Bank Pekao kusi – 900 zł na konto bankowe?

900 zł od Banku Pekao? Uważaj, to próba wyłudzenia Twoich danych!

Eksperci z firmy DAGMA Bezpieczeństwo IT przechwycili nową pułapkę, zastawioną przez cyberprzestępców na użytkowników Facebooka. Pułapka wykorzystuje markę i identyfikację graficzną Banku Pekao, kusząc możliwością otrzymania 900 zł na konto bankowe. Popularny bank nie ma z nią jednak nic wspólnego.

To kolejna odmiana oszustwa, wabiącego internautów fikcyjnymi nagrodami przyznawanymi rzekomo przez znane marki handlowe. Ostrzeż przyjaciół, to pułapka nastawiona na pozyskanie danych użytkowników sieci – wyjaśnia Mateusz Piątek, product manager Safetica.

Bank Pekao

 

Kampania spamowa, która od kilku dni pojawia się na  Facebooku polskich użytkowników, bazuje na prostym mechanizmie oszustwa kuszącego internautów atrakcyjna nagrodą – w tym wypadku zwrotem 900 zł. Wystarczy tylko, że użytkownik zdradzi… swój indywidualny numer klienta banku. W konsekwencji, w najgorszym wypadku stracić można pieniądze!

Recenzja Poly Voyager Focus 2 – akustyczna doskonałość podczas rozmów

Podobne kampanie, o których informowały kilkukrotnie media, wykorzystywały wcześniej wizerunek innych popularnych sieci handlowych, takich jak m.in. Ikea, Decathlon, Biedronka czy Amazon. Jak nie dać się nabrać?

– Przede wszystkim należy ignorować tego typu informacje już na początku: nie otwierać maili z obietnicami nagród i nie klikać w linki, jakie zawierają. Warto też czytać dokładnie treści, bo tak jak w tej sytuacji przekręcone nazwy instytucji i literówki w tekście powinny zwrócić naszą uwagę. Przed fałszywymi linkami nie ochroni niestety nic poza skutecznym antywirusem, który zablokuje tego typu linki i uchroni przed potencjalną infekcją złośliwym programem szpiegującym – radzi Mateusz Piątek, product manager Safetica.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: