Dzień Matki, Adidas i Whatsapp – konkurs

Dzień Matki, Adidas i Whatsapp – konkurs – CyberRescue ostrzega!

WhatsApp

Oszuści wykorzystują każdy moment, by wyłudzić nasze pieniądze i dane. Tym razem, aby to zrobić podszyli się pod znaną markę Adidas.

Przestępcy za pomocą Whatsappa rozpowszechniają fałszywe strony, które kierują do loterii/konkursu. Losując rzekomą nagrodę nakłaniani jesteśmy do udostępnienia takiej strony 20 znajomym lub do 5 grup na komunikatorze. Finalnie strona przekierowuje nas do aktywacji płatnych usług premium na telefonie, których miesięczny koszt to: 73,80 zł lub do pobrania złośliwego oprogramowania na komputerze.

Adidas

Moja mama wybiera tylko tą markę jeśli kupuje buty!

Wiadomość o rzekomym konkursie Adidasa, otrzymała Agnieszka od swojej koleżanki.

Jestem bardzo ostrożna, jeżeli chodzi o takie internetowe loterie. Nie raz słyszy się, że po podaniu swoich danych oszuści włamali się np. na konto bankowe. Nie kliknęłam w link i od razu powiadomiłam CyberRescue – tłumaczy kobieta.

Test Creative Sound Blaster JAM V2 – lekka konstrukcja, brzmienie i cena

Specjaliści od razu zgłosili stronę do zablokowania. – W związku ze zbliżającym się Świętem Dnia Matki takich oszustw może pojawić się jeszcze więcej i nie chodzi tu tylko o rzekome loterie. Uważajmy też na reklamy e-sklepów w mediach społecznościowych oferujących prezenty z tej okazji w promocyjnej cenie. To, że dany sklep reklamuje się na Facebooku czy Instagramie wcale nie świadczy o tym, że jest on godny zaufania. – ostrzega Karolina Wrońska z CyberRescue.

Test Lenovo X1 Fold – efektywność laptopa, mobilnością smartfona

Jak działają takie oszustwa?

Oczywiście chodzi tu o zarobek stąd też przekierowanie do aktywowania płatnych SMS czy pobrania złośliwego oprogramowania, które infekuje przeglądarkę i wyświetla niechciane reklamy czy przekierowuje do wybranych witryn, które mają wyłudzić nasze dane i pieniądze – tłumaczy Karolina z CyberRescue.

Przesyłając link do fałszywej strony znajomym, nie tylko pokazujemy swoją podatność na tego typu oszustwa, ale także sprawiamy, że więcej osób wejdzie na daną stronę, więc zwiększy się jej popularność i pozycjonowanie. Przestępcy chętnie to wykorzystują i w przyszłości na takiej stronie zamiast rzekomej loterii mogą stworzyć np. fałszywy sklep internetowy, który będzie wyłudzał pieniądze.

źródło: CyberRescue

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: