Cyberbezpieczeństwo już od najmłodszych lat

Nowy przedmiot szkolny – cyberbezpieczeństwo już od najmłodszych lat

Dzieci potrzebują edukacji na temat cyberbezpieczeństwa. Nowy, australijski projekt programu nauczania dzieci w wieku od pięciu do szesnastu lat zawiera między innymi wątek zatytułowany „Rozważania na temat prywatności i bezpieczeństwa w sieci”. Ma on na celu rozwijanie odpowiednich technik zarządzania danymi oraz zwiększania bezpieczeństwa w sieci.

-Dzieci i młodzież powinny być edukowane w zakresie cyberbezpieczeństwa już od najmłodszych lat. Z zainteresowaniem przyglądam się projektowi, który jest wprowadzany w Australii i liczę, że inne kraje, w tym Polska, pójdą tym śladem. Edukacja pomoże w dużym stopniu zniwelować cyber zagrożenia, na które każdy z nas jest narażony w Internecie – mówi Justyna Puchała, kierownik Autoryzowanego Centrum Szkoleniowego Dagma.

Test Huawei Watch Fit Elegant & Huawei Band 6 – który wybrać?

Proponowany program nauczania obejmuje zasadę, aby najmłodsze dzieci nie dzieliły się z nieznajomymi informacjami, takimi jak data urodzenia lub pełne imię i nazwisko oraz rekomenduje konsultowanie się z rodzicami lub opiekunami przed wprowadzeniem jakichkolwiek danych osobowych w sieci. Sześciolatki i siedmiolatki będą się uczyć, jak używać nazw użytkowników i haseł oraz jakie pułapki czyhają na nie w sieci, np. w postaci odnośników do stron z konkursami i atrakcyjnymi nagrodami. W trzeciej i czwartej klasie dzieci mają już uczyć się rozpoznawać dane, które mogą być przechowywane w serwisach internetowych, i jak mogą one zostać wykorzystane.

Test Realme Buds Air 2 – do codziennego użytku będą idealne

Nauczyciele będą również omawiać jak ważne jest bycie anonimowym w sieci chociażby podczas grania w gry online. Dzieci będą uczone również szacunku w sieci, w tym jak reagować na opinie innych, nawet jeśli różnią się one od ich własnych.

Inicjatywa rządu Australii warta jest naśladowania. Czy podobnego programu mają szansę doczekać w najbliższych latach polscy uczniowie?

Test Creative Sound Blaster JAM V2 – lekka konstrukcja, brzmienie i cena

Jak wskazują eksperci z Autoryzowanego Centrum Szkoleniowego DAGMA, specjalizujący się w szkoleniach IT, warto samodzielnie rozpoznać tematykę cyberbezpieczeństwa np. poprzez stosowne szkolenie. Dzięki temu sami będziemy bezpieczniej poruszali się w sieci, a także będziemy służyć radą naszym pociechom.

 

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: