Dopasowany komputer – nowe zadania wymagają nowych narzędzi

Komputer – najlepsze narzędzia to te dopasowane

komputer

Uniwersalne narzędzia sprawują się dobrze w wielu zastosowaniach. Jednak, gdy nasza praca jest wyspecjalizowana, to dopasowane narzędzia dają lepsze efekty. Dotyczy to także komputerów.

Komputerów jako ludzkość i to na masową skalę używamy od kilkudziesięciu lat. Doszliśmy już do etapu, że aby wybrać dobry komputer nie wystarczy pójść do sklepu i poprosić o najnowszy model. Trzeba dobrać go odpowiednio do wykonywanej pracy. Tylko wtedy osiągniemy oczekiwane efekty.

Nowe zadania wymagają nowych narzędzi

Przez kilkadziesiąt lat komputery niesłychanie się rozwinęły. Przyjrzyjmy się dla przykładu jednemu , ważnemu elementowi komputera – karcie graficznej. Do niedawna wielu użytkowników nie wiedziało nawet co ona robi. Część instynktownie kojarzyła ją z grafiką. A w praktyce karta graficzna ma następujące zastosowania:

  • To najważniejszy element w komputerze do grania. Tworzeąc bardzo wysokiej jakości obraz widoczny na monitorze odpowiada w dużej mierze za jakość rozrywki.
  • Wydajne urządzenie do kopania kryptowalut i generowania przychodów.
  • Efektywny akcelerator profesjonalnych aplikacji. Odpowiednio zoptymalizowane programy są w stanie działać wielokrotnie szybciej. A w biznesie czas to pieniądz.
  • Wspierany przez sztuczną inteligencję towarzysz telekonferencji usuwający w czasie rzeczywistym niechciane odgłosy otoczenia.
  • Komponent umożliwiający podłączenie do komputera więcej niż jednego monitora.
  • Element zmieniający wygląd komputera. Wymaga to doboru odpowiedniego modelu i zsynchronizowania oświetlenia całego komputera.

Powyższe przykłady dotyczą wyłącznie tylko jednego podzespołu komputera – karty graficznej. A tych podzespołów jest wiele – procesor, dysk, RAM, chłodzenie itp. Każdy z nich ewoluował i suma tych wszystkich zmian umożliwia zbudowania całkowicie innych komputerów doskonale sprawdzających się z kompletnie innych zastosowaniach. I dlatego właściwe spersonalizowanie całej konfiguracji da znacznie lepsze wyniki niż kupno pierwszej lepszej z półki.

Jak wybrać dopasowany laptop

No dobrze, ale jak ma spersonalizować komputer ktoś kto się na tym nie zna. To zupełnie tak jakby kazać personalizować pralkę, lodówkę czy samochód, ale przy założeniu że w tym ostatnim można też wymienić zawieszenie. Większość użytkowników dowolnego sprzętu chce go po prostu używać a nie konfigurować. Czy ktoś nie mógłby wykonać tego zadania za nich?

Test Lenovo X1 Fold – efektywność laptopa, mobilnością smartfona

Częściowego rozwiązania tego problemu podjęła się firma NVIDIA. Stworzyła serię komputerów Studio. Ten certyfikat jest informacją dla nabywcy, że jest to laptop lub model stacjonarny wysokiej klasy, spełniający określone standardy. Dysponuje możliwościami, które predysponują go do profesjonalnych zastosowań. Liczba takich modeli jest ograniczona, więc plusem dla użytkownika, jest to, że musi wybrać komputer spośród kilkudziesięciu a nie kilkuset.

Większość ludzi kupuje laptopa. Czy to idealne rozwiązanie? W wielu wypadkach tak. Zwłaszcza jak szukamy takiego z certyfikatem Studio. A co zrobić, gdy nawet wśród tych modeli nie ma tego idealnego? W takiej sytuacji warto sięgnąć po rozwiązania takich firm jak np. Hyperbook, konfigurujących laptopy zgodnie z oczekiwaniami nabywcy na skalę niedostępną wśród typowych laptopów. Ale tu także można wybrać model standardowy – prosto z półki lub dopasowany dokładnie do swoich oczekiwań.

Jak zbudować komputer stacjonarny

W świecie komputerów stacjonarnych sytuacja jest nieco inna. Z jednej strony modeli z certyfikatem Studio w zasadzie nie ma (teoretycznie są). Z drugiej strony z zalet platformy Studio mogą korzystać wszyscy, którzy wyposażą swój komputer w wydajna kartę NVIDIA GeForce lub Quadro. Wystarczy bowiem zainstalować dedykowane sterowniki z serii Studio. Są one optymalizowane pod kątem najwyższej stabilności działania oraz najlepszej wydajności w wielu profesjonalnych aplikacjach. A ich lista cały czas się zwiększa.

To, czy program z którego korzystasz znajduje się na liście wspomaganych mocą karty graficznej sprawdzisz na stronie https://www.nvidia.com/pl-pl/studio/software/. A to jak jest konfiguracja twojego komputera i czy kartę wyprodukuje Palit, Gainward czy inny producent nie ma żadnego znaczenia.

Nowe narzędzia w praktycznych zastosowaniach

Wiadomo jednak, że nic nie działa tak na wyobraźnię jak przykład. Sprawdźmy jak w praktyce korzystają z nowych technologii profesjonaliści.

Marika Jóźwiak – architekt (z dopiskiem – do zadań specjalnych, oraz niemożliwych), a także dyplomowana malarka. Korzysta m.in. z aplikacji Sketchup, która dzięki wykorzystaniu mocy karty graficznej jest w stanie wyrenderować obraz umeblowanego mieszkania nawet cztery szybciej niż przy wykorzystaniu mocy samego procesora centralnego.

Mateusz Waliszewski – przede wszystkim ilustrator, ale także bloger i streamer. Choć słusznie zauważa, że żaden program graficzny nie narysuje niczego za użytkownika, to potrafi w dramatyczny sposób przyspieszyć cały proces twórczy upraszczając niektóre zadania. A wydajny sprzęt ułatwia pracę, gdy jest w stanie działać jednocześnie z kilkoma obciążającymi programami umożliwiając ich płynne działanie.

Łukasz Glewicz – twórca filmowy. W jego opinii szybki i wydajny sprzęt jest konieczny, bo umożliwia wygodną pracę i nie narzuca dodatkowych ograniczeń w procesie montażu. W wypadku aplikacji, z której korzysta – DaVinci Resolve – różnica w prędkości renderingu na GPU w porównaniu do samego CPU dochodzi do trzech razy.

Krzysztof Garbaczewski – reżyser, scenograf. Miłośnik wirtualnej rzeczywistości, sztucznego świata poszerzającego jego artystyczne środki wyrazu. Uważa, że VR daje dostęp do rzeczy ograniczonych wyłącznie wyobraźnią i rzecz jasna możliwościami komputera. Przykładowo renderowanie sceny w aplikacji Blender może być nawet 8 razy szybsze przy wykorzystaniu mocy karty graficznej.

Jakub Kaźmierczyk – fotograf. Uważa, że komputer do pracy powinien być sprzętem z wysokiej półki. Zarówno ekran, dysk, pamięć, procesor i przede wszystkim karta graficzna mają znaczenie. Gdy któryś z tych elementów odstaje od reszty na pewno jakiś proces zwolni. A sprzęt nie może być ograniczeniem dla efektywności i jakości pracy.

W powyższych przykładach widać powtarzający się schemat – nowoczesny komputer korzystający z aplikacji wykorzystujących moc karty graficznej działa dużo szybciej. A to oznacza krótszy czas oczekiwania na efekty pracy, szybsze wykonanie projektu. A w końcowym rezultacie – możliwość rozpoczęcia nowego zlecenia, czyli zwiększenia dochodów. Lub szybszego zajęcia się czymś innym niż praca.

Warto też zwrócić uwagę, że ze wszystkich tych dobrodziejstw kierowanych dla profesjonalistów mogę też korzystać zwykli użytkownicy. Poprawa jakości dźwięku w telekonferencjach (aplikacja NVIDIA Broadcast) to coś czym nikt pracujący zdalnie nie pogardzi. A w wolnych chwilach można po prostu sobie pograć. Co biorąc pod uwagę rozmiar całego rynku związanego z gamingiem z pewnością nie jest nieprofesjonalnym zajęciem.

 

 

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: