Pierwszy cyfrowy zielnik w Polsce – pionierski projekt HPE

Pierwszy cyfrowy zielnik w Polsce – pionierski projekt HPE. Akademia Pomorska, Uniwersytet Gdański i Uniwersytet Szczeciński łączą siły, aby udostępnić publicznie pół miliona okazów zielnikowych

cyfrowy zielnik

W Polsce powstaje pierwsza cyfrowa kolekcja zielników dzięki partnerstwu trzech uczelni w kraju. Firma Hewlett Packard Enterprise została wybrana do wsparcia projektu, prowadzonego pod nazwą Herbarium Pomeranicum, poprzez digitalizację kolekcji blisko pół miliona okazów zielników w ramach szerszego i powszechnego wykorzystania ważnych badań środowiskowych na całym świecie. Uczelnie prowadzące te przełomowe prace wybrały HPE Nimble Storage dHCI jako platformę, która gwarantuje prostotę, efektywność i wydajność w zakresie przechowywania zdigitalizowanych alegatów.

Zachowane okazy zielnikowe stanowią ważne źródło badań w zakresie bioróżnorodności, ekologii oraz ochrony środowiska, koncentrując się m.in. na takich zagadnieniach jak zmiany klimatu, bezpieczeństwo żywności czy wpływ człowieka na środowisko naturalne. Niestety, obecne metody przechowywania utrudniają ekspertom dostęp do tych ważnych zbiorów, a w konsekwencji hamują postępy naukowe. 468 tys. zachowanych okazów jest obecnie przechowywanych oddzielnie przez trzy polskie instytucje naukowe – Akademię Pomorską w Słupsku, Uniwersytet Gdański i Uniwersytet Szczeciński – oddalone od siebie o setki kilometrów. Dzięki współpracy, wszystkie trzy kolekcje zostaną zintegrowane cyfrowo i udostępnione w jednym miejscu online dla wszystkich zainteresowanych. Zarówno instytucje badawcze, zainteresowani przedsiębiorcy jak i studenci oraz nauczyciele z całego świata będą mogli teraz łatwo wykorzystać je w swoich pracach.

Reklamy

Projekt wymaga rozwiązania, które jest w stanie skonsolidować dużą moc obliczeniową, ogromną pamięć masową oraz niezawodną sieć. HPE Nimble Storage dHCI (rozproszona infrastruktura hiperkonwergentna) może sprostać tym wymaganiom, a niezależne skalowanie mocy obliczeniowej i pamięci masowej pozwoli na bezproblemowy rozwój projektu. W każdej lokalizacji będzie dostępne 256 TB (terabajtów). To pojemność, która pozwoliłaby na przechowywanie danych z siedmiu Bibliotek Narodowych albo około 64 mln cyfrowych kopii „Pana Tadeusza”.

„Ogromnie cieszymy się, że możemy uruchomić tę inicjatywę i wnieść niesamowitą wartość do badań naukowych i środowiskowych w kraju” – powiedział Rektor Akademii Pomorskiej w Słupsku dr hab. inż. Zbigniew Osadowski, prof. AP. „Rozwiązanie HPE jest w stanie sprostać każdemu wyzwaniu i potrzebie projektu. Dzięki temu digitalizację kolekcji będzie można zrealizować w najprostszy sposób”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

HPE Nimble Storage dHCI zagwarantuje również charakterystyczną dla chmury obliczeniowej prostotę zarządzania infrastrukturą IT. Umożliwi konsolidację aplikacji i obciążeń z poziomu jednej konsoli, bez ryzyka powstawania wąskich gardeł, opóźnień czy problemów wydajnościowych.

Test Mercusys ME30 – koniec ze znikającym Wi-Fi i zbędnym okablowaniem

Natomiast dzięki programowi HPE Timeless Storage będzie można uniknąć kosztownych cykli modernizacyjnych polegających na całkowitej wymianie sprzętu. Infrastruktura projektu będzie na bieżąco aktualizowana, a co trzy lata lub wcześniej, w zależności od potrzeb, odświeżana. Dzięki temu podejściu ograniczony zostanie negatywny wpływ infrastruktury IT na środowisko naturalne.

„Dzięki naszej technologii pomagamy organizacjom transformować i upraszczać ich operacje, co przekłada się na oszczędność czasu, zasobów i pieniędzy” – powiedział Jan Lewandowski, Public Sector Sales Lead z Hewlett Packard Enterprise Poland. „Jesteśmy niezwykle dumni z tego, że wspieramy pierwszą cyfrową bibliotekę okazów zielnikowych w Polsce. To prawdziwy kamień milowy w cyfrowej transformacji kraju”.

Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Jego realizacja jest możliwa dzięki krajowej i europejskiej dotacji w wysokości ponad 25 mln zł (6,6 mln USD).

Test Lenovo X1 Fold – efektywność laptopa, mobilnością smartfona

HPE Nimble Storage dHCI to, oparta na sztucznej inteligencji, platforma zupełnie nowej kategorii pamięci masowej. HPE Nimble Storage dHCI została zaprojektowana od podstaw z myślą o dostarczeniu korzyści oferowanych przez HCI, ale przy zapewnieniu większej elastyczności oraz odporności na awarie, a także wydajności w porównaniu do tradycyjnego HCI. Organizacje, takie jak National Christmas Company czy PetSure, wybierają HPE Nimble Storage dHCI zamiast konkurencyjnych platform HCI do obsługi krytycznych aplikacji biznesowych i obciążeń mieszanych. W ten sposób mogą bowiem – dzięki inteligentnemu zarządzaniu, łatwemu skalowaniu i ochronie danych w chmurze – przełamać ograniczenia tradycyjnej infrastruktury.

źródło: Hewlett Packard Enterprise

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter
[mc4wp_form id="314"]