Nokia 5G zdominowała branżę liczbą patentów

Nokia na pierwszym miejscu w liczbie patentów 5G istotnych dla biznesu

Po raz kolejny potwierdziła się siła portfolio Nokii w zakresie 5G. Firma zdominowała branżę liczbą patentów związanych z siecią nowej generacji, co zostało potwierdzone przez niezależnych analityków. W swoim badaniu dotyczącym Standard Essential Patents firma PA Consulting wykazała, że Nokia zajmuje pierwsze miejsce pod względem posiadania przyznanych patentów, które zostały uznane za istotne dla standardów 5G.

Test Nokia 8.3 5G – globalny smartfon 5G

To już drugi raz, gdy badania PA Consulting potwierdzają wiodącą pozycję Nokii w zakresie patentów istotnych dla standardów 5G. Nokia została sklasyfikowana jako numer jeden również w ich poprzednim badaniu opublikowanym w 2019 roku. Firma badawcza przeprowadziła własną analizę techniczną patentów 5G, sprawdzając czy są one rzeczywiście niezbędne dla standardu sieci nowej generacji, zamiast jedynie polegać na deklaracjach posiadaczy patentów.

Polscy inżynierowie pracujący w centrach badawczo-rozwojowych Nokii w Krakowie i Wrocławiu, wnieśli znaczący wkład w to, wiodące w branży, portfolio patentów. Od 2000 roku Nokia zainwestowała ponad 130 miliardów euro w badania i rozwój, czego efektem jest około 20 000 zbiorów patentów, w tym ponad 3500 uznanych za kluczowe dla 5G.

Te niezależne ustalenia odzwierciedlają znaczący wkład Nokii w rozwój standardów branżowych. Doceniają one także nasze ciągłe inwestycje w badania i rozwój oraz siłę naszego portfolio patentów. Badanie przypomina również, że przy tego typu ocenie należy brać pod uwagę nie tylko liczbę patentów, ale również ich jakość – powiedziała Jenni Lukander, prezes Nokia Technologies.

 Test Nokia 5.4 – czysty Android i…

Od ponad trzech dekad Nokia znacząco przyczynia się do rozwoju standardów branżowych, zajmując różne stanowiska kierownicze w głównych branżowych organach normalizacyjnych. W standaryzacji 5G firma Nokia jest jednym z najbardziej aktywnych twórców kluczowych dla rozwoju sieci nowej generacji funkcji. W kilku niezależnych badaniach zewnętrznych Nokia znalazła się w czołówce firm posiadających patenty uznane za kluczowe dla rozwoju standardów telekomunikacyjnych, w tym 5G.

Nokia udostępnia swoją wiedzę i patenty w ramach otwartych standardów w zamian za prawo do licencjonowania ich na sprawiedliwych, rozsądnych i niedyskryminujących zasadach (FRAND). Firmy mogą licencjonować i wykorzystywać te technologie bez konieczności ponoszenia znacznych inwestycji w badania i rozwój, co przyczynia się do dynamicznego rozwoju technologii 5G na świecie.

 

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: