Poradnik o matrycach laptopów

Poradnik o matrycach laptopów – aby wybrać możliwie najlepszy ekran nie trzeba zgłębiać tajemnej wiedzy. Nowa era w ekranach laptopów – co musisz o nich wiedzieć, aby wybrać dobry model?

Poradnik o matrycach laptopów

Ekrany LCD montowane w laptopach zmieniają się z przeciętnych na naprawdę dobre i mocno wyspecjalizowane. Aby wybrać możliwie najlepszy ekran nie trzeba zgłębiać tajemnej wiedzy, wystarczy pamiętać o kilku prostych parametrach.

Konkurencja na rynku laptopów to dobra wiadomość dla klientów, bo dostajemy coraz lepsze produkty. Dlatego zamiast najprostszych ekranów LCD coraz częściej montuje się panele o bardzo wysokiej jakości. Każdy może więc wybrać taki jaki jest mu potrzebny.

Rozmiar naprawdę ma znaczenie

Pierwszy parametr, który bierzemy pod uwagę jest dość oczywisty. Ale czy większy ekran równa się lepszy? Długość przekątnej matrycy definiuje rozmiar, a więc i wagę laptopa. Standard, czyli 15,6 cala to kompromis między wygodą pracy a ciężarem urządzenia. 17 cali oznacza większy ekran (dla porównania – typowy monitor peceta ma 23 cale), ale takich laptopów najczęściej nie nosimy za często. Z kolei najpopularniejszym rozmiarem dla biurowych, regularnie przenoszonych notebooków jest 14 cali. Dla porównania lekki, biurowy model Hyperbook L14 z matrycą 14 cali waży 1 kg, podczas gdy gamingowy potwór z ekranem 17 calowym – GTR aż 4,5 kg.

Test Microsoft Surface Book 3 – odłączany 2 w 1 laptop

Warto też napomnieć, że decydowana większość laptopów ma ekrany o proporcjach 16:9, ale zwłaszcza w wypadku mniejszych modeli wygodę pracy może poprawić mniej typowy rozmiar 3:2.

Szybszy znaczy lepszy

Standardowa częstotliwość odświeżania ekranu LCD to 60 Hz. To wartość w zupełności wystarczająca do pracy. Ale nie do gier. Tu im szybszy ekran tym  płynniejszy obraz i mniejsze opóźnienia miedzy tym, co widzimy na ekranie a tym co naprawdę robi nasza postać. W wypadku zaawansowanych graczy te drobne różnice mogą decydować o wygranej. Dobrą dla graczy częstotliwością jest wszystko co przekracza 100 Hz. Natomiast wspomniany już wcześniej model GTR oferuje ekran o astronomicznej częstotliwości 300 Hz.

To oznacza, że czas jaki upływa pomiędzy poszczególnymi klatkami obrazu to mniej niż 3,5 ms, co wystarczy każdemu kto poważnie myśli o e-sporcie. NVIDIA policzyła, że ilość fps w strzelankach turniejowych bezpośrednio przekłada się na poprawę współczynnika K/D (kill/death). Trzykrotny wzrost liczby fps z 60 do 180 oznacza prawie dwukrotnie lepsze statystyki K/D.

Test Lenovo Yoga C940 – laptop z funkcjami sztucznej inteligencji

Przy okazji – laptop z takim ekranem powinien być wyposażony w kartę, która da radę wygenerować odpowiednio dużo klatek obrazu na sekundę, a sam panel powinien płynnie zmieniać częstotliwość współpracując np. z technologią G-Sync.

Jak wiernie wyświetlić kolory

Jeżeli grasz lub oglądasz filmy, to chciałbyś, żeby panel miał co najmniej przyzwoite kolory. Ale gdy pracujesz z kolorami – przetwarzasz zdjęcia, grafikę, filmy, przyzwoite to znacznie za mało. Dla takich użytkowników są specjalne matryce z certyfikatami gwarantującymi odpowiednią jakość odtwarzania kolorów (liczbę rzeczywiście wyświetlanych odcieni). Przykładowo Hyperbook V15 gwarantuje 100% pokrycia popularnej palety sRGB, a model NV4 90% pokrycia sRGB, ale dodatkowo ma też certyfikat Pantone. W zależności jaką paletą posługujesz się najczęściej, albo która oferuje satysfakcjonujące dla ciebie rezultaty – takiego panelu powinieneś szukać.

Nie daj się złapać na fałszywy blask

Na koniec kilka teoretycznie oczywistych informacji. Dwa najczęściej wykorzystywane typy matryc to TN i IPS. Pierwszy jest tani, a drugi oferuje lepszą jakość kolorów i szersze katy widzenia. Jednak najnowsze matryce TN wcale nie są takie bardzo złe. Niemniej jeżeli masz wybór – weź IPS.

Test Acer Extensa 15 – niedrogi laptop, który sprawdzi się też podczas pracy zdalnej

Nie daj się też się nabrać na błyszczącą matrycę. Wygląda bardzo efektownie, ale strasznie odbija światło. Komfort pracy z takim lustrem jest bardzo niewielki i większość użytkowników przeklina dzień, w którym dało się nabrać na  błyszczącą matrycę.

I to wszystko o czym warto pamiętać – dużo tego nie ma, zapamiętać nie będzie trudno, a dzięki temu zdecydowanie zwiększysz swoje szanse na wybranie laptopa który w 100% spełni Twoje oczekiwania.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: