Robo-doradztwo – algorytm, który ułatwia inwestowanie

Robo-doradztwo – algorytm, który ułatwia inwestowanie. Już ponad 10 tys. Polaków zaufało robotom w inwestycjach

Wraz z początkiem pandemii, tempo zakładania rachunków inwestycyjnych przez Polaków wystrzeliło. Według danych ING Banku Śląskiego, tylko przez jeden rekordowy miesiąc do banku zgłosiło się tylu klientów, ile wcześniej przez cały rok. Wszyscy otwarci na inwestowanie. Żeby odpowiedzieć na to zapotrzebowanie, ING, jako pierwszy bank na rynku, zaoferował usługę robo-doradztwa i przekonał swoich klientów, że inwestycje to robota… dla robota.

W pandemicznym roku motywatorem Polaków do oszczędzania i idącego za nim inwestowania stały się nie tylko niskie stopy procentowe, ale także znacznie większe niż w poprzednich latach zgromadzone środki – z uwagi na zamknięcie gospodarki i mniejsze wydatki, np. na żywność  czy rozrywkę. Również niepewność nowej rzeczywistości przyczyniła się do tego, że zaczęliśmy szukać sposobów, by zabezpieczyć i pomnażać nasze oszczędności.

Test Asus ZenFone 8 Flip – niezaprzeczalnie to wyjątkowy smartfon

Ważnym czynnikiem był także fakt, że lokaty, konta oszczędnościowe oraz obligacje skarbowe przestały być opłacalne. Co więcej, w ciągu dwóch tygodni giełda zaliczyła spadek nawet o 30 proc. Wielu inwestorów upatrzyło w tym swoich szans na zarobek.

Od kwietnia zeszłego roku liczba klientów chcących rozpocząć pomnażanie pieniędzy z pomocą produktów inwestycyjnych rośnie coraz szybciej. Kiedyś przez cały rok mieliśmy 8 tys. nowych klientów chętnych do skorzystania z funduszy inwestycyjnych,  a w ubiegłym roku tyle samo osób, gotowych zacząć inwestować, przyszło do nas tylko w jeden miesiąc. Dla tych osób mieliśmy już gotowe rozwiązanie – robota inwestycyjnego Investo, który wspiera klientów w całym procesie inwestowania. Do tej pory skorzystało z niego już ponad 10 tys. naszych klientów – mówi Daniel Szewieczek, Dyrektor Banku odpowiedzialny za oszczędności i inwestycje w ING Banku Śląskim.

Robo-doradca Investo to algorytm, który najpierw pozwala określić profil inwestora – jak duża jest jego wiedza finansowa, czy jest inwestorem ostrożnym czy otwartym na ryzyko, w jakim horyzoncie czasowym chce działać. Po określeniu tych kwestii, robot wskazuje fundusze inwestycyjne i ich udział w portfelu, jaki sugeruje właśnie dla danej osoby. Polakom taki sposób inwestowania bardzo się spodobał.

Zautomatyzowany doradca to odpowiedź na deficyt wiedzy związanej z inwestycjami i rosnącą potrzebę demokratyzacji samego procesu inwestowania. Technologię doradztwa opartego na analizie danych bardzo dobrze ocenia większość zapytanych Polaków, a chęć skorzystania z takiego narzędzia deklaruje już 69% inwestujących i 53% otwartych na inwestowanie*. Dzięki profilowaniu, nasz robot Investo oferuje dopasowane portfele funduszy zarówno dla klientów, którzy nigdy wcześniej nie inwestowali, jak i tych doświadczonych, którzy chcieliby większej wygody w zarządzaniu swoimi finansami – mówi Daniel Szewieczek, ING Bank Śląski.

Rozwiązania z zakresu robo-doradztwa inwestycyjnego są już popularne na świecie, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Specjalnie zaprojektowane algorytmy szybko i skutecznie analizują dane, ale także nie bywają zmęczone czy nie ulegają emocjom – w czym wielu upatruje ich przewagę nad tradycyjnymi doradcami finansowymi. Dodatkowo, żeby skorzystać z Investo, wystarczy mieć zaledwie 1000 zł.

Test Lenovo Tab P11 – zawsze gotowy do działania

Investo działa w oparciu o fundusze inwestycyjne zarządzane przez NN Investment Partners TFI. Są to NN Krótkoterminowych Obligacji, NN Indeks Obligacji, NN Globalnej Dywersyfikacji i NN Polski Odpowiedzialnego Inwestowania. Łączne opłaty za administrację i zarządzanie na poziomie zakupionych w ramach Inwestora funduszy wahają się od 0,75 do 1,15 proc. w zależności od zaproponowanego portfela. Algorytm czuwa nad zawartością portfela przez cały czas trwania inwestycji a raz na trzy miesiące dopasowuje udział poszczególnych funduszy w wybranym portfelu do modelowego składu zdefiniowanego przez klienta przy wyborze inwestycji. To tzw. rebalancing.

Więcej informacji o robo-doradcy Investo znajduje się na stronie: www.ing.pl/lp/robota-dla-robota

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: