Sztuczna inteligencja – zastosowania w codziennym życiu

Sztuczna inteligencja – zastosowania w codziennym życiu

Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja, do niedawna kojarzona z amerykańskimi filmami typu science fiction, wkracza w wiele aspektów naszego codziennego życia. Odblokowywanie smartfonów poprzez rozpoznawanie twarzy, asystenci głosowi i chatboty, filmy i seriale w serwisach typu Netflix. Często nie zdajemy sobie sprawy, że wszędzie tam zastosowania znajdują właśnie rozwiązania technologii sztucznej inteligencji.

Test Vivo V21 5G ze świetną kamerą do selfie

Personalizacja potrzeb użytkowników

Całość aktywności użytkownika w Internecie przekłada się na zbiór danych dotyczących jego preferencji. Na podstawie wcześniej obejrzanych filmów Netflix dobiera sugestie nowych, a YouTube podpowiada nagrania zbliżone tematycznie do historii przeglądania. Rekomendacje stają się coraz lepiej dobrane i pasują do upodobań odbiorców. Poza tytułami obejrzanymi w serwisie, pod uwagę brane są również: godziny oglądania tych materiałów, urządzenia, na których są oglądane oraz ilość czasu spędzanego przed ekranem. Netflix poszedł nawet o krok dalej i tworzy swoje nowe produkcje w oparciu o statystyki oglądalności filmów i seriali.

Sztuczna inteligencja od dawna już jest wykorzystywana w sektorze gier wideo. Gracze starają się korzystać z dostępnych rozwiązań aby tylko poprawić jakość gry – instalują usługi typu VPN, żeby poprawić jakość połączenia internetowego, kupują wysokiej jakości drogi sprzęt, wybierają najlepsze routery, korzystają z usług streamingu. Producenci wychodzą im naprzeciw i również wdrażają coraz to nowocześniejsze rozwiązania.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w grach jest szczególnie ważne w odniesieniu do tak zwanych postaci niegrywalnych (NPC, non-playable character), czyli takich, na których zachowanie gracz nie ma wpływu. Dzięki temu wrogowie sprawniej analizują otoczenie, szybciej przewidują zachowania użytkownika. Dodatkowo bohater niezależny uczy się na swoich własnych błędach, co pozwala mu na zastosowanie nowej taktyki w kolejnej rundzie. Gra staje się zatem mniej maszynowa – i po prostu ciekawsza.

Test Maxcom MS572 – idealny telefon dla aktywnych

Sztuczna inteligencja – przykłady zastosowań

Chatboty dostępne na przykład na stronie sklepów internetowych to nic innego jak roboty odpowiadające na zapytania klientów. Mechanizm potrafi rozpoznać język naturalny, na podstawie słów kluczowych zinterpretować pytanie i udzielić jasnej odpowiedzi. Analiza NLP (przetwarzanie języka naturalnego – natural language processing) ma na celu określenie parametrów faktycznej intencji użytkownika. Dzięki algorytmom uczenia maszynowego narzędzie potrafi dobrać odpowiednią poradę, rozwiązanie czy ofertę.

Coraz popularniejsze stają się również rozwiązania z zakresu automatyki domowej. Inteligentne oświetlenie, inteligentne termostaty, czy kamery, które same analizują obrazy zarejestrowane w chmurze – wszystkie nowoczesne urządzenia w mniejszym lub większym stopniu wykorzystują rozwiązania sztucznej inteligencji. Przedmioty zbierają informacje o preferencjach mieszkańców, dzięki czemu dostosowują na przykład temperaturę w mieszkaniu do pory dnia.

Test TCL 20 Pro 5G – ciągle mnie zaskakiwał na plus

Deweloperzy coraz częściej korzystają z inteligentnych rozwiązań już na etapie projektowania budynków. Dzięki sztucznej inteligencji domofon rozpoznaje twarz mieszkańca i automatycznie otwiera drzwi bez konieczności wyjmowania klucza, a winda sama wie, na które piętro zawieźć konkretne osoby. Na patio znajdować się mogą panele informacyjne, które informują mieszkańców o prognozie pogody na najbliższe dni i wyświetlają inne komunikaty istotne dla danej dzielnicy. Cały budynek może być również wyposażony w inteligentne oświetlenie dostosowane do pory dnia, bezprzewodowy montaż inteligentnej instalacji czy inteligentne ogrzewanie.

 

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: