Muzyka na żywo – dźwięki za którymi tęskniliśmy najbardziej w czasie lockdownu

Muzyka na żywo – dźwięki za którymi tęskniliśmy najbardziej w czasie lockdownu

  • Badanie przeprowadzone na różnych rynkach ujawnia, jakich dźwięków brakowało nam najbardziej podczas izolacji
  • Największej grupie respondentów brakowało muzyki na żywo (65%)
  • Najniższe miejsce w ankiecie zajęły siłownie — jedynie 31% uczestników przyznało, że brakowało im odgłosów ćwiczących
  • Ulgę podczas pandemii przyniosła muzyka — 49% osób twierdzi, że słucha teraz muzyki częściej niż przed pandemią
Jabra Elite 45h / Muzyka na żywo
Jabra Elite 45h

Minął ponad rok pandemii, a wiele wydawałoby się zwykłych kiedyś rzeczy stało się już odległym wspomnieniem. Aby  dowiedzieć się, za którymi dźwiękami tęskniliśmy najbardziej firma Jabra zapytała o to osoby z całego świata. Okazuje się, że są to proste rzeczy. Pierwsza piątka to:

  1. Muzyka na żywo na koncertach — 65%
  2. Pluskanie i śmiechy przy basenie — 60%
  3. Odgłosy sztućców i jedzenia w restauracji — 58%
  4. Oklaski w teatrze — 56%
  5. Gwar w barze/pubie — 53%

Test Jabra Elite 45h – słuchawki nauszne do 40 h na jednym ładowaniu

O dziwo, dźwięki kojarzone z siłownią nie zajęły wysokiego miejsca, co sugeruje, że pandemia przyniosła pożądaną przerwę od stękania i sapania podczas treningów. Zaledwie 31% respondentów przyznało, że brakuje im dźwięków siłowni. Szczególnie niechętnie do stękania i dyszenia odnosili się Brytyjczycy — tylko 20% z nich nie może się doczekać wznowienia zajęć z HIIT.

Muzyczny dorobek Europy najwidoczniej wpłynął na nasze preferencje: muzyki na koncertach brakowało ponad trzem czwartym Włochów (77%), oraz podobnej liczbie Hiszpanów (73%) i 68% Niemców. Okazało się wręcz, że to właśnie muzyki brakowało najbardziej ludziom na całym świecie, z wyjątkiem USA. Amerykanie na czele listy umieścili bowiem dźwięki chlapania wodą i śmiechu przy basenie (74%).

Test Jabra Elite active 75t – pełna wolność

Chodzi o drobiazgi

 Ostatnie półtora roku było trudne, ale czas ten skłonił większość ludzi do doceniania drobiazgów, co znalazło odzwierciedlenie w najbardziej wytęsknionych dźwiękach. Nie dziwi więc to, że wysokie miejsca na liście zajęły dźwięki morza i odgłosów plaży, a także życia nocnego i dopingu na trybunach. Co ciekawe, brakuje teraz dźwięków, które poprzednio nie były zauważane, takich jak gwar dzieci na placach zabaw oraz odgłosy ruchu ulicznego.

W wynikach badania zauważalny jest też niedostatek interakcji towarzyskich — respondentom brakowało głosów na żywo rodziny i przyjaciół, śpiewów „Sto lat” czy prostych próśb „przytul mnie”.

„Atak pandemii szybko zmienił nasze życie. Po ponad roku ludzie mieli szansę zastanowić się nad tym, jak ono teraz wygląda” — mówi Claus Fonnesbech, senior dyrektor firmy Jabra. „Dźwięk odgrywa ważniejszą rolę w codziennym życiu ludzi, niż wielu osobom mogłoby się  wydawać. Z badania wynika też, że dźwięki uważane za banalne czy też w ogóle ignorowane, stały się teraz bardzo pożądane”.

Test Jabra Elite 85t – robią duży efekt WOW

Muzyka ucieczką od pandemii

Choć wielu osobom na świecie brakowało muzyki na żywo, niedostatek ten wynagradzali sobie koncertami we własnym salonie. Niemal połowa (49%) respondentów wskazała, że od początku pandemii słucha muzyki częściej. Najwięcej muzyki słucha się w USA — 59% respondentów słucha ulubionych wykonawców częściej niż przedtem, a kolejne miejsca zajęły Włochy (58%) i Hiszpania (58%).

Przyzwyczajenie do ciszy

Choć brakowało nam codziennych dźwięków sprzed pandemii, 33% osób zadeklarowało, że woli odwiedzać cichsze miejsca po jej zakończeniu, podczas gdy głośniejsze miejsca będzie preferować 24% respondentów. Spośród osób, które wolą ciszę, ponad połowa (55%) stwierdziła, że pokochała własną przestrzeń, a 43% przywykło do bieżącej sytuacji.

Spośród osób, które wolą hałaśliwe miejsca, 73% wyjaśniło, że chce powrócić do „normalnego” gwaru i krzątaniny, przy czym bardziej tęsknią za tym uczestniczki (76%) niż uczestnicy (70%) ankiety. Ogółem do normalności chce powrócić 80%, a szczególnie osoby w wieku od 55 lat.

***

Metodologia badania:

Badanie, przeprowadzone przez Censuswide, odbyło się w kwietniu 2021 r. i opierało się na odpowiedziach zebranych od ponad 12 000 uczestników z 10 krajów na całym świecie: Wielkiej Brytanii, USA, Australii, Hiszpanii, Niemiec, Holandii, Francji, Włoch, Szwecji i Danii.

źródło: Jabra

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: