Oszuści z komunikatora WhatsApp na OLX

CyberRescue ostrzega!  Oszuści nadal próbują wyłudzać pieniądze za pomocą platformy OLX.  

OLX

Chociaż to zagrożenie pojawiło się w sieci już kilka miesięcy temu, nadal wiele osób o nim nie słyszało. W trakcie długiego weekendu, CyberRescue odebrało ponad 40 zgłoszeń zaniepokojonych sprzedawców na OLX.

Test Woox R7060 – zdalny system nawadniania ogrodu

Otrzymujesz wiadomość za pośrednictwem komunikatora WhatsApp z informacją, że ktoś kupił Twój wystawiony produkt. Przestępcy w ten sposób próbują od Ciebie wyłudzić dane do karty płatniczej, byś rzekomo odebrał pieniądze ze sprzedaży. W tym oszustwie nadal wykorzystują wizerunek firmy kurierskiej InPost. W ten sposób można stracić wszystkie oszczędności, znajdujące się na koncie bankowym.

Nie interesowałam się tym, ponieważ nie korzystałam z OLX

W weekend taką wiadomość otrzymała również Monika. Wcześniej nie słyszała o tym oszustwie, ponieważ nie korzystała z tej platformy sprzedażowej.

  • Na OLX wystawiłam coś po raz pierwszy. Robiłam porządki w piwnicy i znalazłam działające radio, które postanowiłam sprzedać. Dosłownie po 5 minutach od wrzucenia ogłoszenia dostałam na Whatsapp wiadomość od potencjalnego kupującego – tłumaczy kobieta.

Oszuści napisali również do Moniki, która postanowiła zapytać się znajomego, czy faktycznie taka forma odbioru pieniędzy jest prawdziwa. W ten sposób dowiedziała się o pomocy CyberRescue i zadzwoniła do specjalistów. Okazało się, że to oszustwo.

Test Bose SoundLink Micro – wodoodporna muzyka

Trzeba o tym mówić! 

  • Jak widać, nie wszyscy słyszeli jeszcze o oszustwie na OLX. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że sprzedając coś w internecie, jesteśmy narażeni na kradzież naszych pieniędzy. Warto także wspomnieć o tym, że nigdy dane karty nie służą do odebrania pieniędzy – dodaje Karolina Wrońska z CyberRescue.

Warto zapamiętać, że jeżeli umieszczamy ogłoszenie na OLX czy Allegro Lokalnie, zawsze decydujmy się na sprzedaż bezpośrednim kontakcie z kupującym lub poprzez bezpieczną transakcję za pośrednictwem tych serwisów.

Jeżeli sprzedajemy produkt na platformie OLX i otrzymamy wiadomość z informacją o konieczności podania danych, aby otrzymać zapłatę, możemy spodziewać się, że jest to oszustwo.

CyberRescue

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: