Mam dostęp do Twojej kamerki

Mam dostęp do Twoich urządzeń! CyberRescue ostrzega

Mam dostęp

Oszust zdobył dostęp do Twojej kamerki, mikrofonu i e-maila? Grozi, że Twoje nagrania, na których się masturbujesz zostaną przesłane do znajomych? Ostrzegamy! To bardzo popularne oszustwo, które wróciło w zmienionej formie.

Polega ono na rozsyłaniu wiadomości e-mail, szantażujących odbiorcę. Oszust informuje, że posiada nagrania, które prześle do wszystkich znajomych, jeżeli nie otrzyma odpowiedniej sumy na portfel bitcoina. W rzeczywistości, przestępcy nie posiadają dostępu do urządzenia.

Test OPPO A54 5G – 5G w średniej półce cenowej

Nigdy wcześniej nie otrzymałem takiego e-maila!

 Wiadomość e-mail otrzymał również Mateusz, który był gotowy zapłacić oszustowi wskazaną sumę.

  • Nigdy wcześniej nie słyszałem o takim oszustwie. Przestraszyłem się i od razu zakryłem kamerkę w laptopie oraz zmieniłem hasło do swojej poczty elektronicznej – tłumaczy mężczyzna.

Mateusz przekazał wiadomość e-mail do specjalistów z CyberRescue, którzy od razu zaznaczyli, że to popularne oszustwo, powracające co jakiś czas.

przykładowy email

Dlaczego otrzymuję takie wiadomości?

 Test realme C21 – budżetowy smartfon z NFC

Otrzymywanie takich wiadomości często wiąże się z wyciekami danych, w których brał udział nasz adres mailowy. Oszuści pozyskują w ten sposób dane np. hasła do serwisu internetowego, na którym pojawił się wyciek. 

  • Zazwyczaj są to mało istotne dane dla oszustów. Problem pojawia się gdy używamy tego samego hasła na innych platformach, np. na poczcie. W ten sposób oszuści mogą włamać się na nasze konto – tłumaczy Dominika Kociołek z CyberRescue. – Jeżeli nie mogą wykorzystać pozyskanych informacji do włamania, próbują wyłudzić od nas pieniądze, wywołując poczucie zagrożenia –

 

Jak zabezpieczyć się na przyszłość?

 Test realme 8 5G – smartfon 5G przyjazny dla portfela

Niestety wiele wycieków jest niezależnych od nas. Natomiast można zminimalizować ich ryzyko. Rejestrując się na różnego rodzaju drugorzędnych stronach, najlepiej posługiwać się specjalnie do tego przeznaczonym adresem mailowym, który nie będzie powiązany z ważnymi instytucjami czy też serwisami.

  • Warto również korzystać z filtrów antyspamowych, które posiada prawie każda poczta elektroniczna. Z rozpoznawaniem oraz blokowaniem takich wiadomości najlepiej radzi sobie poczta Gmail – wyjaśnia Dominika z CyberRescue.

Najważniejsza jest jednak ostrożność i nie podejmowanie pochopnych decyzji.

źródło: CyberRescue

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: