Zmiany na rynku technologicznym – rozmawiamy o rynku IT

Zmiany na rynku technologicznym – wywiad z przedstawicielkami firmy ProData Consult o rynku IT, rekrutacji specjalistów oraz ich oczekiwaniach w kontekście wystąpienia pandemii Covid-19.

Wystąpienie pandemii Covid-19 przyśpieszyło proces digitalizacji. Nowe technologie coraz odważniej wkraczają w naszą codzienność – nowoczesne rozwiązania pojawiają się zarówno w wielu aspektach życia prywatnego, jak i zawodowego. W kontekście pracy – o rynku IT, rekrutacji specjalistów oraz ich oczekiwaniach rozmawialiśmy z przedstawicielkami firmy ProData Consult – Natalią Pietrowicz-Szopa, Sourcing Manager i Ewą Jóźwiak, Manager ds. HR. ProData Consult jest liderem rynku skandynawskiego i trzecią największą firmą świadczącą usługi Outsourcingu i Consultingu IT w Polsce.

Tylko w 2020 r. całkowity obrót firmy wyniósł 220 mln Euro.

  • Pandemia Covid-19 w znacznym stopniu wpłynęła na funkcjonowanie ludzi. Rynek pracy był zmuszony dostosować się do zaistniałej sytuacji. Jak odnalazła się branża IT? Czy widoczne są negatywne skutki pandemii, a może wręcz przeciwnie – dostrzegacie w tej sytuacji pozytywy?

Natalia: W ostatnich dwóch latach proces cyfryzacji znacznie przyspieszył. Cały czas rośnie portfolio naszych klientów. Jednocześnie, nasi stali partnerzy dynamicznie zwiększają zapotrzebowanie na specjalistów IT. Rosnące potrzeby napędzają rynek, ale też go weryfikują. ProData Consult posiada rozbudowane zespoły rekrutacyjne, zaawansowane rozwiązania do zarządzania projektami i czasem pracy konsultantów IT. W roku 2020 nie musieliśmy nagle adaptować się do zmian, bo narzędzia do wsparcia zarówno naszych klientów jak i konsultantów świadczących usługi na rzecz naszych partnerów, wyprzedzając zmieniającą się rzeczywistość, już posiadaliśmy.

  • Czy w ramach „oswajania się” z pandemią, PDC wprowadziło nowoczesne rozwiązania IT dla swoich pracowników i klientów?

Natalia: Nowoczesne rozwiązania, takie jak mobilna aplikacja do raportowania czasu pracy konsultantów IT, czy monitorowania przez klientów postępu w projektach istniały już wcześniej. Niezależnie od sytuacji rynkowej, cały czas opracowujemy nowe. Najważniejsza jest dla nas przejrzystość i wygodne rozwiązanie mobilne, dające możliwość pełnej współpracy, niezależnie od panującej na świecie sytuacji.

Test Hammer watch – już wiesz ile osiągasz

Ewa: W ostatnich dwóch latach na pewno jeszcze większą wagę przykładaliśmy do dobrego samopoczucia pracowników – zarówno tych wewnętrznych, jak i naszych konsultantów. Z myślą o nich stale rozwijamy również stanowiska Account Managerów, którzy, poza opieką nad klientami, dbają także o naszych konsultantów, ciągłość ich projektów oraz rozwój zawodowy.

  • Pandemia zweryfikowała pracowniczy well-being i uwypukliła potrzeby pracowników. Jakie działania podjęło PDC, aby ułatwić swoim pracownikom dostosowanie się do nowych warunków pracy? Na jakie benefity mogli/mogą liczyć?

Ewa: Skandynawską kulturę pracy cechuje min. otwartość, elastyczność i nakierowanie na potrzeby pracownika. Te wartości obecne są w ProData Consult niezależnie od czasów, w jakich przychodzi nam realizować projekty. Nasz pakiet benefitów pozostaje niezmienny – karty sportowe, opieka medyczna, elastyczne godziny pracy, dedykowany budżet szkoleniowy, czy dofinansowanie do urlopów, okularów itp. W przypadku konsultantów IT, część benefitów współdzielimy z naszymi klientami. No i zawsze, wspólnie celebrujemy sukcesy. Nawet, jeśli obecnie większość tych celebracji odbywa się wirtualnie, lub poprzez spontaniczne prezenty dla pracowników.

Tanie telefony z 5G – porównanie

Natalia: W kontekście wsparcia pracowników wewnętrznych firmy, warto wspomnieć również o dedykowanym zespole Back-Office, który pomaga rekruterom IT i nie tylko, w realizacji celów. U nas nikt nie jest pozostawiony sam sobie. Stwarza to duży komfort pracy na stanowiskach, na których każdy realizuje swoje określone role a to pozwala bez nadmiernego stresu, osiągać cele postawione przed naszą firmą i przed każdym z nas. Pamiętamy, że za każdym sukcesem naszej firmy stoją przede wszystkim wspaniali ludzie i staramy się również im to często pokazać i zawsze doceniać.

  • Branża IT odpowiada za 1/3 zatrudnienia w sektorze nowoczesnych usług biznesowych oraz za około 8 proc. PKB. Wiele osób przez pandemię straciło prace. Czy problem ten dotyczył również specjalistów IT? Jak w 2020 roku wyglądało zapotrzebowanie na usługi i specjalistów IT i jak zmieniło się w kontekście wystąpienia pandemii?

Natalia: Zapotrzebowanie na konsultantów IT nadal rośnie. Zarówno wśród klientów lokalnych, jak i tych korzystających z usług nearshoringu ProData Consult. Do końca roku 2021 zamierzamy mieć 960 konsultantów na kontraktach, co stanowi 30% wzrost w porównaniu do roku ubiegłego i 37% wzrostu vs. rok 2019.

  • Jakie wyzwania występują obecnie w branży IT?

Ewa: Dynamiczny rozwój biznesu to także konieczność znacznie szybszej rozbudowy struktur wewnętrznych. Szybkie pozyskanie wykwalifikowanych rekruterów IT nadal pozostaje wyzwaniem.
Natalia: Zauważalny jest także dynamiczny wzrost wynagrodzeń i oczekiwań dotyczących miejsca realizacji usług wśród wykwalifikowanych konsultantów IT. Coraz chętniej wykorzystywaną opcją świadczenia usług wśród specjalistów jest możliwość pracy zdalnej czyli w praktyce – z dowolnego miejsca na ziemi. Oczekiwania te są dużym wyzwaniem dla obecnie stacjonarnie prosperujących firm, ponieważ coraz trudniej zachęcić konsultantów do pracy w siedzibie klienta. Firmy będą musiały się zapewne z tym zmierzyć i starać dostosować do zmieniających się realiów. Praca zdalna lub hybrydowa to zdecydowanie kierunek, w który obecnie zmierza IT.

  • Wokół rekrutacji w branży IT narosło wiele mitów i półprawd. Jak wygląda proces rekrutacji w PDC? Czy wystąpienie pandemii ujawniło nowe oblicze rekrutacji?

Natalia: Proces rekrutacji konsultantów IT jest bardzo przejrzysty. W zależności od klienta – proces może wyglądać nieco inaczej. Pierwszy etap to rozmowa z ProData Consult, podczas której następuje wstępna weryfikacja umiejętności kandydata. Dla niektórych naszych partnerów biznesowych dodatkowo wymagane są testy kompetencyjne jeszcze przed spotkaniem z klientem. Kolejny etap to już rozmowy bezpośrednio z przedstawicielem klienta. Zazwyczaj jedna lub dwie. Rekrutacja powinna być zawsze maksymalnie skrócona ze względu na duży popyt na rynku na specjalistów IT (szczególnie Seniorów). Konkurencja nie próżnuje i specjaliści IT zdają sobie z tego sprawę. Dlatego poniekąd zasada „kto pierwszy ten lepszy i kto ma lepsze warunki ten ma przewagę” – wygrywa.

  • Jakie kompetencje specjalistów IT są aktualnie najbardziej popularne, a w jakich obszarach dalej funkcjonuje luka, którą można uzupełnić?

Natalia: Nasi partnerzy nearshoringowi stawiają najczęściej na technologie Java i .NET. Cały czas rośnie też zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu projektów realizowanych w chmurze oraz Machine Learningu. Potrzeby klientów lokalnych nie różnią się znacznie od potrzeb klientów zza granicy. Wśród popularnych technologii wymienię również JavaScript, React, Azure. Po więcej informacji odsyłam do opublikowanego ostatnio przez ProData Consult raportu dot. dostępności specjalistów IT na rynku.

  • W czerwcu 2021 roku ProData Consult zrealizowało jeden ze swoich celów biznesowych na ten rok i awansowało z 4 na 3 miejsce największych firm IT Outsourcingowych w Polsce. Pokazało to Waszą siłę na rynku. Czego możemy się spodziewać w najbliższych miesiącach?

Ewa: Zależy nam na organicznym wzroście oraz na zdobywaniu jeszcze wyższych miejsc w rankingu największych firm Outsourcingowych IT. Na pewno będziemy skupiać się na wykorzystaniu potencjału, jaki niesie ze sobą pozyskanie nowego inwestora tj. duńskiej firmę Axcel. Chcemy także utrzymać drugą – zaraz po Danii – pozycję w grupie pod względem ilości zatrudnionych konsultantów IT. Posiadając tak silne i wyspecjalizowane zespoły rekrutacyjne oraz wspierający zespół back-office, wierzymy, że jesteśmy w stanie osiągać jeszcze więcej.

 

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: