Jak dobrze kupić mieszkanie?

Jak dobrze kupić mieszkanie w Poznaniu?

mieszkanie

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania o powierzchni do 55 mkw. Około 40 procent transakcji na poznańskim rynku dotyczy nieruchomości o właśnie takim metrażu. Przeciętna wartość mieszkania w Poznaniu to około 440 tysięcy złotych. Czy posiadając 10-15 procent wkładu własnego, klient jest w stanie znaleźć wymarzone „M” w dogodnej lokalizacji?

Test Roborock S7 – autonomiczne sprzątanie

Trudniej o kredyt

Wbrew temu, co mówiło się przez cały okres pandemii, ceny mieszkań nie spadły. Wręcz przeciwnie – średnio za metr kwadratowy w Poznaniu musimy zapłacić 7890 złotych i jest to o 1 punkt procentowy więcej niż 12 miesięcy wcześniej. Zmieniły się jednak wymagania banków i procedury udzielania pożyczek. Trzeba przygotować się na trudności w uzyskaniu finansowania ze względu na konieczność posiadania zabezpieczonego odpowiednio dużego wkładu własnego.

– Niełatwo jest dostać kredyt dysponując jedynie 10 procentami jego docelowej wartości – przekonuje Marek Trojnacki, ekspert Poznańskiego Banku Spółdzielczego. – Stopy procentowe utrzymujące się na de facto ujemnym poziomie są oczywiście korzystne dla klientów spłacających już zobowiązania, jednak nie zachęcają banków do udzielania nowych pożyczek. Ponieważ muszą na czymś zarabiać, podwyższają więc marże kredytowe oraz inne opłaty. Co więcej, ograniczają możliwość uzyskania finansowania nieruchomości dla osób pracujących w oparciu o umowy cywilnoprawne: zlecenie i o dzieło, a także dla osób zatrudnionych na czas określony – wskazuje Marek Trojnacki.

Test Canon Pixma TS6350 – drukarka 3 w 1 z łącznością bezprzewodową

Deweloperzy reagują

Sytuację na rynku kredytów i pożyczek hipotecznych uważnie śledzą deweloperzy, którzy coraz częściej we współpracy z bankami przygotowują oferty skrojone pod potrzeby swoich klientów. Poznański Bank Spółdzielczy oferuje na przykład pożyczkę z maksymalnie trzydziestoletnim okresem kredytowania i wkładem własnym w wysokości 10 procent wartości mieszkania. W ten sposób można uzyskać finansowanie dla zakupu lokalu w trzecim etapie inwestycji MALTA Wołkowyska realizowanej przez poznańskiego dewelopera UWI Inwestycje.

–  Biorąc pod uwagę przeciętną cenę lokalu w Poznaniu – 440 tysięcy złotych, klient musi przygotować się na początkową inwestycję w wysokości 44 tysięcy złotych. To w porównaniu z innymi ofertami, zakładającymi 20 lub 30-procentowy wkład własny, interesująca propozycja – dodaje ekspert PBS.

W Poznaniu, analogicznie jak w całej Polsce, oferty tego typu nie są rzadkością. Trzeba jednak uważnie śledzić strony internetowe banków i deweloperów, ponieważ podobne promocje najczęściej trwają tylko kilka miesięcy i ograniczają się do wybranych inwestycji – tak, jak w przypadku współpracy PBS i UWI Inwestycje. Potencjalni klienci powinni się zatem spieszyć, ponieważ oferta jest ważna tylko do 31 lipca 2021.

Test Bose SoundLink Micro – wodoodporna muzyka

Budowa trzeciego etapu osiedla MALTA Wołkowyska wystartowała na początku 2021 roku. To kontynuacja inwestycji mieszkaniowej, która ze względu na bliskie położenie w sąsiedztwie Jeziora Maltańskiego, architekturę i rozwiązania urbanistyczne w poprzednich latach cieszyła się dużym zainteresowaniem poznaniaków.

Deweloper zapowiada, że budynek będzie gotowy na przełomie 2022/2023 roku. Znajdzie się w nim łącznie 188 mieszkań o metrażu od 25 – do 99 m2 oraz 8 lokali o charakterze handlowo-usługowym.

źródło: UWI Inwestycje S.A.

One thought on “Jak dobrze kupić mieszkanie?

  • 16 czerwca 2021 o 10:26
    Permalink

    Oglądałem ostatnio mieszkania w różnych miastach. I tych większych (Poznań, Łódź, Wrocław) i tych małych jak Radomsko, z którego pochodzę. Pracuję z domu, więc biorę pod uwagę różne opcje. Ofert jest według mnie całkiem sporo i rzeczywiście mnie też interesowały te mieszkania z metrażem około 50 mkw. Nawet w Radomsku znalazłem parę interesujących mnie ofert na stronach pośredników np. Expert nieruchomości czy chociażby na grupach FB. Jest w czym wybierać według mnie

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: