Android 12 – bezpieczeństwo z Google – nowe funkcje i ulepszenia

Android 12 Beta – podczas tegorocznej konferencji Google I/O 2021 producent przedstawił nowe funkcje i technologie, które zwiększą Wasze bezpieczeństwo w urządzeniach Google.

Android 12 Beta 1

W tym roku, Android 12 skupia się na systemie UI, jak i na bezpieczeństwie i prywatności, jednocześnie oferując użytkownikom jeszcze bardziej spersonalizowane doświadczenie i lepszą wydajność.

Android 12 został zaprojektowany w taki sposób, aby dać użytkownikom więcej przejrzystości i kontroli. Tym samym system pozwala m.in. na udostępnianie aplikacjom tylko przybliżonej lokalizacji urządzenia, blokowanie kamery i mikrofonu w szybkich ustawieniach, a także na hibernowanie nieaktywnych aplikacji, które nie były używane przez ponad 90 dni.
Z perspektywy użytkownika kluczowe aktualizacje obejmują większą kompatybilność z formatami multimedialnymi i obsługę wstawiania większej ilości treści. System został również poprawiony w szczegółach interfejsu użytkownika, obejmując nowe paski funkcjonalne i zaktualizowane tryby pracy. Z kolei graczy może ucieszyć fakt, że w nowej wersji systemu, aplikacje będą są w stanie dostarczać połączone z dźwiękiem haptyczne doznania poprzez wibracje telefonu.

Prywatność jest dla każdego kwestią osobistą. Dlatego Google ułatwia Wam wybór odpowiednich dla Was ustawień. Oferuje różne rozwiązania, m.in. jedno miejsce do zarządzania ustawieniami na Waszym koncie Googleopcje automatycznego usuwania aktywności czy też elementy sterujące, które pojawiają się w danym kontekście podczas korzystania z naszych produktów. Ogłosiliśmy dzisiaj szereg nowych elementów sterujących:

  • Szybkie usuwanie w wyszukiwarce. Wprowadzamy nową opcję „szybkiego usuwania”, która umożliwia usunięcie ostatnich 15 minut historii wyszukiwania jednym dotknięciem w menu konta Google.
  • Chroniony hasłem, zablokowany folder w ZdjęciachCzy kiedykolwiek daliście komuś swój telefon, aby pokazać mu zdjęcie, ale jednocześnie martwiliście się, że może przewinąć do Waszego osobistego lub wrażliwego obrazu, takiego jak zdjęcie paszportu lub prezent-niespodzianka? „Zablokowany folder” to nowa funkcja w Zdjęciach Google – chroniona hasłem przestrzeń, w której można zapisać wybrane zdjęcia. Zdjęcia z zablokowanego folderu nie będą się pojawiać podczas przewijania siatki ani w udostępnionych albumach. Ta funkcja pojawi się na początku na telefonach Google Pixel, a na kolejnych urządzeniach z Androidem w ciągu najbliższego roku.
  • Przypomnienia o Historii lokalizacji na osi czasu Map. Teraz, gdy zobaczycie odwiedzone miejsca na swojej osi czasu, przypomnimy Wam, że dzieje się tak, ponieważ włączyliście Historię lokalizacji – którą możecie łatwo wyłączyć bezpośrednio na swojej osi czasu.

Nowa opcja „szybkiego usuwania” w wyszukiwarce

W systemie Android 12 wprowadza również nowe, wiodące w branży funkcje dotyczące przejrzystości i uprawnień. Nowy system operacyjny zawiera panel prywatności, w którym zobaczycie oś czasu, wskazującą, kiedy aplikacje uzyskały dostęp do kamery, mikrofonu lub lokalizacji urządzenia. Dodano również wskaźniki, które pokazują, kiedy używacie aparatu lub mikrofonu, a także opcję łatwego przełączania, która pozwala wyłączyć dostęp do obu tych funkcji. Teraz możecie udostępniać swoją przybliżoną lokalizację aplikacji zamiast dokładnej.

Przypomnienie o historii lokalizacji na osi czasu Map

 Jak pokazują ostatnie głośne incydenty związane z bezpieczeństwem danych, Wasze informacje nigdy nie są w pełni prywatne, jeśli nie są dobrze zabezpieczone. Oparte na sztucznej inteligencji produkty są jednak domyślnie bezpieczne, dzięki czemu chronią miliardy użytkowników na całym świecie. Każdego dnia Google blokuje 100 milionów prób phishingu (czyli jednej z metod oszustwa w internecie) i 15 miliardów wiadomości spamowych w usłudze Gmail. Szyfrujemy przy tym 4 miliardy zdjęć dziennie. Opracowana przez Google funkcja Bezpieczne przeglądanie, dostępna w Chrome i większości innych przeglądarek, pomaga zadbać o bezpieczeństwo dużej części internetu, automatycznie chroniąc ponad 4 miliardy urządzeń.

Nowy zablokowany Folder w Zdjęciach Google

Jednym z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa jest przesadne ufanie hasłom. Bardzo często są one bardzo łatwe do złamania, używane w wielu witrynach lub wykradane w ramach ataków phishingowych. Dlatego Google pracuje nad przyszłością bez haseł!

Większą wagę przykłada też do bezpieczniejszych sposobów uwierzytelniania, na przykład poprzez wbudowanie w konta Google wielu warstw ochronnych, takich jak automatyczne rejestrowanie się w systemie weryfikacji dwuetapowej.

Jednak ze względu na to, że hasła nadal są wymagane do założenia większości kont internetowych, nieustannie udoskonalamy naszego Menedżera haseł. W Menadżera wyposażono przeglądarkę Chrome, ponadto otrzymał go Android, a teraz także iOS. Ułatwi Wam to tworzenie, zapamiętywanie, zapisywanie i automatyczne uzupełnianie haseł w całej sieci.

Nowa opcja „szybkiego usuwania” w wyszukiwarce

Dziś Google ogłasza nowe ulepszenia Menedżera haseł:

  • Nowe narzędzie, które ułatwia importowanie haseł z innych menedżerów haseł
  • Głębsza integracja z Chrome i Androidem, aby bezproblemowo wypełniać hasła w witrynach i aplikacjach, niezależnie od tego, czy korzystasz z komputera stacjonarnego, czy z telefonu komórkowego
  • Alerty haseł, które automatycznie ostrzegą Was, gdy wykryjemy, że jedno z Waszych zapisanych haseł zostało naruszone przez osoby trzecie
  • Inteligentny sposób na naprawianie naruszonych haseł w Chrome – wystarczy jedno kliknięcie. W przypadku obsługiwanych witryn i aplikacji, gdy Menadżer haseł wykryje hasło, które mogło zostać naruszone, zobaczysz przycisk „zmień hasło” w aplikacji Asystent. Po dotknięciu tego przycisku Asystent nie tylko przejdzie do witryny, ale także przejdzie przez cały proces zmiany hasła. Funkcja ta jest dostępna na urządzeniach z systemem Android, ale w przyszłości zostanie rozszerzona na inne witryny i aplikacje.

Nowe narzędzie do importowania haseł z innych menedżerów do Menedżera haseł

 

Alert hasłowy

Teraz Google zapewnia bezpieczeństwo i prywatność informacji w wielu popularnych funkcjach Androida opartych na sztucznej inteligencji. Można wymienić wśród nich funkcję napisy na żywo (która wyświetla podpisy na podstawie dźwięku), Co jest grane (która informuje Cię, jaki utwór jest odtwarzany) i Inteligentną odpowiedź (która sugeruje krótkie odpowiedzi na wiadomości i e-maile).

IPLA – na smartfonie, tablecie, komputerze i Smart TV

W ramach powyższych funkcji, przetwarzanie języka odbywa się wyłącznie na urządzeniu. Podobnie jak reszta systemu Android, Private Compute Core powstał jako oprogramowanie open-source – dzięki temu społeczność może go sprawdzić i zweryfikować.

źródło: Google

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: