Google spółką magiczną?

Gigantyczne zyski inwestorów. Czy Google jest spółką magiczną?

Na tych akcjach inwestorzy zarobili już 4 tys. proc. Czy Google należący do spółki Alphabet jest spółką magiczną i nadal będzie zapewnić niebywałe stopy zwrotu inwestorom?

Waymo, należąca do Alphabet spółka-siostra Google, pracująca nad wprowadzeniem autonomicznych samochodów, właśnie pozyskała 2,5 mld USD finansowania, a analitycy zgodnie twierdzą, że akcje Alphabet mają szansę dalej rosnąć. W wakacje wielu z nas będzie szukać urlopowych ofert w wyszukiwarce Google lub przeglądarce Chrome, a także korzystać z googlowskich aplikacji, takich jak mapy czy tłumacz. Może więc warto mieć Google nie tylko w smartfonie, ale też w portfelu inwestycyjnym?

Tanie telefony z 5G – porównanie

Reklamy

Akcje spółki notowane są na historycznych szczytach. Kurs walorów Alphabet wzrósł do poziomu 2 400 USD za akcję, przy dużych zmianach dziennych. Akcje są już drogie, skoro wskaźnik cena/zysk jest zbliżony do 30.

Od czasu, gdy Google zadebiutował na giełdzie, stając się później częścią Alphabet, kurs akcji wzrósł o ponad 4 tys. proc. Od IPO minęło już kilkanaście lat, ale stopa zwrotu z inwestycji jest fantastyczna.

Wiele spółek technologicznych, które debiutowały w ostatnich dwóch dekadach, są na historycznych szczytach, co jeszcze istotniejsze, ich wzrosty kursu akcji przypadają zwłaszcza na okres pandemii – mówi w rozmowie z MarketNews24 Maciej Leściorz, ekspert CMC Markets. – Już przed kilkunastoma miesiącami ich wyceny wydawały się bardzo wysokie, a wówczas za akcje Alphabet trzeba było płacić w okolicach 1 tys. dolarów.

Co ciekawe, Alphabet gorzej radził sobie w pierwszych miesiącach pandemii w porównaniu np. do Amazon czy Netflix.

Jednak w tym roku kurs akcji Amazon zatrzymał się, gdy akcje Alphabet wzrosły o ponad 35 proc., a wynikało to z tego, że inwestorzy założyli, że Amazon już swoje zarobił, wykorzystując okres pandemii – wyjaśnia ekspert.

Przy wychodzeniu z okresu pandemii to Alphabet ma zarabiać więcej, między innymi dzięki wzrostowi przychodów z reklam na serwisie YouTube. Istotne dla kursu akcji jest także to, że spółka zapowiedziała skup akcji, przeznaczając na buy-back 50 mld USD. Kurs akcji spółki, którą założyli Larry Page i Sergey Brin, może nadal rosnąć.

OPPO X 2021 – koncept rozwijanego smartfonu w naszych rękach

Czy na inwestorach zrobiła wrażenie gigantyczna kara 220 mln euro, nałożona na Alphabet przez rząd francuski?

Po kursie akcji widać, że ta informacja nie zniechęciła inwestorów, skoro właśnie po jej ogłoszeniu kurs Alphabet wzbił się na historyczne szczyty – ocenia M. Leściorz. Jednocześnie jego zdaniem inne rządy i regulatorzy mogą czuć się zachęceni, żeby pójść śladem Francuzów i nakładać kolejne kary na spółkę, która działa niekiedy na granicy prawa.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: