Język niemiecki – a praca w biznesie i IT

Język niemiecki – a praca w biznesie i IT

Język niemiecki

W Polsce świadczy się nowoczesne usługi biznesowe w aż 38 różnych językach. Jest to efekt obsługi międzynarodowych projektów, zagranicznych klientów i wpływu aż 82 proc. podmiotów o zagranicznym kapitale, które budują ten sektor. Niemiecki, angielski, francuski, hiszpański i włoski – to najczęściej wykorzystywane języki obce w polskich centrach usług biznesowych.
Z uwagi na liczbę inwestycji firm o niemieckim kapitale oraz firm obsługujących niemieckie rynki, to ten język jest obecnie jednym z głównych wymagań w ogłoszeniach o pracę. Jest to także najczęściej występujący język ojczysty w całej Unii Europejskiej – na co dzień posługuje się nim aż co czwarty obywatel UE. Wniosek jest więc prosty: z niemieckim o pracę nietrudno.
Język niemiecki stanowi pierwszy lub drugi język dla blisko 125 milionów ludzi na całym świecie. Jest językiem urzędowym dla siedmiu krajów (przynajmniej w wybranych ich częściach): Niemiec, Szwajcarii, Austrii, Liechtensteinu, Belgii, Luksemburga oraz Włoch. To nieodległe nam, rozwinięte kraje, które coraz chętniej inwestują swój kapitał w Polsce. Również przedsiębiorstwa o kapitałach polskich lub pochodzących z innych państw, coraz częściej obsługują niemieckojęzyczne rynki, a popyt na pracowników władających biegle tym językiem stale wzrasta.
Znajomość języków obcych niemalże „od ręki” pozwala odnaleźć interesujące oferty pracy, o dużych możliwościach – mimo ograniczeń będących wynikiem światowego kryzysu wywołanego pandemią. Przykładem może być rekrutacja około 80 specjalistów IT oraz ekspertów finansów i księgowości w centrach firmy Capgemini w Polsce, gdzie znajomość języka niemieckiego otwiera drzwi do kariery w IT i nowoczesnych technologii.
Capgemini to miejsce nie tylko dla ekspertów i osób z doświadczeniem, ale również miejsce na dobry pierwszy krok – zarówno w stronę rozwoju kariery w finansach, księgowości czy też w IT. Obecnie poszukujemy osób, które mogą pochwalić się znajomością języka niemieckiego już od poziomu dobrego do biegłego. Rekrutujemy obecnie na stanowiska takie jak: Analityk ds. kontroli należności, Młodszy Administrator IT, Specjalista ds. procesów finansowo-księgowych, Młodszy księgowy, Asystent / Specjalista ds. wsparcia klienta, Lider zespołu – mówi Magdalena Dorożyńska, EB Manager Capgemini 
Ta sytuacja widoczna jest na rynku pracy również w szerszej perspektywie.
Na koniec stycznia 2021 roku blisko co czwarte ogłoszenie na Pracuj.pl (23 proc.) zawierało w swojej treści wymóg znajomości języka obcego. Spośród nich najczęściej wymieniany był angielski – obecny w 16 987 ogłoszeniach o pracę, co przekładało się na aż 96 proc. ofert z wymienionym językiem. Nie da się ukryć, że angielski to więc wciąż „żelazny” punkt w ogłoszeniach wymagających znajomości języka. Nie oznacza to jednak, że na portalu brakowało innych ofert. Na koniec stycznia 11 proc. ogłoszeń z takimi wymaganiami wymieniało niemiecki, 2 proc. – francuski, 1 proc. – rosyjski, a niecałe 0,5 proc. – norweski i hiszpański – mówi Aleksandra Skwarska, ekspertka Grupy Pracuj. 
Międzynarodowy charakter współczesnych przedsiębiorstw wymusza konieczność pokonywania barier językowych i kulturowych, w celu sprawnej współpracy. Wraz z biegiem czasu i postępującym kosmopolityzmem, ta globalność firm stanie się jeszcze wydajniejsza, co zwiększa zapotrzebowanie na wielojęzykowość pracowników.
Znajomość języków obcych pozwala otworzyć umysł, daje znacznie szerszy dostęp do informacji u źródła, daje poczucie wolności i dużej swobody, a także zacieśnia więzi międzyludzkie. To bezcenna umiejętność, która przygotowuje nas na lepsze jutro, które każdego dnia łączy ze sobą coraz więcej narodowości, kultur, firm i ludzi – dodaje Magdalena Dorożyńska z Capgemini.
Kandydaci ze znajomością niemieckiego są zatem dziś osobami szczególnie poszukiwanymi. Na co w takim razie mogą liczyć?
Zapewniamy możliwości rozwoju w domenach biznesowych oraz w IT na ścieżkach eksperckich oraz liderskich (czyli tych związanych z zarządzaniem zespołami). Mamy bogatą ofertę szkoleń poprzez którą każdy może odpowiednio kształtować swoją ścieżkę rozwoju. Dodatkowo bardzo dbamy o właściwą atmosferę pracy poprzez różne inicjatywy czy celebracje – świętujemy wspólnie staże pracy, narodziny dzieci pracowników, a także mniej typowe dni jak chociażby dzień dziecka czy dzień przyjaźni.
Nie zapominamy też o dobrostanie naszych pracowników – mają do dyspozycji różne narzędzia, które mogą być pomocne nie tylko w życiu zawodowym, ale także prywatnym. Organizujemy różne webinary i wydarzenia wspierające zdrowie i jego profilaktykę, pracownicy mają także do dyspozycji anonimową helplinie, gdzie telefonicznie mogą porozmawiać z profesjonalnym terapeutami i psychologami. Nie zapominamy również o wspieraniu pasji pracowników poprzez różne inicjatywy – komentuje Magdalena Dorożyńska.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: