Sieć 5G – na polskiej technologii w Krakowie

IS-Wireless: Pierwsza sieć 5G oparta na polskiej technologii zostanie uruchomiona w Krakowie

Rusza budowa pierwszej sieci 5G opartej na polskiej technologii. Już wkrótce sieć nowej generacji będzie wykorzystywana przy projektach związanych z robotyzacją i automatyzacją, które realizowane są w Krakowie. Za tym pionierskim wdrożeniem stoi firma IS-Wireless. Polski dostawca rozwiązań sieciowych 5G poinformował, że podpisał umowę w tej sprawie z Hubraum, technologicznym inkubatorem Deutsche Telekom.

Test realme narzo 30A – budżetowiec z pazurem i do kilku dni bez ładowania

Podpisane porozumienie dotyczy zbudowania sieci kampusowej 5G. Cała infrastruktura telekomunikacyjna powstanie w showroomie Fabryki Przyszłości hub4industry w ASTOR Robotics Center. To miejsce wybrane nieprzypadkowo. Inkubator Deutsche Telekom AG wspiera tu polskie i europejskie startupy oraz firmy telekomunikacyjne, realizując wraz z partnerami, w ramach Digital Innovation Hubu hub4industry, projekty związane z robotyzacją i automatyzacją produkcji. Polska sieć 5G ma pomóc w rozwoju tych programów. Jak informuje prezes IS-Wireless Sławomir Pietrzyk, do tego pierwszego wdrożenia dojdzie w najbliższych tygodniach.

– Jeszcze tego lata rozpocznie się w Krakowie pilotaż sieci 5G zbudowanej w oparciu o naszą autorską technologię. Będzie to rozwiązanie dedykowane do pracy w sieciach kampusowych, ze specjalnym uwzględnieniem potrzeb wynikających z zastosowań w Przemyśle 4.0 – zapowiada prezes firmy. – To także ważny moment dla rozwoju sieci 5G w Polsce. Jest to bowiem nasze pionierskie wdrożenie i tym samym początek budowy sieci piątej generacji w oparciu o nasze krajowe rozwiązania. Wspólnie z Hubraum zaczniemy od realizowania zadań testowych, które pokażą możliwości technologiczne rozwiązania zaproponowanego przez naszą firmę – mówi Sławomir Pietrzyk.

Test Maxcom Comfort MM760 – klasyk w najlepszym wydaniu

Dzięki modelowi otwartemu, krakowska sieć będzie jedną z bezpieczniejszych

Sieć 5G, która kompleksowo zostanie zbudowana przez IS-Wireless, powstanie w oparciu o model otwarty, tzw. Open RAN. To najnowszy trend w budowie sieci 5G, który jest wdrażany w wielu miejscach na świecie. Na znaczeniu zaczyna zyskiwać także w naszym kraju. Jak zaznacza IS-Wireless, w odróżnieniu od modelu klasycznego, pozwala uczestniczyć w procesie budowy sieci znacznie większej liczbie podmiotów.

Tym samym to szansa dla rozwoju innowacyjnych firm, jak nasza. Do tej pory rynek był zdominowany przez kilku największych graczy. Dziś to się może zmienić – zauważa Sławomir Pietrzyk. Jak podkreśla model otwarty, w którym zostanie zbudowana także krakowska sieć 5G, zapewni jej również wyższy poziom cyfrowego bezpieczeństwa.

– W modelu tym sieć funkcjonuje w oparciu o otwarte standardy i nie jest uzależniona od jednego dostawcy. Nasze rozwiązanie spełnia wszystkie zalecenia bezpieczeństwa tak jak u klasycznych dostawców, a na dodatek musi odpowiadać na zalecenia zdefiniowane przez organizacje takie jak O-RAN Alliance czy ETSI. Ponadto fakt, że jest ono oparte o otwarte standardy sprawia, że o wiele łatwiej je kontrolować niż w przypadku typowego dla obecnych graczy podejścia „czarnej skrzynki” – przekonuje prezes IS-Wireless.

Test TCL 20 Pro 5G – ciągle mnie zaskakiwał na plus

5G od polskiej firmy wesprze działalność Fabryki Przyszłości

Sieć zbudowana w partnerstwie z Hubraum będzie składać się z części radiowej zbudowanej w architekturze Open RAN dostarczonej przez IS-Wireless oraz części szkieletowej 5G Core od T-Mobile. Korzystać z niej będą mogli wszyscy odwiedzający krakowski showroom hub4industry. To przestrzeń dla przedsiębiorców, zaprojektowana przez ekspertów i praktyków nowych technologii z firm ASTOR i Hubraum. Demonstruje kluczowe obszary tzw. Fabryki Przyszłości, czyli nowoczesnego przedsiębiorstwa produkcyjnego.

– Misją Hubraum jest wspieranie nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz tworzenie infrastruktury, która pomaga w rozwijaniu produktów przyszłości. Dzięki know-how dostarczanym przez ekspertów z T-Mobile mogliśmy utworzyć miejsce przyjazne startupom korzystającym z technologii 5G.

Fabryka Przyszłości pozwala nie tylko na prowadzenie testów oraz pracę przy technologiach Edge Computing czy Campus Network, ale również zwiększanie świadomości nt. Przemysłu 4.0 – opowiada Wojciech Pawlak, ekspert technologiczny Hubraum.

– Już dzisiaj możemy pochwalić się kilkoma rozwiązaniami, które działają, dzięki naszej współpracy. Jest to między innymi Indoorway, pozwalający na śledzenie i zrozumienie ścieżek, którymi poruszają się pracownicy i wszelkie maszyny na terenie fabryk.

Optimatik, pracujący nad rozwiązaniami nawigacyjnymi oraz automatyzacją procesów zachodzących na halach produkcyjnych. Trzecim z nich jest Cthings, który rozwiązuje problemy z urządzeniami przemysłowymi, dbając przy tym o bezpieczeństwo pracowników i robotów, wszystko to oparte jest na integracji maszyn z siecią 5G. Obecność w projekcie Digital Innovation Hubu hub4industry pozwala nam na współtworzenie ekosystemu organizacji chcących korzystać ze wszystkich zalet dostarczanych przez technologie Campus Network – dodaje.

– Bardzo się cieszymy, że kolejne firmy chcą pokazywać swoje rozwiązania w naszym showroomie – nie w sali szkoleniowej, nie w sali hotelowej, ale w hali przemysłowej, która żyje i wciąż się zmienia – mówi z kolei Bartosz Józefowski, wicedyrektor ds. Przemysłu 4.0 w Krakowskim Parku Technologicznym, który jest liderem Digital Innovation Hubu hub4industry.

Zapraszamy wszystkich przedsiębiorców, którzy planują wprowadzić zmianę w swojej firmie i chcą przekonać się na żywo, jak ta zmiana może wyglądać. Pokazujemy to tutaj wszystko na konkretach – zaznacza.

Test Plantronics BackBeat 100 – długie telekonferencje

Wdrożenia polskiego 5G nie tylko w Polsce

Krakowska sieć kampusowa 5G będzie pierwszym tego typu wdrożeniem opartym o rozwiązania polskiej firmy. IS-Wireless zapowiada kolejne jeszcze w tym roku. Sławomir Pietrzyk przyznaje, że jego firma rozmawia z partnerami nie tylko z terenu Unii Europejskiej, ale także Stanów Zjednoczonych i Azji. IS-Wireless ma ambicje globalne. Plany firmy zakładają przejęcie 5 proc. światowego rynku Open RAN w ciągu najbliższych trzech lat.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: