Sterylis – wirus jest eliminowany z powietrza

Sterylis – wirus jest eliminowany z powietrza. Antywirusowa technologia w służbie uczniów i nauczycieli. Cztery urządzenia pracują na korytarzu, w szkolnych salach oraz na oddziale przedszkolnym

Wirus jest eliminowany z powietrza

Szkoła Montessori im. Pilota Pirxa w Rzeszowie wdrożyła technologię pozwalającą na stałą i bezpieczną dezynfekcję powietrza w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie. Cztery profesjonalne urządzenia pracują na korytarzu, w szkolnych salach oraz na oddziale przedszkolnym, chroniąc wychowanków oraz nauczycieli przed wszelkimi grzybami, pleśniami i innymi wirusami.

Test Lenovo X1 Fold – efektywność laptopa, mobilnością smartfona

Odkąd urządzenia pojawiły się w rzeszowskiej placówce, nie doszło do sytuacji, w której konieczne było jej zamknięcie z powodu zachorowań na COVID-19 wśród kadry, uczniów czy rodziców. Wcześniej, choć szkoła podejmowała wszelkie kroki w celu zabezpieczenia placówki, zanotowała zachorowania na COVID-19. – Dwa razy zmuszeni byliśmy zamknąć przedszkole z tego powodu – mówi Justyna Łasocha, dyrektorka Szkoły Montessori im. Pilota Pirxa w Rzeszowie.

Wdrożenie urządzeń pozwoliło na zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego, ale podniosło też komfort przebywania w placówce, na co uwagę zwrócili sami wychowankowie.

Kiedy jeszcze testowaliśmy urządzenie, już po kilku dniach, nasze dzieci wchodząc do sali, stwierdziły, że w klasie czuć wiosnę. Zmiana jakości powietrza była bardzo wyraźna, powietrze zdecydowanie jest przyjemniejsze – podkreśla Justyna Łasocha.

Na decyzję szkoły o zastosowaniu chroniących zdrowie urządzeń duży wpływ miały ogłoszone w styczniu br. wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy przetestowali je na oddziałach covidowych szpitali w Bochni i Krakowie. Szczegółowej analizie poddano próbki powietrza, filtry urządzeń oraz maseczki i bezpośrednie otoczenie hospitalizowanych pacjentów.

Wirus jest eliminowany przez urządzenie z powietrza – mówi dr hab. Anna Różańska, z Zakładu Kontroli Zakażeń i Mykologii, Wydziału Lekarskiego Katedry Mikrobiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego – Potwierdzono jego obecność na stronie twarzowej maseczki chirurgicznej pacjentów. Był także obecny na filtrze wlotowym, wstępnym, którym powietrze obecne w pomieszczeniu było wprowadzane do urządzenia Sterylis. Po przejściu powietrza przez urządzenie, po naświetleniu promieniowaniem UV-C, na filtrze wylotowym wynik oznaczenia był ujemny – dodaje Anna Różańska.

Czy sterylizator UV nada się do dezynfekcji smartfona – sprawdziliśmy?

Urządzenia zastosowane w Szkole Montessori im. Pilota Pirxa w Rzeszowie (Sterylis Basic) wykorzystują w procesie dezynfekcji dwustopniową filtrację powietrza oraz promieniowanie UV-C o długości fali 253,7 nanometrów. Co istotne, cały proces jest w pełni bezpieczny dla przebywających w szkolnych pomieszczeniach osób. Dzięki tzw. pułapkom świetlnym promieniowanie ultrafioletowe działa jedynie w obrębie szczelnie zamkniętej komory urządzenia.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: