Radio internetowe – dlaczego nie spróbować

Radio internetowe – przebojem zdobywają polski rynek – Radyjko Babuni czy Nowy Świat?

Radio internetowe
SuperConnect

Jeśli masz dosyć słuchania propagandowych, politycznie poprawnych stacji radiowych nadających średnio ambitną papkę muzyczną, nadawanych natrętnie reklam przez czołowych nadawców radia naziemnego to rozwiązania opisane poniżej są dla Ciebie. Dlaczego nie spróbować posłuchać nowych, niszowych utworów muzycznych albo mniej lub bardziej kontrowersyjnych audycji słowno-muzycznych, dodatkowo nie przerywanych znienawidzonymi reklamami czy politycznie poprawnymi opiniami? Możesz ponadto dowiedzieć się – z pierwszej ręki – co dzieje się na drugiej półkuli.

Posłuchasz muzyki i publicystyki zarówno radia Polskiego z Chicago, dostępnych tylko w internecie radia Nowy Świat czy Radia 357 z Warszawy, Polskiego Radia Kierowców, czy doskonałego jakościowo muzycznie radia Crooze z Belgii, najlepszego radia sportowego weszlo.fm oraz ponad 30 tysięcy stacji z Polski i całego świata. A wszystko to nie ruszając się z miejsca zamieszkania. Co więcej, do słuchania radia z całego świata nie ma potrzeby uruchamiania komputera. Jedynym warunkiem jest odpowiedni radioodbiornik i dostęp o internetu, co w dzisiejszych czasach nie stanowi najmniejszego problemu.

SuperCD
Revo SuperCD

Posiadając radioodbiornik z możliwością podłączenia do sieci, z łatwością przeniesiesz się do Południowej Ameryki, aby posłuchać latynoskich rytmów, do Indii, aby poznać największe hity z Bollywood, czy Ameryki, aby być na bieżąco z najpopularniejszymi hitami z listy Billboard. Również oferta większość rodzimych radiostacji dostępna jest w internecie, a wybrane popularne stacje nadają nawet wyłącznie w tej sposób.

 

Radio wynaleziono ponad 120 lat temu. Historycy toczą spór, czy dokonał tego Guglielmo Marconi, czy Nicola Tesla. Poprzez ustawiczny rozwój ewoluowało obecnie do postaci cyfrowej w formie radia internetowego oraz radia DAB/DAB+ oraz serwisów streamingowych. O ile jednak rozgłośnie naziemne – jak DAB/DAB+, czy analogowe FM – przypisane są do konkretnej lokalizacji nadawania, o tyle radio internetowe nie ma żadnych barier lokalizacyjnych oraz nie wymaga do nadawania koncesji.

 

Wśród producentów radioodbiorników klasy Premium z obsługą rozgłośni internetowych, specjaliści z C4i wyróżniają dwie marki. Pierwszą z nich jest słynące z eleganckiego stylu Revo. To założona w szkockim miasteczku Lanark firma, której produkty niejednokrotnie zdobyły międzynarodowe nagrody za unikatowy design, liczne wyróżnienia za wysoką jakość materiałów, zachowanie ponadczasowego klasycznego kształtu i połączenie drewna z kontrastującym metalem, przy zachowaniu wysokiej funkcjonalność i bardzo dobrego  dźwięku.

Revo, obecne na rynku od 2004, swoimi projektami spełnia najwyższe standardy najnowszej, cyfrowej technologii audio. Drugą marką, na którą zwracają uwagę eksperci C4i, jest Imperial Dabman. Niemiecki producent oferuje szeroką gamę produktów, która pozwoli na znalezienie odpowiedniego urządzenia dla każdego klienta w zależności od potrzeb. Niemieckie pochodzenie firmy gwarantuje wysoką jakość i precyzję w wykonaniu urządzeń. Nie mają one jednego, określonego stylu, a ich zróżnicowanie daje dużą możliwość wyboru.

Revo SuperSystem
Revo SuperSystem

W ofercie C4i znajdziemy radia internetowe od obu wspomnianych firm. W wyborze odpowiedniego pomoże specjalista. Podstawowe różnice pozwalające na dokonanie wstępnego wyboru to wygląd, rozmiar radia, funkcjonalności multimedialne oraz tunery, a także cena. Obsługa Bluetooth, odtwarzacza CD, czy np. wejścia AUX to dodatkowe atuty wybranych modeli. Do tego dochodzi kwestia kompatybilności z aplikacjami streamingującymi muzykę, czy obecność aplikacji pozwalającej sterowanie odbiornikiem za pomocą urządzeń mobilnych.

Revo SuperSystem to flagowy model Revo, radioodbiornik z wyższej półki cenowej, będący pod względem wymiarów jednym z największych dostępnych urządzeń tego typu. Wyróżnia go przede wszystkim elegancki, nowoczesny styl. Drewniana obudowa idealnie współgra z aluminiowym frontem. Wykorzystane materiały i zastosowane podzespoły gwarantują piękne brzmienie i doskonałe wrażenia akustyczne. Front radia został wyposażony w duży wyświetlacz OLED oraz przyciski pozwalające na proste i intuicyjne sterowanie urządzeniem.

Cyfrowe radio pozwoli na dostęp do stacji internetowych, ale też DAB+ oraz FM. Po podłączeniu Revo SuperSystem do sieci domowej, możliwe jest odtwarzanie prywatnej kolekcji muzyki z podłączonego serwera plików. Odbieranie muzyki z innych urządzeń możliwe jest dzięki wbudowanemu Bluetooth aptX, który pozwoli na bezprzewodowe strumieniowanie muzyki z telefonu czy komputera. Znajdujący się na przednim panelu port USB pozwala nie tylko na obsługę plików muzycznych znajdujących się na przenośnym nośniku pamięci USB, ale też na ładowanie telefonu. Revo SuperSystem jest kompatybilny z aplikacją Spotify Connect.

Dla klientów posiadających konto Spotify Premium, słuchanie ulubionych utworów będzie jeszcze prostsze. Po połączeniu urządzenia z osobistym kontem, za pomocą jednego przycisku wybrany utwór będzie rozbrzmiewał z głośników o łącznej mocy 80W klasy D. SuperSystem posiada dwa głośniki stereo, wspierane dla jeszcze lepszych doznań subwooferem o mocy 40W. Dla większego komfortu sterowania, radio działa z aplikacją UNDOK (dostępną zarówno na Android jak i iOS), która daje dostęp do wszystkich funkcji radia z poziomu telefonu.

Linię produktów Revo uzupełniają modele SuperCD i SuperConnect, odpowiednio mniejszych rozmiarów, zachowujące jednak wszystkie funkcje multimedialne flagowego SuperSystem i zaprojektowane w tym samym stylu. Na wyróżnienie zasługuje radio SuperConnect – żadne radio na rynku nie oferuje tak wielu funkcji w tak małej obudowie. Model SuperCD wyposażono natomiast dodatkowo w odtwarzacz płyt CD, który docenią użytkownicy przywiązani do słuchania muzyki z nośników optycznych.

Test Sharp DR-I470 Pro – radio DAB/DAB+/FM z RDS i 10000 stacji na całym świecie

Alternatywą do Revo SuperCD jest radioodbiornik i450CD marki Imperial Dabman. Model ten oferuje użytkownikom największe możliwości spośród całej oferty niemieckiego producenta. i450CD to radio internetowe, DAB+ oraz FM. Pozwala na odtwarzanie z USB, AUX, oraz przez DLNA. Za pomocą Bluetooth możliwe jest odtwarzanie bezprzewodowe z innych urządzeń. Poza wsparciem odtwarzania płyt CD, i450CD pozwala również na obsługę wielu aplikacji streamingujących muzykę, jak Spotify, Tidal, Qobuz, Napster, Deezer oraz Amazon Music. Dźwięk rozbrzmiewa przez głośniki stereo 2.1 oraz subwoofer o mocy 30W. Dodatkowo, na przednim panelu radia oprócz wygodnych przycisków nawigujących, znajduje się kolorowy wyświetlacz 2,8”.

Urządzenie dostępne jest w dwóch wariantach kolorystycznych (czarnej lub białej), a obudowa posiada opcję montażu podwieszanego. Radio będzie więc świetnie prezentowało się jako radioodbiornik wolnostojącym jaki i urządzenie w kucheni, zamontowane pod szafką lub blatem. Tak jak większość radioodbiorników marki Imperial, i450CD może być kontrolowany za pomocą aplikacji sterującej do zainstalowania na telefonie – AirMusic Control. Intuicyjna aplikacja z bardzo przejrzystym interfejsem pozwala na korzystanie ze wszystkich funkcji z poziomu urządzenia zewnętrznego.

Dla osób, które poszukują urządzenia w nieco niższej cenie, interesującym wyborem będzie Imperial i150. Oferuje wszystkie podstawowe funkcje radia – odbiór stacji internetowych, FM oraz DAB+. Dodatkowo posiada wejścia umożliwiające odtwarzanie przez USB bądź po kablu AUX. Dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych: czarnej oraz w kolorze drewna. Na froncie umieszczony jest kolorowy, czytelny wyświetlacz 2,8” oraz przyciski nawigacyjne. Posiada głośnik mono w rozmiarze 3”, który pozwoli na odtwarzanie w wysokiej jakości dźwięku o maksymalnej mocy 10W. Dla wygody sterowania bezprzewodowego, dostępna jest wspominana już wcześniej aplikacja mobilna AirMusic Control.

Imperial i150 to jeden z najlepszych radioodbiorników hybrydowych w swoim przedziale cenowym. Dla użytkowników oczekujących odrobinę większej mocy, warte uwagi będą modele Imperial Dabman i205 oraz i250, który dodatkowo posiada moduł Bluetooth z funkcją umożliwiającą działanie zarówno jako odbiornik, jak i nadajnik, co pozwala przesyłać sygnał np. na słuchawki bezprzewodowe Bluetooth. Na uwagę zasługuje również model i610 w wolnostojącej obudowie typu tower, w której producent umieścił układ głośników 2.1.

Test Sharp DR-450 – radio cyfrowe DAB+

Świetną alternatywą jest również zewnętrzny adapter radia internetowego – IMPERIAL DABMAN i400. Urządzenie nie posiada głośników, a podłączone do starszej daty zestawu stereo będzie źródłem sygnału stacji internetowych oraz pozwoli na dostęp do DAB+, FM, posiada możliwość odtwarzania plików lokalnych czy przez Bluetooth. Idealne rozwiązanie na tchnienie nowego życia w pozbawione funkcji multimedialnych zestawy grające.

Każdy z radioodbiorników wyróżnia się inną funkcjonalnością i atutami. Wszystkie radia internetowe jednak mają wspólny mianownik – możliwość odbioru stacji internetowych. To technologia, która będzie stopniowo wypierała standardową radiofonię FM czy mało rozpowszechniony w Polsce DAB/DAB+. Cyfrowa jakość dźwięku, bogactwo wyboru i łatwość dostępu sprawia, że radiofonia internetowa na stałe zagości w naszych domach. Dlatego lepiej zaopatrzyć się w odpowiadający nam radioodbiornik, który poza dostępem do świata stacji internetowych, pozwoli nam również na dostęp do FM i DAB.

źródło: C4i

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: