65% Polaków chce zestaw do wideokonferencji w komputerze

Jakościowy zestaw do wideokonferencji to dla 65% polskich użytkowników laptopów absolutny must have w komputerze

zestaw do wideokonferencji

Wbudowana kamera, głośniki i mikrofon w urządzeniach mobilnych stały się oknem na świat – podstawowym narzędziem do płynnej i nieskrępowanej komunikacji z każdego miejsca z dostępem do sieci.

 Test Microsoft Surface Laptop GO – lubiane rozwiązania w przystępnej cenie

W 2020 r. do rąk użytkowników na całym świecie trafiło ponad 235 mln nowych laptopów[1]. To o 30 mln więcej niż rok wcześniej. Ta liczba pokazuje, że komputery mobilne stały się dzisiaj narzędziem pierwszego wyboru. Zresztą skala wykorzystania tych narzędzi jest ogromna. Ponad 145 milionów aktywnych użytkowników[2] – tyle osób na całym świecie aktywnie korzysta z platformy Microsoft Teams każdego dnia. To ponad 8,7 miliarda minut w ciągu 24 godzin przy założeniu, że każdy z nas poświęca średnio godzinę dziennie na komunikację online.

Oczekiwania wobec wysokiej jakości obrazu i dźwięku przekładają się na szybszy rozwój hardware’u. W modelu Surface Laptop 4 wykorzystano połączenie jasnej, maksymalnej przysłony F2 i matrycy z dużymi pikselami wielkości 1,4 mikrona. I to właśnie wykorzystanie większych pikseli pozwala przepuszczać przez soczewkę nawet 60% więcej światła w porównaniu z typowymi matrycami (1,1-mikronowe piksele) montowanymi w kamerach HD. A jak w praktyce wpływa to na obraz generowany podczas telekonferencji?

Test Microsoft Surface Headphones 2 – obiecują dobre brzmienie i rozmowy

Kamera przechwytuje więcej światła (co widać szczególnie w ciemnych warunkach), dzięki czemu nie generuje tak dużo nieprzyjemnych szumów. Poprawia także ostrość i kontrast wtedy, gdy potrzeba tego najbardziej – w ciemniejszych pomieszczeniach lub po zachodzie słońca, kiedy brakuje naturalnego światła.

Halo czy mnie słychać?

 Z technicznego punktu widzenia, do obsługi rozmów online wystarczy jeden wbudowany mikrofon. W urządzeniach z linii Microsoft Surface wbudowane są dwa mikrofony studyjne dalekiego zasięgu, umieszczone po obu stronach kamery. Dwa mikrofony pozwalają skuteczniej zbierać (i analizować) głos – rozpoznawać go jako dźwięk celowy lub peryferyjny – i jednocześnie eliminować dźwięki dochodzące z otoczenia.

Test Microsoft Surface Laptop 3 15’’ – idealnie dopracowany

Gdy dwie identyczne wiązki z mikrofonu nachodzą na siebie, procesor odczytuje je i rozpoznaje jako tożsame, czyli jako głos celowy rozmówcy. Dzięki temu może oddzielić i wzmocnić to, co mówimy, eliminując jednocześnie szumy „tła” dochodzące z innych kierunków. Tak więc kiedy dzieci biegają w pokoju obok lub sąsiad robi mały remont mieszkania, system mikrofonów rozpoznaje to jako dźwięk otoczenia, a procesory zabierają się do pracy, aby upewnić się, że po drugiej stronie okna Teams słyszalny jest przede wszystkim głos rozmówcy.

A do tego w odpowiednim natężeniu, ponieważ mikrofony zamontowane w Surface Laptop 4 automatycznie regulują jego poziom – wzmacniają, gdy jest dalej od urządzenia, lub obniżają, gdy zbliża się do ekranu. Mikrofony wspierają także dokładniejszą transkrypcję mowy na tekst – funkcji przydatnej szczególnie w wybranych aplikacjach dokumentowych usługi Microsoft 365.

Co ciekawe, testy najnowszych rozwiązań audio wykorzystywanych w urządzeniach Surface przeprowadzane są w najcichszym pomieszczeniu na świecie[3] – w tzw. The Anechoic Chamber (Pokój bez echa), czyli pokoju nr 87 w laboratorium Microsoft. To tam, wykorzystując precyzyjną inżynierię dźwięku, testowane są mikrofony i głośniki, które w efekcie pozwalają zachować realistyczny ton głosu i wypracować skuteczne systemy redukcji hałasu.

Test Microsoft Surface Book 3 – odłączany 2 w 1 laptop 

Kinowy dźwięk w zasięgu ręki

Głośniki w komputerach przenośnych to element istotny nie tylko z perspektywy rozmów online, ale także słuchania muzyki czy odbioru treści wideo. Ich umiejscowienie w urządzeniach Surface od zawsze było dużym wyzwaniem dla inżynierów Microsoft ze względu na chęć zachowania smukłej linii konstrukcji i ograniczenia elementów widocznych z zewnątrz.

W modelach Surface Go, Pro i Book ekrany są wystarczająco głębokie, aby głośniki mogły zostać umieszczone w ramkach. Jednak w przypadku Surface Laptop 4, w którym ekran ma niespełna 15 mm grubości, głośniki Omnisonic z technologią Dolby Atmos®[4] umieszczono pod klawiaturą w pozycji skierowanej do góry. Sama klawiatura również została specjalnie zaprojektowana tak, aby dźwięk odpowiednio rozprzestrzeniał się poprzez otwory na klawisze i mimo ich obecności rozchodził się w optymalnych kierunkach, odbijając się także od ekranu.

System Dolby Atmos to nowoczesna technologia dźwięku, wykorzystywana w profesjonalnych systemach kina domowego czy w większości sal kinowych na całym świecie. W odróżnieniu od standardowego sygnału przestrzennego, Dolby Atmos® jeszcze lepiej zarządza kierunkami dźwięku z głośników kierunkowych, pozwalając im odbijać się o elementy pomieszczenia – ściany, sufit czy podłogę – zanim trafią do odbiorcy. Pogłębia to efekt przestrzenności i otulania użytkownika przez ścieżkę dźwiękową.

Drugą najważniejszą cechą jest wyjątkowo realistyczne odtworzenie dźwięku obiektów poruszających się – tj.  pędzącego auta czy biegnącej postaci. Wówczas, jeśli na ekranie postać przemieszcza się z lewej części kadru do prawej, dźwięk będzie dochodził z głośników umieszczonych na wysokości postaci na ekranie i reagował na jego zachowanie – każdy obiekt wizualny ma swoje miejsce w ścieżce dźwiękowej.

Test Microsoft Surface GO 2 – najmniejszy i najlżejszy laptop 2 w 1 idealny dla podróżników

Jeśli mowa o dźwięku, to – podobnie jak w przypadku kamer czy mikrofonów – w urządzeniach mobilnych zależy on nie tylko od jakości samych głośników, ale także od wykorzystania dodatkowych technologii, algorytmów do ich przetwarzania i współpracy z oprogramowaniem sprzętowym. Jak np. podczas spotkania na Teams, kiedy chcemy wyraźne słyszeć głos swoich rozmówców, a nie dźwięk np. buczenia wentylatora chłodzącego czy stukania w klawiaturę.

Dlatego zespół projektowy inżynierów Microsoft zajmujący się rozwiązaniami audio w Surface wypracował  optymalne rozwiązanie, które z jednej strony wyeliminuje niechciane wibracje np. klawiatury, a z drugiej – ogranicza przekazywanie niechcianych dźwięków otoczenia podczas rozmów online. W efekcie udało się uzyskać przestrzenny dźwięk stereo z rozszerzonym zakresem basu, który – jak dla tak niewielkiego i smukłego urządzenia – daje fantastyczne wrażenia stereo.

Elastyczna praca przyszłości

 Z najnowszej edycji badania Work Trend Index wynika, że aż 73 proc. ankietowanych pracowników chce kontynuować pracę w hybrydowym modelu[5], czyli mieć wybór dot. miejsca wykonywania codziennych obowiązków służbowych. Ta mobilność pracy, rozumiana jako możliwość jej wykonywania z dowolnego miejsca z dostępem do sieci, stała się faktem. A odpowiednio zaprojektowane technologie mają w tym pomóc.

źródło: Microsoft

______________———————-

[1] Raport Canalys PC Analysis

[2] https://twitter.com/jeffteper/status/1387141320519557120?s=20

[3] https://news.microsoft.com/stories/building87/audio-lab.php

[4] Wymagane treści/dźwięki zakodowane w technologii Dolby

[5] https://news.microsoft.com/pl-pl/2021/03/23/73-proc-pracownikow-oczekuje-elastycznego-modelu-pracy-microsoft-publikuje-wnioski-z-najnowszej-edycji-badania-work-trend-index/

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: