TVP zapewnienia dźwięk Dolby Laboratories

Polski nadawca publiczny Telewizja Polska (TVP) współpracuje z Dolby Laboratories, w zakresie zapewnienia dźwięku najwyższej jakości podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej

Dolby Laboratories (NYSE: DLB), lider na rynku immersyjnych doświadczeń rozrywkowych, ogłosił dziś, że współpracuje z Telewizją Polską (TVP) w celu dostarczenia technologii audio nowej generacji Dolby AC-4 w tymczasowym kanale telewizyjnym uruchomionym na czas tegorocznych Mistrzostw Europy. Kanał TVP 4K jest dostępny dla mieszkańców całej Polski.

TVP 4K

Od początku turnieju piłkarskiego, TVP zapewnia bezpłatny odbiór w jakości UHD z 49 nadajników, których zasięg pokrywa 90% terytorium kraju. Po intensywnej fazie testów we współpracy z dostawcą infrastruktury Emitelem, sygnał jest nadawany w standardzie DVB-T2 / HEVC. Każdy mecz rozgrywany podczas Mistrzostw jest transmitowany w programie TVP 4K. Wykorzystanie technologii obrazu High Dynamic Range (HDR) oraz dźwięku Dolby Atmos umożliwia polskim fanom piłki nożnej odbiór znakomitej jakości obrazu oraz immersyjnego dźwięku bez żadnych dodatkowych kosztów.

Tanie telefony z 5G – porównanie

TVP umożliwia widzom również personalizację odbioru, możliwą jedynie dzięki technologii audio nowej generacji Dolby AC-4. Dzięki niej widzowie mogą poczuć stadionową atmosferę w domu, jak gdyby byli w samym sercu akcji wraz z piłkarzami. Ponadto kibice mogą wybierać pomiędzy komentarzem w języku polskim lub angielskim, a także audiodeskrypcją, co jest szczególnie przydatne dla kibiców niewidomych lub niedowidzących.

Javier Foncillas, Vice President Commercial Partnership Dolby Europe powiedział: „TVP jest rynkowym liderem w dążeniu do zapewnienia widzom korzyści płynących z dźwięku nowej generacji Dolby AC-4. Połączenie immersyjnego dźwięku Dolby Atmos, wzmocnienia dialogów, audio deskrypcji i personalizacji języka gwarantuje fanom najbardziej wciągające wrażenia podczas oglądania tego, co bez wątpienia będzie ekscytującym turniejem.”

Test Xiaomi Mi 11 Ultra – polubisz fotografię i filmowanie w smartfonach

TVP jest pierwszym publicznym nadawcą w Europie, który oferuje usługę UHD dla widzów telewizji naziemnej w całym kraju. Telewizja Polska po raz pierwszy nadała eksperymentalną transmisję immersyjnego dźwięku Dolby Atmos w 2018 roku podczas meczu Polska – Litwa przed Mistrzostwami Świata w piłce nożnej.

Emitel, największy operator naziemnej infrastruktury telewizyjnej i radiowej w Polsce, który od ponad 50 lat umożliwia polskim telewidzom dostęp do sygnałów radiowych i telewizyjnych, przeprowadził testy interoperacyjności na szerokim wyborze telewizorów na polskim rynku, aby upewnić się, że jest gotowy na nowy standard nadawania, który wejdzie w życie w 2022 roku. Obecny standard DVB-T zostanie zastąpiony nowym standardem DVB-T2/HEVC z dźwiękiem Dolby Digital Plus (oraz Dolby AC-4 dla UHD).

Test MaxCom Strong MM920 – solidny, czytelny i niezawodny

Aby odbierać sygnał telewizji naziemnej w nowym standardzie, widzowie muszą upewnić się, że ich telewizory są w stanie go obsługiwać. Jeśli nie, mogą zdecydować się na zakup nowego telewizora lub dodatkowego tunera STB. Ponad 75 proc. telewizorów UHDTV, które trafiły do sprzedaży w Europie na początku 2021 r., zawierało funkcję dekodowania Dolby AC-4, oferując nadawcom takim jak TVP pole do innowacji i świadczenia nowych usług.

źródło: Dolby Laboratories

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: