przedsiębiorstw* działających w sektorze medycznym znacznie częściej sięgnęło w ostatnim czas po cyfrowe narzędzia, co związane było m.in. z pandemią koronawirusa. Wśród technologii, które są najistotniejsze z punktu widzenia strategii rozwoju firm w branży medycznej, najczęściej wymieniane są: big data oraz rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji (AI).

Każdego dnia po naszym świecie krążą peta/terabajty danych. Czy ich potencjał jest wykorzystywany w pełni? Kluczowy nie jest zasób danych jakim dysponujemy, ale to czy potrafimy wyciągnąć z nich maksimum informacji. Nie mam wątpliwości, że bez pomocy technologii proces wytworzenia testów czy opracowania szczepionki na Covid-19 byłby znacznie dłuższy. Pomocne w tym obszarze są narzędzia takie jak Data Science – dodaje Krzysztof Nykiel.

Data Science w służbie zdrowia to nie tylko aspekty związane z Covid-19. Problemy zdrowotne, zepchnięte przez koronawirusa na dalszy plan, nie zniknęły. Analiza danych pozwala na efektywne przewidywania związane na przykład ze złą jakością powietrza i wpływem smogu na coraz większą liczbę zachorowań na astmę, rozedmę czy nowotwory. Dzięki oprogramowaniu opartym o analizę danych, informacje, które już są w posiadaniu służb publicznych można wykorzystać do przewidywania przyszłości i wcześniejszego wdrożenia zmian w systemie opieki zdrowotnej.

Recenzja Netatmo Weather – Inteligentna Stacja Pogodowa

Dane – to nie ilość ma znaczenie

Niemal każda firma, jednostka administracji publicznej czy osoba prywatna generuje dane, które mogą zostać poddane analizie. Technologie Data Science mogą być zastosowane nie tylko w wielu sektorach gospodarki (turystyka, handel, media, przemysł, bankowość czy ubezpieczenia), ale także przy projektowaniu infrastruktury i usług miejskich. Świadom tego potencjału jest GUS, o czym świadczy fakt, że organizuje hackatony m.in. poświęcone znalezieniu najlepszego sposobu na wizualizację danych statystycznych.

Dane sprzedażowe w firmie, te dotyczące zużycia mediów, intensywności ruchu samochodów w mieście – każda z tych kategorii niesie w sobie dużo informacji, które niekoniecznie jesteśmy w stanie odczytać. Data Science – czyli właściwie rzecz biorąc Data Science Engineering, Machine Learning czy sieci neuronowe – umożliwiają zbieranie i analizę danych na poziomie zaawansowanej analityki. To właśnie algorytmy pomagają agregować informacje i na tej podstawie dostrzegać nieoczywiste, niedostrzegalne na pierwszy rzut oka relacje, a w konsekwencji stanowić bazę do podejmowania jeszcze bardziej trafnych decyzji – wyjaśnia Krzysztof Nykiel.

Obecnie gromadzenie i analiza olbrzymiej ilości danych są znacznie łatwiejsze, a firmy w coraz szerszym zakresie chcą z ich potencjału korzystać.

Business Intelligence, czyli porządkowanie danych z myślą o podejmowania jak najbardziej trafnych decyzji, to kolejny po Chmurze trend technologiczny, którego znaczenie będzie dynamicznie rosło w najbliższych latach. Jesteśmy otoczeni czujnikami – dane firmowe i prywatne – pozyskiwane dzięki smartfonom czy smartwatchom – są nieustannie zbierane. Ich przetwarzanie może przynosić korzyści, choć oczywiście musimy mieć świadomość, że taka rzeczywistość ma również ciemniejsze strony. Filmowe wizje o przejęciu kontroli nad światem przez inteligentną i samouczącą się technologię, która wyprzedzi nasz umysł, nie są tylko science fiction – podsumowuje Krzysztof Nykiel.

* https://crn.pl/aktualnosci/firmy-medyczne-glodne-it/

###

Future Processing

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: