Millenialsi na rynku mieszkaniowym

Millenialsi na rynku mieszkaniowym

Millenialsi

Wielu przedstawicieli pokolenia Y – aż 43,9% –  długo mieszka w rodzinnym domu. Mimo to millenialsi chętnie kupują też własne mieszkania. Szacunkowo, połowa lokali mieszkaniowych w miastach należy do przedstawicieli pokolenia Y.

Test OPPO A74 – smartfon nie tylko jest przyjemny dla oka

Co wyróżnia millenialsów?

Pokolenie Y, nazywane również millenialsami, to osoby urodzone między 1980 a 2000 rokiem. To pierwsze pokolenie, które od początku swojego życia miało dostęp do rozwiniętych technologii i internetu. Styl życia millenialsów znacząco różni się od sposobu życia starszych pokoleń (przynajmniej wg stereotypów).

Uznaje się, że polscy millenialsi opóźniają wejście w dorosłość. Jak najdłużej chcą mieszkać z rodzicami – wg Eurostatu 43,9% osób z przedziału wiekowego 25-34 wciąż mieszka w rodzinnym domu[1]. Dla pokolenia Y ważna jest też swoboda. Podejmują zatem pracę, która nie będzie ich ograniczać. Często stresują się też swoją sytuacją finansową. Szacuje się, że 42% millenialsów martwi się finansami w dłuższej perspektywie czasowej, a 40% – bieżącymi wydatkami[2]. W jaki sposób czynniki te przekładają się na obecność pokolenia Y na rynku nieruchomości?

Test Maxcom Comfort MM760 – klasyk w najlepszym wydaniu

Troski pokolenia Y

Mimo troski o przyszłość finansową, millenialsi dość często decydują się na kupno własnego mieszkania. Szacuje się, że 50% właścicieli nieruchomości w każdym mieście, to przedstawiciele pokolenia Y. Często decyzję o zakupie mieszkania potęguje fakt, że młodzi ludzie wolą wziąć kredyt i spłacać jego raty, niż uiszczać podobną kwotę z tytułu wynajmu mieszkania.

  • Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania to spore zobowiązanie. Pokolenie Y nie boi się go podjąć. Często można się spotkać ze stwierdzeniem, że lepiej jest spłacać kredyt za własne mieszkanie, niż co miesiąc opłacać wynajem lokum. Kredyt, choć może nieść za sobą większe ryzyko, daje możliwość stania się właścicielem nieruchomości. A to jest już dobre zabezpieczenie na przyszłość – mówi Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO (pozyczkaportal.pl i loando.pl).

Millenialsi na rynku nieruchomości

Kupno domu czy mieszkania przez przedstawicieli pokolenia Y różni się od sposobu, w jaki zakupu dokonuje starsze pokolenie. Często szukają lokum w dużych miastach, najlepiej w pobliżu ulubionych rozrywek – kin, teatrów czy klubów. Dla rodzin z dziećmi duże znaczenie ma również obecność i jakość szkół w pobliżu.

Test vivo X60 Pro 5G – zdjęcie nabierze profesjonalnego charakteru

Jako pokolenie, które jest silnie obecne w internecie, millenialsi bardzo często szukają opinii właśnie tam. Nie inaczej wygląda sytuacja z kupnem nieruchomości. Pokolenie Y chętniej sprawdza czy wybranych przez nich deweloper jest godny zaufania oraz czy okolica, w której prawdopodobnie zamieszkają spełnia ich standardy.

  • Warto pamiętać, by sprawdzić nie tylko dewelopera i lokalizację, ale również kredytodawcę. Jest to szczególnie ważny, gdy podpisuje się zobowiązanie na tak wiele lat. – radzi Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO (pozyczkaportal.pl i loando.pl).

_______________________—————————————

[1] https://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news-milenialsi-na-rynku-nieruchomosci,nId,5108228

[2] https://www.bankier.pl/wiadomosc/Milenialsi-zestresowani-finansami-7951864.html

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: