Canon XF605 – nowe rozwiązania przetwarzania obrazu 4K i 8K
Canon XF605 – nowe rozwiązania przetwarzania obrazu 4K i 8K
Canon Europe informuje o wprowadzeniu rozwiązań, które stanowią odpowiedź na zmieniające się potrzeby branży nadawczej i produkcyjnej: kompaktowa, wydajna profesjonalna kamera 4K XF605 oraz obiektyw zmiennoogniskowy 10×16 KAS S 8K BCTV. Kamera XF605, zaprojektowana z myślą o osobach samodzielnie nagrywających materiał wideo, stanowi rozwinięcie uznanej serii XF. W efekcie wprowadzonych innowacji ta przenośna kamera jest w stanie sprostać zadaniom związanym z nagrywaniem reportaży i produkcjami studyjnymi. Nowe produkty spełniają standardy branżowe i oferują zespołom produkcyjnym rozwiązania umożliwiające uzyskanie wysokiej jakości obrazu w każdych warunkach.
Test Canon Zoemini S – aparat natychmiastowy i mini drukarka
XF605: Bezkompromisowa wydajność
XF605 reprezentuje kolejną generację serii XF od Canon – jest to kamera z bogatym wyposażeniem, która mimo niewielkich rozmiarów pozwala uzyskać imponującą jakość obrazu 4K 60p/50p 4:2:2 10-bit i FHD do 120p. Kamerę wyposażono w matrycę CMOS 1.0 TYPE i procesor DIGIC DV 7, dzięki czemu spełnia najwyższe wymagania współczesnych profesjonalistów. Kamera XF605 oferuje wiele niestandardowych opcji ustawień obrazu, które można dostosować do różnych potrzeb i tym samym uzyskać większą elastyczność w postprodukcji lub w terenie. Do wspomnianych opcji zalicza się m.in. HDR (HLG/PQ), Canon Log3 i możliwość tworzenia przez użytkownika plików Look Files.
Dzięki zastosowaniu tego samego pięcioosiowego systemu stabilizacji obrazu, który znajduje się w kamerach Canon z serii XF i XA, model XF605 zapewnia płynny obraz nawet w dynamicznych sytuacjach. Dostępne są cztery opcje stabilizacji obrazu (IS) dzięki połączeniu różnych ustawień w trybach Standard, Dynamic i Powered IS, które pozwalają użytkownikom wybrać najbardziej odpowiednie i gwarantujące świetny efekt ustawienia w zastanych warunkach. Dzięki zastosowaniu obiektywu 4K serii L o dużym powiększeniu kamera XF605 osiąga 15-krotny zoom optyczny w 4K oraz 30-krotny zaawansowany zoom w FHD – wręcz doskonały do rejestrowania odległych obiektów.
W XF605 zastosowano szybki i precyzyjny system automatyki ostrości Canon Dual Pixel CMOS AF, który po raz pierwszy wprowadza do serii XF funkcję wykrywania oka oraz inteligentne wykrywanie i śledzenie ruchów głowy. Ten zaawansowany system ustawiania ostrości utrzymuje ostrość na filmowanej osobie, nawet jeśli odwróci się od obiektywu. Nowy interfejs Direct Touch pozwala użytkownikom szybko i intuicyjnie wybierać obiekty, na których chcą ustawić ostrość, jak również zarządzać ustawieniami ekranowymi, nawigować po menu i sterować odtwarzaniem.
Test Canon Pixma TS6350 – drukarka 3 w 1 z łącznością bezprzewodową
Wszechstronność i prostota ułatwiają pracę
Masa kamery XF605 wynosi ok. 2kg[i], przez co jest mniejsza o 10% i lżejsza o 600g od modelu XF705, a dzięki swojej ergonomii pozwala częściowo zredukować wysiłek związany z filmowaniem w podróży. Kamerę zaprojektowano z myślą o osobach działających w pojedynkę, którym zależy na poręczności urządzeń. Kamerę wyposażono w wielofunkcyjne gniazdo, które pozwala rozszerzyć możliwości XF605 poprzez montaż dodatkowych akcesoriów.
Pierwszym z nich może być adapter mikrofonu XLR wysokiej rozdzielczości CA-XLR2d-C firmy TEAC. Adapter ten umożliwia przypisanie wejść XLR do wszystkich czterech kanałów audio, które oferuje kamera XF605, zapewniając większe możliwości w rejestracji dźwięku. Podczas prac nad kamerą wzięto pod uwagę rosnącą popularność transmisji na żywo: dodano możliwość przesyłania strumieniowego IP z obsługą wielu protokołów, zdalne sterowanie pracą wielu kamer wraz z gamą kamer PTZ Canon oraz funkcję UVC ułatwiającą korzystanie z kamery internetowej przez USB-C.
XF605 to przyjazna użytkownikom kamera, która może mieć wiele zastosowań. Dzięki dwóm gniazdom kart SD i wielu opcjom zapisu może zapisywać różne formaty plików, w zróżnicowanej rozdzielczości, o różnym próbkowaniu kolorów i proxy jednocześnie na oddzielnych kartach.
Możliwe jest również jednoczesne wyprowadzenie obrazu na złącza 12G-SDI i HDMI i podawanie go do dowolnego układu monitorów, systemów nadawczych i nagrywających, zarówno w pracy na żywo, jak i przed nagraniem. Kamera XF605, idealna do filmowania w podróży, jest zgodna z nową aplikacją[ii] Content Transfer Mobile (CTM) Canon, która pozwala użytkownikom edytować metadane wiadomości przed nagraniem i po nagraniu oraz importować materiał z kamery do telefonu i wysyłać go natychmiastowo, np. do serwerów stacji nadawczych.
Test Canon EOS M50 – świetny bezlusterkowiec dla początkujących
10×16 KAS S: kompaktowy, a mimo to potężny
Obiektyw 10×16 KAS S to ucieleśnienie prac nad wyjątkową technologią optyczną Canon, która pozwala zaspokoić zapotrzebowanie na produkcję materiałów w wysokiej rozdzielczości 8K w transmisjach sportowych i produkcjach dokumentalnych. Model 10×16 KAS S powiększył rodzinę obiektywów Canon do kamer telewizyjnych 1,25″ o ultra wysokiej rozdzielczości 8K, która obejmuje modele UHD-DIGISUPER 51 i 7×10,7 KAS S, a zarazem zaoferował wysoką wydajność optyczną w kompaktowej obudowie.
Dzięki specjalnym szklanym elementom, wykonanym między innymi z fluorytu, a także soczewkom Hi-UD i soczewkom asferycznym o szerokiej średnicy 10×16 KAS S umożliwia redukcję poziomu aberracji chromatycznych, aberracji sferycznych i innych efektów, które pogarszają jakość obrazu. Pomimo niewielkich rozmiarów i niewielkiej masy (zaledwie 2,94 kg), 10×16 KAS S osiąga wydajność na poziomie 8K. Dzięki 10-krotnemu zoomowi optycznemu w zakresie od 16 do 160 mm i stałej przysłonie f/2.8 obiektyw ten zapewnia stałą jakość obrazu w całym zakresie ogniskowych – od ujęć szerokich po teleobiektywy. Wchodzący w skład gamy obiektywów Canon do transmisji 4K obiektyw 10×16 KAS S stanowi jej idealne uzupełnienie i rozszerzenie pod kątem przyszłych wymagań w zakresie produkcji 8K.