Co potrafi karta graficzna

Karta graficzna – oo 6 sposobów na zmuszenie jej do efektywniejszej pracy.

Karty graficzne potrafią dzisiaj znacznie więcej niż kilka lat temu a mimo to niewiele osób wykorzystuje pełnię ich potencjału. A szkoda bo można wycisnąć z nich znacznie więcej niż wygląda na pierwszy rzut oka.

Co potrafi karta graficzna

Czy karta graficzna w twoim komputerze nudzi się? Być może mogłaby robić więcej? Sprawdź do czego zdolna jest twoja karta i jak zmusić ją do efektywniejszej pracy.

Zawsze przy konfigurowaniu komputera pada pytanie – jaki model karty potrzebujesz? Niestety jedną z najczęstszych odpowiedzi jest – „nie potrzebuję żadnej, bo nie zamierzam zajmować się grafiką”. Tymczasem karta graficzna to element odpowiadający tworzenie tego, co jest wyświetlane na ekranie monitora. Bez karty nic nie zobaczysz. Prawidłowe pytanie o kartę graficzną powinno więc brzmieć – jak wydajną kartę potrzebujesz. Bo to, że jakąkolwiek musisz mieć nie ulega wątpliwości.

  1. Mało pieniędzy w portfelu to mało fps-ów w grach

Nowoczesne gry komputerowe to jedne z najbardziej wymagających i obciążających komputer aplikacji. Wymagają nie tylko przyzwoitego procesora, ale przede wszystkim bardzo wydajnej karty graficznej, która policzy te zaawansowane efekty wizualne. Na słabej karcie zabawa nie będzie przyjemna. Im szybsza karta, tym wyższej rozdzielczości i o lepszej płynności (więcej klatek obrazu na sekundę – ang. fps) obraz można uzyskać. Oczywiście im szybsza i wydajniejsza karta tym droższa, więc jakość rozrywki bezpośrednio jest tu limitowana zasobnością portfela.

  1. Wykosztowałeś się na kartę? Niech teraz zarabia dla Ciebie

Aktualna, fatalna sytuacja z dostępnością kart graficznych wynika m.in. z tego, że dysponujące znaczną mocą obliczeniową karty graficzne wykupowane są masowo przez kopiących kryptowaluty. Co z drugiej strony oznacza także, że już dysponując taka kartą też możesz pokusić się o zdobycie odrobiny cyfrowej waluty. Jeżeli uważasz, że to za trudne akorzystaj z serwisu https://www.nicehash.com/profitability-calculator

Podając konfigurację swojego sprzętu i cenę prądu (zazwyczaj 0,7-0,8 zł /1 kHh) serwis policzy na jakie przychody możesz liczyć. A gdy założysz konto serwis zajmie się wszystkim – instalacją oprogramowania, kopaniem, przechowywaniem waluty itp.

Test Lenovo Yoga C940 – laptop z funkcjami sztucznej inteligencji

  1. Bądź jak profesjonalista – pamiętaj, że czas to pieniądz.

Szybszy komputer pozwala szybciej skończyć projekt i zabrać się za kolejny. A to oznacza więcej pieniędzy. Wiele aplikacji można przyspieszyć za pomocą karty graficznej. Dlatego korzystający z profesjonalnych programów tak chętnie zaprzęgają do pracy grafikę. Stale powiększająca się lista aplikacji przyspieszanych przez karty NVIDIA dostępna jest pod adresem www.nvidia.com/pl-pl/studio/software/.

A przy okazji – 1 czy nawet 5% przyrostu mocy w aplikacjach profesjonalnych nie robi żadnej praktycznej różnicy. Dlatego jeżeli pracująca pełną parą karta jest za głośna i irytuje użytkownika można minimalnie ją spowolnić i zmienić nastawy systemu chłodzenia. Obniżamy napięcie zasilania karty, przez co mniej się grzeje i ograniczamy zegar. Spadek wydajności jest stosunkowo niewielki a zmniejszenie hałasu – wyraźne. Jedną z najpopularniejszych aplikacji do undervoltingu jest Afterburner.

  1. Koniec z irytującymi odgłosami podczas telekonferencji

Praca biurowa, oglądanie filmów, przeglądanie internetu – to zadania, w których doskonale radzi sobie stosunkowo mało wydajna karta graficzna zintegrowana z procesorem. Są jednak nowoczesne zastosowania w których doskonale sprawdzi się wydajny model. Karty z rodziny RTX współpracują z darmowym oprogramowaniem Broadcast, które wykorzystuje moc karty do poprawiania obrazu z kamery internetowej i jakości dźwięku w telekonferencjach. Ta druga funkcja jest naprawdę unikatowa i robi genialną robotę usuwając cały szum z tła zarówno w dźwięku przychodzącym jak i wychodzącym. To prawdziwa nowa jakość w powszechnych obecnie telekonferencjach. A jeżeli nie masz karty z rodziny RTX a starszą GTX? Nic straconego – pobierz program RTX Voice. Nie poprawia obrazu, ale nadal radzi sobie z dźwiękiem.

  1. Gdy jeden monitor to za mało

Jak już wspomniano – w prostych zastosowaniach biurowych zazwyczaj wystarczy zintegrowana z procesorem karta graficzna. Z jednym wyjątkiem. Jeżeli chcesz korzystać z kilku monitorów to z dużym prawdopodobieństwem będziesz musiał kupić coś lepszego. Większość nowoczesnych kart graficznych umożliwia podłączenie 3-4 monitorów bez żadnego kombinowania. Jeżeli jeden a nawet dwa monitory, to dla ciebie stanowczo za mało, powinieneś pomyśleć o zakupie przynajmniej średniej klasy karty graficznej, niekoniecznie najnowszej generacji.

  1. Czy komputer może być tęczowy?

Praktycznie nie istnieje komponent, który nie ma swojej wersji wyposażonej w podświetlenie RGB. Nie wnikając w sensowność tego rozwiązania zauważmy jedynie, że potrafią być realizacje kiczowate jak i zapierające dech w piersiach. Jednym z trudniejszych do wykorzystania w takiej instalacji elementów jest właśnie karta graficzna. Dopasowanie rodzaju podświetlenia i jednocześnie mocy karty do koncepcji kolorowego peceta potrafi być bardzo niewdzięcznym zajęciem. Dlatego tutaj warto zwrócić uwagę na model Palit RTX 3070 GameRock. Karta pokryta jest w całości przezroczystym plastikiem, który można dowolnie podświetlić. Nie ma drugiej karty, która równie łatwo pasowałaby do absolutnie każdej koncepcji kolorystycznej.

  1. Najlepszy sposób na odchudzanie… portfela

Nowe, wydajne karty graficzne służą też odchudzaniu. Niestety nie nadmiernych kilogramów zdobytych w czasie pracy zdalnej, a naszych portfeli. O ile jeszcze dwa lata temu, do wydajnej karty graficznej wystarczał zasilacz o mocy 550 W, to dzisiaj nawet 750 W potrafi złapać zadyszkę. Kupując nową kartę graficzną warto więc sprawdzić, czy przy okazji nie będzie konieczna wymiana zasilacza. Najłatwiej sprawdzić w specjalnym kalkulatorze obliczającym sugerowaną moc zasilacza w zależności od posiadanych w komputerze podzespołów. https://www.newegg.com/tools/power-supply-calculator/

Jak widać karta graficzna ma więcej niż tylko jedno oblicze, a nie wszystkie są oczywiste i powszechnie znane. Warto je jednak znać, bo wówczas nie tylko mądrze dobierzemy odpowiedni model do swoich wymagań i rodzaju wykonywanej pracy, ale też wyciśniemy z karty wszystko co jest ona w stanie z siebie dać. W końcu zapłaciliśmy za to, żeby pracowała.

 

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: