Design 32 – poznaliśmy już laureatów konkursu

Poznaliśmy już laureatów konkursu Design 32 – Najlepsze dyplomy projektowe Akademii Sztuk Pięknych 2020. Wśród nagrodzonych prac znalazł się m.in. projekt Zmysły VR. Wirtualna rzeczywistość zmysłów – świat synestetyków i niewidomych, który został uhonorowany przez markę OPPO jako mecenasa wydarzenia. Wszystkie prace biorące udział w konkursie można oglądać do 20 lipca w Galerii ASP w Katowicach Rondo Sztuki.
Design 32
Celem konkursu Design 32 – Najlepsze dyplomy projektowe Akademii Sztuk Pięknych 2020 jest promocja młodych talentów i ich wsparcie w samodzielnym zaistnieniu na profesjonalnym rynku projektowym. Z kolei, nagrody w konkursie to nie tylko prestiż i szansa na rozpoczęcie wielkiej kariery, ale także konkretne wsparcie. W tym roku pula nagród wyniosła 42.000 zł. OPPO jako mecenas wydarzenia dodatkowo zadbało o nagrody rzeczowe.
Jury przyznało cztery nagrody: Nagrodę Rektorów, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Prezydenta Miasta Katowice oraz specjalną nagrodę OPPO – mecenasa konkursu. W jego skład weszli: Jadwiga Husarska-Sobina, prof. Marek Adamczewski, dr hab. Jacek Mrowczyk, Tomasz Andrzej Rudkiewicz, dr Tomasz Rygalik. Nagrody OPPO przyznała Mo Zhang, Brand managerka OPPO Polska.
Nagroda OPPO
Projekt Anny Krzemańskiej z Akademii Sztuk w Szczecinie Zmysły VR. Wirtualna rzeczywistość zmysłów – świat synestetyków i niewidomych otrzymał wyróżnienie OPPO, bo pokazuje potencjał technologii VR i jej zastosowanie do wniesienia istotnych i pozytywnych zmian w ludzkim życiu. Zgodnie z misją marki OPPO – Technology for Mankind, Kindness for the World – to właśnie ludzie powinni być celem innowacji.

Anna Krzemańska - Zmysły VR

Anna Krzemańska – Zmysły VR

Jesteśmy przekonani, że dobry design to nie tylko radość z piękna, ale także konstrukcja, która odpowiada w sposób innowacyjny na potrzebę konsumencką. Jeżeli dodatkowo sprawia, że życie ludzi staje się lepsze, to wtedy jesteśmy przekonani, że mamy do czynienia z przełomowym projektem – zawarła w uzasadnieniu do nagrody Mo Zhang, jurorka konkursu i Brand Managerka OPPO Polska.
Laureaci Design 32
Decyzją jury Nagrodę Rektorów Akademii Sztuk Pięknych otrzymała Daria Wypiór z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku za projekt zabawki edukacyjnej dla dzieci, umożliwiającej naukę nazw podstawowych części ciała. Jury doceniło ważne zastosowanie pracy, a także estetyczną stronę pracy, podkreślając kompatybilność wszystkich jej elementów – od opakowania, poprzez grafiki po sposób wykonania.

Daria Wypiór Projekt zabawki edukacyjnej dla dzieci

Daria Wypiór Projekt zabawki edukacyjnej dla dzieci

Nagrodę Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu jurorzy przyznali Szymonowi Zakrzewskiemu z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie za pracę Kapitalistyczne zabawki. Projekt ujął jury głównie tematyką, a także niebanalnym zwróceniem uwagi na problem różnic społecznych, w atrakcyjny sposób poruszając trudne kwestie współczesnego kapitalizmu.

Szymon Zakrzewski Kapitalistyczne zabawki

Szymon Zakrzewski Kapitalistyczne zabawki

Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice otrzymał Piotr Kacprzak z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu za projekt książki historycznej Kulmhof. Jury doceniło profesjonalny warsztat typograficzny, interesujące ujęcie trudnej tematyki, jak również pogłębioną pracę badawczą, poprzedzającą wykonanie projektu.

Piotr Kacprzak - Kulmhof.

Piotr Kacprzak – Kulmhof.

Decyzją jury przyznano także cztery wyróżnienia honorowe dla: Aleksandry Szwajdy z Akademii Sztuki w Szczecinie za elementarz Jak to ugryźć…, Damiana Żaka z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach za projekt Rewolta ciała – animacja inspirowana tańcem i filozofią buto, Julię Podsiadło z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku za pracę Falowiec- niedokończony ideał modernizmu oraz Annę Grabowską z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi za projekt Świat w kolorze.
Zwycięskie prace jak i pozostałe projekty biorące udział w konkursie Design 32 projekty można oglądać do 20 lipca w Galerii ASP w Katowicach Rondo Sztuki.
Design 32 – o konkursie 
Konkurs Design 32 – Najlepsze Dyplomy Projektowe publicznych uczelni artystycznych w Polsce organizowany jest przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. W konkursie biorą udział zaproponowane przez macierzyste uczelnie prace magisterskie, których obrony miały miejsce w ubiegłym roku. Miejscem wystawy jest Galeria ASP w Katowicach Rondo Sztuki (od 19 czerwca do 20 lipca). Patronat honorowy nad wydarzeniem: Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Marszałek Województwa Śląskiego, Prezydent Miasta Katowice. Mecenasi konkursu: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i firma OPPO.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: